Реклама
Реклама
04.06.16 13:40

Життя в ОСББ. Міфи та труднощі (ВІДЕО)


Реклама
Життя в ОСББ. Міфи та труднощі (ВІДЕО)

 

Створення ОСББ – не панацея від проблем утримання будинку. Тут також є недоліки й труднощі. «Громадське ТБ:Черкаси» продовжує цикл сюжетів про комунальний вибір. У третьому випуску ми розповімо, з якими ж найбільшими проблемами доводиться мати справу об’єднаним співвласникам та які існують міфи навколо ОСББ.

ЧОГО НАЙБІЛЬШЕ БОЯТЬСЯ ПРИ СТВОРЕННІ ОСББ?

Коли ініціативні групи проводять бесіди зі своїми сусідами, то неодноразово натрапляють на спротив або байдужість. Одні бояться, що не зможуть впоратися з усіма проблемами самостійного обслуговування, інші не хочуть брати на себе відповідальність.

Голова правління ОСББ «Прометей» Володимир Понура розповідає, що 14 років тому у людей було мало інформації про те, що таке ОСББ та як це працює. Отже, гальмівним чинником був страх:

– Як правило, люди бояться невідомого. Що ми будемо робити, якщо прорве труба чи станеться якась аварія? А де брати гроші? – пригадує Володимир Якович. – Звичайно, ми тоді ризикували, але стартовий період минув без форс-мажорів, тож ми почали потихеньку накопичувати кошти на капітальний ремонт.

Голова правління ГС «Асоціація голів ОСББ та ЖБК «На варті» Володимир Друмашко говорить, що людей може зупиняти велика відповідальність, яку жителі беруть на себе, створюючи ОСББ:

– Насамперед їх лякає те, що треба все тягнути за свій рахунок і починати думати, спілкуватися із сусідами, переконувати їх, іноді навіть сваритися, – каже Володимир. – У РЕУ ви могли взагалі не знати, хто ваші сусіди. А тут доведеться з усіма познайомитися і спілкуватися.

Активіст ОСББ «Престиж +» Олександр Ткаченко каже, що найскладніше долати людську байдужість та безініціативність:

– Найгірше, коли у людей позиція «моя хата скраю», – говорить Олександр. – Тобто найбільшою перешкодою є людський фактор.

Однак із часом все ж активність людей зростає. Та й переконувати сусідів стає все легше, адже з кожним роком у Черкасах з’являються нові об’єднання, тож люди можуть поділитися своїм досвідом.

– Зараз простіше, тому що ви можете запросити на свої збори того голову ОСББ, який вже пройшов увесь складний шлях і має успіх, щоб він розповів, що й до чого, – каже Володимир Понура. – А кого тоді міг запросити я, коли ми були 5 чи 6 ОСББ в місті, а серед гуртожитків – перші? Якщо громада готова брати відповідальність, можна створювати ОСББ, а якщо ні – продовжуйте жити в РЕУ.

Найбільше людей при створенні ОСББ лякають кілька факторів:

  1. як убезпечити себе від недобросовісного голови ОСББ?
  2. Що робити із боржниками?
  3. Людей позбавлять чинних пільг та субсидій.

ЯК ЖИТЕЛІ БУДИНКУ МОЖУТЬ КОНТРОЛЮВАТИ ГОЛОВУ ОСББ?

Люди часто висловлюють занепокоєння тим, що на чолі ОСББ може стати негідник, який отримає доступ до великих грошей і почне красти. Однак існує механізм контролю за витраченими грошима. Зокрема, жителі багатоповерхівки мають право запитати у голови об’єднання, куди були направлені кошти, які роботи зроблені та за яку суму. Якщо є підозри, що голова правління ОСББ неправильно використав кошти за квартплату або вкрав їх, його можна звільнити – висловити недовіру на загальних зборах. До того ж, самі жителі будинку створюють ревізійну комісію, яка перевіряє діяльність голови. Керівник несе юридичну і кримінальну відповідальність за свою діяльність.

Активіст ОСББ «Престиж +» Олександр Ткаченко зазначає, що найкращим контролем є сама активність сусідів:

– Хто зацікавлений у тому, щоб не було нецільових витрат? Це жителі будинку. Тож активна участь у житті свого ОСББ і постійний контроль з боку мешканців – це найкращі запобіжники від крадіжок грошей.

БОРЖНИКИ Й НЕПЛАТНИКИ – ЩО З НИМИ РОБИТИ?

У законодавстві поки немає прописаних серйозних важелів впливу на боржників. Єдине, що може подіяти – особисте спілкування. У разі, коли переконання не діють, ОСББ може подати на неплатника до суду.

– Боржники, як правило, – це люди соціально опущені, бувають бідні до крику. Буває й таке, що просто не хочуть платити, бо їм щось не подобається. Що з ними робити? На суд подаємо, тільки так. Ходимо до них, умовляємо, колядуємо, переконуємо всіма можливими методами, – каже Володимир Понура.

