Як у Черкасах поскаржитися на неякісні житло-комунальні послуги?
Реклама
Zmi.ck.ua продовжує розповідати читачам, як можна правильно поскаржитись. Це такий собі путівник нашої Книги скарг. Минулого разу ми говорили про транспорт та освіту. Наразі ж приділимо увагу сфері ЖКГ.
Мабуть, кожен із нас бодай раз у житті мав намір рознести в пух та прах хоч часточку великої сфери нашого комунального буття. Бо це точно про ЖКГ написано — там, де тонко, там і рветься. Інколи уривається й терпець, коли не знаєш, що робити із хамством та байдужістю відповідальних за наш комунальний спокій. Самий раз починати боротьбу та скаржитись.
Законні підстави
Взагалі питання відповідно до звернень громадян до чиновників або комунальників чітко регулюється Законом України „ Про звернення громадян “. Зокрема, згідно зі ст.19-20 цього закону всі органи державної влади, місцевого самоуправління, об’єднань громадян, підприємств та закладів, відповідальні особи повинні розглядати будь-які звернення, які поступили на їхню адресу та по можливості вирішити їх. У разі, якщо питання, яке було викладено у скарзі, не стосується компетенції того органу, до якого звертався громадянин, відповідно посадова особа його має обов’язково роз’яснити, яке саме відомство буде в змозі йому допомогти. Хоча, у законі прописано й інше, а саме те, що відповідальна особа має передати звернення громадянина тій комунальній структурі, до чиєї компетенції відноситься його звернення.
СУБ та навіть управляюча компанія — ще не остання інстанція
Очевидно, що СУБ — не найвища інстанція, і треба добре усвідомлювати, що не всі питання, що виникають він в змозі „розрулити“. Однак, відповідно до ст. 21 п.2 закону України „ Про житлово-комунальні послуги“ СУБи мають зобов’язання своєчасно забезпечувати надавання житлово- комунальних послуг відповідної якості згідно угодам між споживачами послуг ЖКГ та відповідно до закону про ЖКГ. Також СУБи мають здійснювати контроль за технічним станом інженерного обладнання будинків та своєчасно проводити його підготовку до відповідного сезону. Важливо, на СУБи покладено зобов’язання розглядати в певний термін скарги та проводити відповідний перерахунок розміру оплати за послуги, якість яких споживач піддав сумніву, або взагалі не надані послуги та надані не в повному обсязі.
Увага, усі зобов’язання житлової контори перед споживачем мають бути прописані в угоді між мешканцем будинку та СУБом. Якщо умови угоди не виконуються, громадяни можуть поскаржитись до вищої інстанції. У нашому місті це — департамент ЖКК Черкаського міськвиконкому. Однак, скарги, адресовані цьому відомству, потрібно надсилати до відділу звернень громадян Черкаського міськвиконкому, який знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Байди Вишневецького, 36. Номери телефону цього відділу — 33-06-97( начальник ), 36-01-84( заступник начальника). Можна поскаржитись і он-лайн. Це більш зручно та зекономить час. Задля цього необхідно зайти на сайт міської ради — rada.cherkasy.ua, знайти та заповнити відповідну форму.
Як підтвердити факт звернення?
Для цього усі заяви мають бути подані у письмовому вигляд у двох екземплярах. Один із них залишається у заявника. На ньому має бути відмітка СУБа або іншої інстанції про отримання заяви. Також на документі ставиться номер реєстрації звернення, дати, підпис та прізвище тієї особи, яка приймала заяву. Відмовлятись називати своє прізвище та реєструвати звернення відповідальні особи не можуть, бо можуть понести за цей вчинок адміністративну або навіть кримінальну відповідальність.
До речі, наявність копії гарантує, що представники комунальної структури дадуть відповідь на скаргу у термін не більший за місяць, а також надасть можливість споживачу комунальних послуг оскаржити дії комунальників у суді. Існує ще один варіант — для вірності. Скаргу( ще одну копію) можна паралельно відправити на ім’я начальника управління ЖКК міста. У Черкасах цю посаду( начальника департаменту ЖКК МВК) займає Олександр Яценко.
Якщо скаргу проігнорують у всіх перелічених інстанціях можна сміливо звертатись до міської, обласної та Генпрокуратури України. Адже ці органи влади здійснюють контроль за дотриманням законодавства.
Дещо про теплопостачання
У разі надання послуг не в повному обсязі або зниження якості послуг, виробник (виконавець) зобов’язаний здійснити перерахунок їх вартості в сторону зменшення згідно закону про житлово- комунальнв послуги.
При цьому факт ненадання послуги,або зниження якості наданої послуги (що є порушенням умов договору в розумінні ст. 526, ст. 530 Цивільного кодексу України повинен бути зафіксований належним чином. Відповідно до п. 36 „Правил користування тепловою енергією“теплопостачальна організація зобов’язується забезпечувати протягом обумовленого в договорі часу безперервне постачання теплової енергії (за винятком нормативно встановлених перерв), підтримувати параметри теплоносія, що подається з колекторів джерела теплової енергії, на вході в теплову мережу споживача теплової енергії відповідно до температурного графіка теплової мережі, не допускаючи відхилення параметрів, визначених договором.
Згідно п. 19 Типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення саме виконавець зобов’язаний утримувати внутрішньобудинкові мережі у належному технічному стані, здійснювати їх технічне обслуговування та ремонт. При цьому згідно п. 22 Типового договору точкою розподілу передачі послуг з централізованого опалення у багатоквартирному будинку є відгалуження від стояків у межах квартири.
Порядок перерахунку
Згідно Закону „Про житлово-комунальні послуги “у разі порушення виконавцем умов договору споживач має право викликати його представника з тим, щоб зафіксувати порушення договірних зобов’язань і скласти акт-претензію.
Згідно п. 33 Правил надання послуг централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення споживач має право викликати представника виконавця послуг двома способами: усно та за допомогою телефонного зв’язку: письмово (зареєструвавши відповідну заяву в приймальні виконавця або надіславши відповідну заяву листом (краще всього з повідомленням про вручення, за адресою, вказаною в договорі).
У заяві (повідомленні) повинні бути вказані ПІБ, адреса проживання та перебування споживача; найменування виду неналежно наданої або ненаданої послуги (п. 33 зазначених Правил).
У разі, якщо представник не з’явиться в зазначений термін для складання акту-претензії або відмовиться його підписувати, його можна оформити і самостійно.Для цього необхідні підписи як мінімум двох споживачів послуги (п. 3 ст. 18 Закону „Про житлово- комунальні послуги “ та п. 38 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення»). Акт-претензія має бути складений у двох примірниках, один з яких залишається у споживача послуг.
Далі акт-претензія (екземпляр виконавця послуги) реєструється в Журналі реєстрації актів-претензій виконавця.
Згідно з п. 4 ст. 18 Закону „Про житлово- комунальні послуги“ та п. 39 Правил акт-претензія споживача розглядається виконавцем протягом трьох днів з дня її реєстрації у Журналі.
Через три дні виконавець повинен або розпорядитися про перерахунок платежів, або надати мотивовану відмову в перерахунку.
При цьому, у разі, якщо по закінченню 3-х днів не буде дана відповідь на акт-претензію, то вважається, що виконавець визнав факти, викладені в акті-претензії.
У разі, якщо від виконавця надійде відмова в задоволенні акта-претензії, споживач має право зобов’язати виконавця здійснити перерахунок в судовому порядку.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter