Реклама
Реклама
07.11.18 15:20

Про Громадський бюджет: досвід Польщі


Реклама
Про Громадський бюджет: досвід Польщі

 

У Черкасах у розпалі голосування за проекти «Громадського бюджету». Нещодавно наша команда Школи мерів повернулася із Польщі, де однією з головних тем якраз і був партисипативний бюджет. Хотів би поділитися з вами цікавим досвідом. Отже, як це працює в Польщі?

Із 2019 року Громадський бюджет стане обов’язковим для всіх великих міст цієї країни. На цю потребу з місцевих бюджетів спрямовуватимуть від 0,5% коштів. Таку норму встановило законодавство. У більшості великих міст Громадський бюджет уже існував до цього, тож закон хіба змінить його в частині спрямованих коштів. До речі, також законом встановлено, що відтепер усі проекти можна буде подавати лише в електронному варіанті. Ще із цікавого: відтепер у травні наступного року міський голова муситиме звітувати перед депутатами за виконання проектів Громадського бюджету, за які було проголосовано.

У Любліні, де нам вдалося побувати, Громадський бюджет ще до змін до закону був більшим, аніж 0,5% загального бюджету. У цьому місті кожен громадянин може проголосувати за три проекти. Цікаво також, що брати участь у голосуванні можуть усі жителі віком від двох (!) років. Не важливим є і те, чи є ти громадянином Польщі. Головне – підтвердити, що ти живеш (навчаєшся або працюєш) у Любліні.

У місті-побратимі Черкас Бидгощі Громадський бюджет було започатковано ще у 2012 році. За цей час у місті реалізували понад 300 проектів. Із найкреативніших – парк для вигулу собак, містечко велосипедного руху для дітей, станції буккросингу. Особливий акцент місцева влада звертає на консультування людей, яке відбувається у мікрорайонах. Наприклад, під час проведення 18 консультацій у районах цьогоріч вдалося залучити 32 тисяч людей. Щороку кількість учасників голосування зростає. До речі, голосувати в Бидгощі можуть також не лише громадяни Польщі, але є вікові обмеження – з 16 років.

Окрім того, у Польщі нам розповіли про один незвичний спосіб визначення проектів-переможців. З наступного року цей механізм уже виходитиме за законодавчі межі, тож надалі використовуватись не буде. Подібний формат Громадського бюджету раніше діяв у кількох містах Польщі, серед яких – Домброва-Гурнича. Там визначення проектів-переможців відбувалось не в електронному режимі, а шляхом проведення зборів у мікрорайонах. Подані проекти діляться на райони, і вже на «сходці» жителі визначають, які з них реалізувати. Модерує все це представник міської влади, так званий «аніматор». По суті все це відбувається навіть без голосування – просто шляхом дискусії.

На моє переконання, зараз у Черкасах із Громадським бюджетом існують дві ключові проблеми:

1) затягування реалізації проектів місцевою владою і, як наслідок, розчарування людей у самому Громадському бюджеті;

2) нездорова конкуренція між комунальними закладами й цікавими урбаністичними проектами. На жаль, останні майже не мають шансу перемогти у залучених адмінресурсом батьків дітей, пацієнтів лікарень і колективів закладів.

Що б можна було змінити? Те, про що вже давно говорять – розділити «комунальні» ініціативи і креативні ідеї. Тоді з’явиться шанс у тих людей, які справді хочуть принести якісь яскраві зміни в місто. Сподобалась також ідея зі звітуванням мера. Знаю, що в Черкасах щодо Громадського бюджету час від часу на нарадах звітують чиновники (зазвичай - керівники департаментів). Але думаю, якби додатково звітувати мав би ще й мер, то й контроль за виконанням проектів був би на вищому рівні.

Друзі, сьогодні Громадський бюджет не є ідеальним. Але разом із тим у ньому є низка справді крутих об’єктів, які здатні зробити наше місто цікавішим і сучаснішим. Не ігноруйте їх, підтримайте своїм голосом! Як не крути, Громадський бюджет – один із небагатьох доступних для жителів способів впливати на те, куди підуть наші з вами гроші. Всі проекти є за посиланням: https://goo.gl/PBE3Lc. Голосування триватиме до кінця дня 14 листопада.

Віктор Євпак, громадський діяч, бізнесмен.

Спеціально для Zmi.ck.ua.

 

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter
#Черкаси #блоги #Віктор Євпак #Громадський бюджет

Останні новини

21 листопада 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
19:01
На Черкащині ще додали черги на відключення світла
18:00
Троє травмованих: у поліції повідомили подробиці ДТП на Уманщині
17:05
У "Новій якості" попередили черкащан про технічний збій
16:56
На Черкащині прогнозують небезпечні метеорологічні явища
16:11
На Калинопільщині попрощаються із загиблим сапером
15:47
У Черкасах на білбордах з'явилися постери із захисниками
15:18
Мокрий сніг та дощ: де на Черкащині найбільше випало опадів 
14:08
На Черкащині знову змінили графік відключення світла
13:58
У Шполі на кладовищі встановили камери після осквернення могил полеглих захисників 
13:44
На Уманщині в ДТП постраждали двоє осіб
12:51
У Черкасах підліток влаштував погоню на авто від поліцейських
12:39
Рибне господарство запрошує черкащан на роботу
11:58
У Черкасах юнак викрав у малолітньої дівчинки телефон та втік
11:37
У черкаській багатоповерхівці сталася пожежа: 7 осіб евакуювали 
10:33
Від ворожого удару в Одесі згинув поліцейський із Черкас
10:23
В одному із сіл Уманщини виявили нелегального мігранта із рф
09:49
На Чигиринщині засудили винуватця смертельної аварії
08:08
На Черкащині оновили графік відключень світла на 21 листопада
20 листопада 2024
20:02
У Черкасах довгожительку привітали зі 100-річчям
19:03
Енергетики оновили графік відключення електроенергії на Черкащині на 21 листопада
18:01
Жовтий рівень небезпеки: на Черкащині прогнозують опади
17:02
У Черкасах за деякими адресами відновили та призупинили подачу гарячої води та опалення