ЧИ ПРАВДА, ЩО В ОСББ ЛЮДИ НЕ ОТРИМУВАТИМУТЬ ПІЛЬГ І СУБСИДІЙ?

Це неправда. Всі пільги та субсидії у людей залишаються. Єдине, що змінюється – це реквізити. Про них потрібно повідомити в усі державні інстанції, щоб кошти надходили на рахунок ОСББ.

– Так само в ОСББ люди отримують субсидії і пільги, як і в комунальних будинках. Єдиний недолік, який зараз виникає, – це якщо ми будемо піднімати тарифи і вони будуть вищі, ніж у СУБах, то на різницю цього тарифу поки що не поширюється субсидія, – говорить Володимир. – І також буває, що держава дає пільги, а потім вчасно їх не закриває, і цим самим вимиває оборотні кошти з бюджету ОСББ. Але це недолік самої роботи держави, а не ОСББ.

ДЕ БРАТИ ІНФОРМАЦІЮ ПРО ВЛАСНИКІВ КВАРТИР?

Для того, щоб повністю законно оформити ОСББ, треба повідомити про це усіх співвласників. На цій стадії можуть виникнути певні проблеми, оскільки не завжди всю інформацію можна отримати безпосередньо від людей. Бувають випадки, коли важко встановити власників, або ж вони тривалий час відсутні (наприклад, працюють за кордоном). Тоді ці документи потрібно брати в Державній реєстраційній службі або в БТІ (бюро технічної інвентаризації).

Володимир Друмашко говорить, що бюрократія для багатьох є перешкодою, адже отримати всю необхідну інформацію ініціативна група може тільки за гроші:

– Половина інформації про власників знаходиться в Держреєстрі, який безкоштовно і в повному обсязі цю інформацію не видає, – пояснює Володимир. – Друга частина цієї інформації знаходиться в БТІ. Це комунальне підприємство знаходиться на самозабезпеченні, тому ми не маємо можливості брати інформацію безкоштовно, є певні тарифи - це 80-100 гривень за квартиру. Тому поки що жодні звернення не тільки мої, а й інших людей-ініціаторів створення ОСББ не допомогли.

У БТІ кажуть, що замовляти в них інформацію – не є обов’язковим. Її можна отримати безпосередньо у власників квартир:

– Якщо є добра воля, то необов’язково цю інформацію брати в БТІ або в реєстраційній службі. Громадяни самі можуть її надати, показавши документи і взявши звідти всю необхідну інформацію про площу, дату реєстрації і прізвища власників, – кажезаступник директора КП «Бюро технічної інвентаризації» Олексій Спаських. – Якщо до нас людина звертається сама щодо своєї квартири, то тариф – від 140 до 170 грн, залежно від кількості власників квартири і кількості документів. Якщо до нас звертається ОСББ, то, для прикладу, на 30 квартир інформація вийшла близько 1000 гривень. Платить той, хто замовляє цю інформацію, тобто ініціативна група.

Отже, більше спілкуйтеся з сусідами та беріть долю свого будинку у власні руки. А корисні поради про самостійне управління будинками ви дізнаєтеся у наступному випуску нашої програми.

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter

Останні новини

26 листопада 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
16:19
Черкащанин пограбував пенсіонерку та отримав доступ до її банківських рахунків
15:35
У Черкасах та ще чотирьох населених пунктах тимчасово не буде інтернету
15:24
На Черкащині у лісництвах стартують різдвяні ярмарки
14:38
Переходила дорогу за межами пішохідного переходу: у Черкасах на смерть збили жінку
14:01
У Черкасах попрощалися із засновником яхт-клубу
13:46
Черкащан запрошують долучитися до акції "Зігрій воїна подаруй йому тепло"
12:45
На Черкащині змінилися графіки відключення світла
12:18
У Черкасах попрощалися із двома солдатами
11:33
У Каневі відкрили ще одну меморіальну дошку на честь загиблого капітана поліції
10:35
На Уманщині водій збив малолітню дитину, яка перебігала дорогу через пішохідний перехід 
10:02
На черкаському пляжі виявили дві гранати
09:56
У Черкасах чоловік отримав опіки під час пожежі будівлі
09:19
Мешканці одного з черкаських будинків залишаться без гарячої води та опалення 
08:14
В межах Черкаської області знищили 8 "шахедів": які наслідки
25 листопада 2024
20:01
На Черкащині оновили графік відключення світла на 26 листопада
19:02
На Черкащині понад 4 тисячі осіб захворіли на ГРВІ та ковід за тиждень: де найвищі показники захворюваності
18:05
Спортсменка з Черкащини виборола "срібло" чемпіонату Європи з боксу
17:04
У Смілі невідомий викрав під час благодійного концерту гроші, які діти збирали для ЗСУ
16:37
Черкащани зможуть отримати послуги у ЦНАПі через електронну пошту
15:44
В Умані проведуть в останню путь полеглого гранатометника
15:32
Якою буде погода на Черкащині цього тижня
14:43
У селі на Уманщині відкрили Алею Слави