Реклама

Реклама
Реклама
05.06.17 12:40

Черкащанам розповіли, як уникнути смертельно небезпечної хвороби


Реклама
Черкащанам розповіли, як уникнути смертельно небезпечної хвороби

 

У Черкаській області, як і в цілому в Україні, щорічно реєструються непоодинокі випадки захворювань на смертельно небезпечну хворобу — ботулізм.

Виникають вони, як правило, після вживання в їжу харчових продуктів, виготовлених у домашніх умовах з порушенням технології приготування та зберігання. Переважно до таких продуктів належить в’ялена або копчена риба, м’ясні, рибні та грибні консерви, паштети, ковбаси, залиті смальцем.

Про ознаки хвороби та як її уникнути "Черкаському краю" розповів начальник управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства ГУ Держпродспоживслжби в Черкаській області Володимир Папач.

Уже цьогоріч в області зареєстровано кілька випадків захворювання на ботулізм, троє людей померли. Хворі вживали в’ялену річкову рибу (лящ, тарань) власного виготовлення, вочевидь з порушенням елементарних санітарних правил та технологічних процесів, що й призвело до трагічних наслідків. Це були зокрема жителі с. Червона Слобода Черкаського району та с. Новодмитрівка Золотоніського району. Ще один потерпілий, житель с. Мельники Чорнобаївського району, вживав м’ясну домашню тушонку без термічної обробки, пізно звернувся за медичною допомогою і також помер.

Ботулізм — це хвороба, що виникає в результаті отруєння токсинами бактерій ботулізму та характеризується важким ураженням центральної і вегетативної нервової системи. Збудник (clostridium botulinum) широко поширений у природі з постійним місцем існування в ґрунті городів, лісів, садів, прибережних смугах і воді річок, озер, водоймищ та утворює спори, надзвичайно стійкі до впливу хімічних і фізичних факторів. Вони разом з ґрунтом потрапляють на овочі, фрукти, гриби, з планктоном і водоростями — у кишечник риб, з кормами та ґрунтом — у кишечник свійських тварин. При недбалій кулінарній та термічній обробці сировини і сприятливих умовах, головна з яких — відсутність кисню, а також наявність вологи, температура від 4 до 50°С, спори проростають у паличку, яка виділяє в продукт одну з найсильніших у природі отрут — ботулотоксин. Його смертельна доза для людини становить усього лише 0,3 мкг. На відміну від спор, паличка і токсин чутливі до нагрівання. При температурі +80°С паличка гине протягом 20-30 хвилин, а токсин руйнується через 5-25 хвилин, у залежності від продукту, при температурі 100° паличка гине протягом 5-10 хвилин, токсин — у перші хвилини.

При вживанні їжі, забрудненої токсином, захворювання, як правило, виникає через 12-36 годин, але інкубаційний період може бути і від 2 годин до 2-5 днів. У хворих у цей час спостерігається нудота, блювання, біль у животі. З’являються загальна слабкість, головний біль, запаморочення. Одна з характерних для ботулізму ознак — погіршення зору, роздвоєння предметів, мерехтіння, сітка перед очима. Якщо не розпочати специфічне лікування, смерть може наступити вже на 2-3 день, частіше — через 4-8 днів від паралічу серцевого м’яза або дихального центру. Для нейтралізації ботулотоксину хворому вводять специфічну сиворотку.

Аби запобігти захворюванню, слід додержувати вимог технології приготування кулінарних виробів з риби, консервованих та інших харчових продуктів, які викладені у спеціальній літературі. При виготовленні м’ясних або рибних консервів їх необхідно кілька разів стерилізувати з певними проміжками часу, які необхідні для проростання спор у палички ботулізму. Останні гинуть при наступній стерилізації. Після останньої стерилізації консерви слід негайно охолодити і зберігати при температурі не вище +14°C.

При консервуванні овочів та фруктів потрібно використовувати лише доброякісні, свіжі, без ознак гнилі плоди, суворо додержуючись рецептур та технології приготування. Термічна обробка консервів перед вживанням, у тому числі м’ясних тушонок, ковбас, залитих смальцем, — головне не тільки в профілактиці ботулізму, а й інших мікроб­них отруєнь.

Свіжовиловлену рибу необхідно ще живою випотрошити, промити питною водою, посолити і зберігати при температурі +2...+4°С до досягнення концентрації солі в м’язах 9-10%, потім в’ялити чи коптити. Не слід узагалі виготовляти в’ялену, копчену рибу в домашніх умовах з екземплярів великих розмірів, адже в товщі м’яса можуть створюватися сприятливі умови для розвитку мікробів ботулізму.

Ні в якому разі не слід купувати будь-де в’ялену та копчену рибу, м’ясні, рибні, грибні та інші консерви домашнього приготування.

При перших ознаках захворювання потрібно негайно звернутися за медичною допомогою.

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter
#хвороба #здоров'я #медицина

Останні новини

28 листопада 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
12:11
На Черкащині скасували графіки аварійних  відключень електроенергії 
11:31
У Черкасах водій на смерть збив пенсіонера
10:57
У Черкасах на Дніпрі виявили браконьєра
10:02
У Черкасах школа та деякі будинки залишилися без гарячої води та опалення 
09:52
На Шполянщині горіло стихійне сміттєзвалище
08:49
На Черкащині змінився графік відключення світла
27 листопада 2024
20:17
Енергетики оновили графік відключення електроенергії у Черкаській області на 28 листопада
19:54
У Черкасах не стало відомого лікаря
19:28
На Звенигородщині відкрили меморіальну дошку загиблому воїну 
18:26
До черкаських будинків у центрі Черкас відновили подачу теплоносія
17:23
В Умані на сміттєзвалищі запрацював новий компактор
16:58
На Звенигородщині рятувальники навчалися як діяти під час хімічної небезпеки
16:31
На Черкащині викрили групу, яка переробляла лісоматеріали на дрова та привласнювала гроші з їх продажу
15:47
У черкаському музеї збирають експонати пов'язані з війною
14:53
Черкаських ветеранів запрошують на тренування з настільного тенісу
14:17
У Черкасах визначили переможців конкурсу "Мій домашній улюбленець" та зібрали корм для тварин із притулку (ФОТО)
13:41
Черкащан попереджають про туман
12:37
"На щиті" повернувся захисник із Черкащини
12:10
Порушники сплатять понад 100 тисяч штрафу: на Черкащині виявили вантажівку із перевищенням габариту
11:52
Назавжди 24: на Черкащині попрощалися із полеглим воїном
11:19
Черкаські міграційники виявили росіянку, яка нелегально перебувала в Україні 
10:55
У лісництві на Черкащині вирощують екзотичні лимони (ФОТО)