Вода, світло, тепло: чи готові Черкаси до блекаутів взимку
Реклама
Зима 2023-2024 років може бути дуже складною, прогнозують деякі експерти. Тому що за рік не можливо відновити зруйновану енергетичну структуру, енергосистема буде більш вразлива до блекаутів. Щоб знизити її навантаження, потрібно в пікові години економити електроенергію.
Як до можливих блекаутів осіннього-зимового періоду готуються Черкаси дізналися у ЗМІ.ck.ua.
ЧЕРКАСЬКА ТЕЦ
У діяльності енергетиків є два важливі моменти - початок опалювального сезону та його завершення. Проте, не менш важливою є підготовка до наступного ociнньо-зимового періоду в міжопалювальний період. Сьогодні ми розуміємо, що наступний буде не менш складним, ніж попередній. Щоб забезпечити своєчасне i безперебійне постачання тепла й гарячої води в будинки містян та реалізувати необхідні обсяги електроенергії, на станції проводиться комплекс ремонтно-відновлювальних робіт на основному та допоміжному енергоустаткуванні. Підготовка в розпалі. Згідно затверджених графіків проводяться поточні, середні і капітальні ремонти на котлах, турбогенераторах і допоміжному обладнанні виробничих цехів. Щоб наступний опалювальний сезон розпочався вчасно та в подальшому пройшов безаварійно, ми перевіряємо тепломережу на міцність та щільність. Замінюємо найбільш зношені ділянки трубопроводів на нові», - розповів директор ВП «Черкаська ТЕЦ» Сергій Куриленко.
31 жовтня 2022 року внаслідок чергового ворожого обстрілу було пошкоджено 18 об’єктів критичної інфраструктури в 10 регіонах України. Більшість з них – енергетичні.
"У нас цього дня спрацювала захисна автоматика. Станцію було переведено на ізольований режим роботи від енергосистеми країни. Теплоцентраль забезпечувала електроенергією одне з найбільших місцевих підприємств, власні потреби та постачала тепло для міста. Аварійну ситуацію наш колектив ліквідував до дев’яти вечора. Коли виникла потреба в подачі електроенергії від теплоелектроцентралі, ми розпочали включення енергетичного обладнання. Впродовж кількох годин повністю відновили генерацію на нашій ТЕЦ. Енергетики працювали всю ніч", - пригадав Сергій Куриленко.
Синхронізувати енергосистему України після обстрілів вдалося лише під ранок. Були заживлені всі об’єкти критичної інфраструктури країни.
"Під час блекауту працівники нашої станції спрацювали ефективно і професійно. Ми забезпечили безперебійне теплопостачання міста впродовж всього опалювального сезну. Враховуючи воєнні реалії, ми частково, наскільки це можливо технічно, захистили основне енергетичне обладнання від ймовірних осколків під час обстрілів. Вживаємо всіх заходів, щоб зберегти функціонування інфраструктури міста. Продовжуємо безперебійну роботу теплоелектроцентралі. У цей складний час споживачі повинні допомагати енергетикам. Насамперед, необхідно розумно споживати енергоресурси. Не створювати зайвого навантаження на систему. Можливий повторний блекаут вже не так лякає українців. Однак варто бути готовими до нього заздалегідь. Зокрема необхідно утеплити двері та вікна. Адже це основні джерела тепловтрати. Слід придбати нічні лампи, кемпінгові ліхтарі та гірлянди на батарейках. Зарядити усі наявні павербанки та пристрої. На випадок відсутності опалення приготувати теплі речі. Підготувати необхідний запас води та їжі. Варто подбати про тривожну валізу, розраховану на 72 години. Під час сигналів перебувати в укритті". - говорить директор Сергій Куриленко.
ЧЕРКАСИОБЛЕНЕРГО
«Воєнний стан, графіки відключень, які діяли протягом осінньо-зимового періоду 2022-2023 років, значно ускладнили роботу енергетиків, - наголосив голова правління ПАТ «Черкасиобленерго» Олег Самчук. - Відновлювати пошкоджені лінії, забезпечувати електроенергією критичної інфраструктури області та споживачів доводилося у надскладних обставинах. Попри це, протягом першого півріччя наш колектив спрацював злагоджено та професійно задля забезпечення надійного розподілу електричної енергії та ліквідації аварійних ситуацій. Із підготовкою до наступного осінньо-зимового періоду маємо впоратися до кінця жовтня. Планово робимо капітальний ремонт і технічне обслуговування енергосистеми в Черкасах та філіях області. Маємо не лише належно підготуватись, а й злагоджено та оперативно спрацювати в умовах непередбачуваних ситуацій. Продовжуємо поповнювати аварійні запаси, підготовку техніки, спецтехніки та необхідні матеріали. Аби потім спрацювати на випередження. Окрім цього, наші бригади їздили відновлювати енергомережі на деокупованих територіях, зокрема на Миколаївщині та Херсонщині».
Товариство провело нараду за участі директорів за напрямками діяльності, керівників відокремлених структурних підрозділів та начальників філій щодо підготовки до осінньо-зимового періоду 2023-2024 років.
"Ми готові до можливих форс-мажорних обставин, пов’язаних із атаками ворога на об’єкти енергетики. Наше підприємство укомплектоване дизель-генераторами для об’єктів критичної інфраструктури товариства. А також, супутниковими системами «Старлінк» та радіостанціями для забезпечення безперебійного зв’язку між персоналом та оперативної ліквідації технологічних порушень, які можуть виникнути внаслідок ворожих обстрілів. Людям рекомендуватимемо, якщо будуть якісь непередбачувані ситуації з енергопостачанням, звертатися до нашого колцентру", - повідомив Олег Самчук.
ЧЕРКАСИТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО
Комунальне підприємство «Черкаситеплокомуненерго» здійснює досить масштабні реконструкції і проводить великий обсяг робіт по модернізації обладнання.
"Минулої зими у нас були певні проблеми, пов’язані з блекаутами. Хоч і в складному режимі, але наше обладнання все таки працювало. Зараз ми виводимо з ладу ті котли в резерв, які небезпечні і важко керовані у випадках блекаутів. До початку опалювального сезону будуть працювати саме безпечні котли, які під час ракетних атак можуть працювати надійно. Тобто їхнє вимкнення і включення не буде призводити до якихось наслідків, - розповів директор Павло Карась. - Ми стовідсотково забезпечені відповідним резервом генераторів. Тому під час блекаутів не припинимо теплопостачання. В разі гіпотетичної відсутності газу зможемо забезпечити не замерзання мереж і теплом лише критичну інфраструктуру міста. У випадку крайньої форс-мажорної ситуації, яка може бути настати при руйнуванні нашої інфраструктури, теплопостачання буде відсутнє. Це два випадки, які не можна спрогнозувати і повністю від них убезпечитись. Тому жителям раджу те, що і минулого року. Кожен має потурбуватися про себе. Люди повинні продумати варіанти, куди можна буде виїхати на період відсутності теплопостачання".
ЧЕРКАСИВОДОКАНАЛ
"Ми забезпечені реагентами та матеріалами. Так само і власною генерацією, придбаною за кошти як міського бюджету, так і за підтримки міжнародних фондів, зокрема ЮНІСЕФ. Нам дуже допомагають міжнародні благодійні організації. Адже зараз водоканали України мають фінансові проблеми. Все тому, що за останні два роки тариф на воду – не змінювався, - розповів директор Іван Сухарьков. - Минулого року через вимкнення електропостачання на наших об'єктах було три «блек-аута». Перший раз ми відновили водопостачання та відведення місту впродовж 8 годин, наступні рази нам вистачило 5-6 годин. Тоді у нас були власні генератори і нам допомагали ДСНС, дякуємо їм за допомогу".
Генератори водоканал використовував для забезпечення роботи головної каналізаційної насосної станції, щоб в мережах водовідведення не було підтоплення.
Директор КП разом із першим заступником міського голови Черкас Сергієм Тищенком організовували підготовку водоканалу до можливих блекаутів
"Також минулої зими ми бачили, що через постійні вимкнення електропостачання, було дуже багато поривів, що в осінній період, що в зимовий. Мережі просто не витримували такого навантаження. Зараз же, ми готові до цього, закупили відповідні матеріали, щоб вчасно ремонтувати як водопровідну мережу, так і колектори водовідведення. Також зараз ми формуємо перелік матеріалів (фільтра, паливно-мастильні матеріали, кабелі, інші витратні матеріали), які нам потрібні для «якісного входження в зиму». Іншими словами, необхідно, щоб у нас у нас був той самий «стратегічний запас», який дозволить нам в разі аварійної чи екстремальної ситуації швидко відреагувати на неї. Сподіваємося, міська рада підтримає нас у цьому. Також, повторюся, на всіх наших об'єктах є генератори, щоб забезпечити місто водою і каналізацією. Тож, так, ми готові до наступної зими", - відзначив Іван Сухарьков.
Для оперативного реагування на різні екстремальні ситуації, підприємство регулярно проводить необхідні навчання для колективу.
"Нещодавно, наприклад, провели заняття з цивільного захисту, як діяти населенню у випадку раптового виникнення радіаційної небезпеки. Що стосується порад на цю зиму, то тут кожен має розуміти, що ми не знаємо, що очікувати від країни-агресора. Тож, звісно, треба бути готовим до всього. Є можливість – купіть генератор, павер-банки, зробіть невеликий запас води як питної, так і для технічних цілей. Зберігайте воду у темному місці, пляшки мають бути щільно закриті кришками» - радить Іван Сухарьков.
ДОСВІД ОСББ
В Черкасах підготовкою до осінньо-зимового періоду подбали в деяких ОСББ, придбавши генератори за відповідною державною програмою.
"Торік у грудні ми купили генератор, його вартість становить 91 тисяча 250 гривень. Ми заплатили лише 16 тисяч 250 гривень. Решту оплатила міська рада. Деякі мешканці навіть і не знали, що в нас є генератор. Так що опалення в нас буде. Але якщо доведеться використовувати генератор, то вартість опалення відразу збільшиться. На скільки, то це залежить і від терміну його використання. Якщо один день, то це не дуже вплине на вартість. А якщо декілька тижнів, то це вже буде інша сума. За добу генератор витрачає 40 літрів бензину. Окрім того, треба буде робити перерву, щоб охолодився. В такій самій ситуації щодо збільшення оплати буде і теплокомуненерго. Але йому витрати може компенсувати міська рада. Щодо водопостачання, то якщо водоканал забезпечуватиме тиск хоч на перший поверх, то вода буде", - сказала голова одного із ОСББ Лідія Наріжна.
Лідія Сидорчук є головою правління декількох ОСББ Черкас.
"Нам придбати й обслуговувати генератор буде не реально. Тому що потрібні чималі кошти, щоб хтось біля нього чергував, десь зберігати паливо. Це дуже і дуже проблемно. Якщо міська влада подбає про безперебійну роботу центральних теплових пунктів, що знаходяться в кожному районі і забезпечують подачу тепла, то і наші мешканці будуть з теплом», - зазначила Лідія Сидорчук.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter