Реклама

Реклама
Реклама
10.05.21 16:41

Керівники Черкас поділилися фронтовими історіями своїх сімей


Реклама
Керівники Черкас поділилися фронтовими історіями своїх сімей

 

Міський голова Черкас Анатолій Бондаренко, його перший заступник Сергій Тищенко, заступниця Анастасія Чубіна та секретар Черкаської міськради Юрій Тренкін до 8-9 травня опублікували на своїй сторінках у Facebook дописи про рідних, які пройшли Другу світову війну.

Міський голова Черкас Анатолій Бондаренко:

"Мій дід Нерубайський Купріян Іванович героїчно захищав нашу землю під час Другої світової війни.

Він був мобілізований у 1944 році рядовим, але додому так і не повернувся. Пропав безвісти у вирі жорстокої кривавої бійні. Так бабуся залишилась молодою вдовою, її донька, моя мама, зростала сиротою, без чоловічої, батьківської підтримки, а ми з братом так і не побачили дідуся, та не почули його мудрих розповідей…"

Перший заступник міського голови Черкас Сергій Тищенко:

На фото прадід Іван - фото з німецького полону

"Два прадіди, Іван та Степан, дідусі моєї матері, пройшли фронтове пекло.

Іван – воював цілих 6 років: у 1939 році був призваний на Фінську війну, після чого без перерви і відпочинку продовжив воювати на фронтах Другої Світової. У 1942 потрапив у німецький полон, дивом звільнився і знову став до зброї. Пройшовши довгий і тяжкий шлях, він не дочекався перемоги: в одному з боїв йому відірвало ногу, й пролежавши в госпіталі 4 місяці він помер ще до омріяного завершення війни. Сиротами залишились 7 дітей, яких моя прабабуся всіма правдами, кров’ю і потом підіймала на ноги у голодні післявоєнні роки.

Степан також більше не переступив порогу рідної хати, і ніколи й не побачив своїх трьох дітей. Він походив із розкуркуленої родини, на війні потрапив у німецький полон, а по завершенню опинився у США. Повернення додому без сумнівів загрожувало б йому клеймом «неблагонадійного» й репресіями, а для близьких обернулось би роками поневірянь. Можу лише уявити з яким болем і каменем на серці прадід мусив поховати себе заживо для своєї сім’ї заради її блага. Довгий час близькі вважал його загиблим, і лише майже через 25 років після закінчення Другої Світової він знайшов можливість зв‘язатись з рідними. Другу частину свого життя Степан провів у Нью-Йорку. Проте у цій вимушеній еміграції завжди намагався утримувати зв’язок з українством: брав активну участь в житті діаспори і своєї релігійної громади - сповідував РУНВіру, шанував релігію наших предків дохристиянських часів.

Справжньою дитиною війни стала моя бабуся Надія – матір мого батька. Вона народилась у німецькому концтаборі. Її батьки, українка Мотря і білорус Устим, познайомились там же у концтаборі - їх долі перетнулись серед пострілів і бомбардувань. Цьому коханню і родині судилось бути! Дивом стало не лише її народження, а й те, що у тих нелюдських умовах вдалось вижити немовляті й породіллі. Після звільнення вже всі втрьох вони повернулись на понівечену війною Черкащину. Їм було байдуже на важкі умови: головне, що вони нарешті вдома! Перший час, не маючи навіть даху над головою, поки відновлювали хату і садили город, із маленькою дитиною жили у виритій власноруч землянці. Згодом стали на ноги, виростили дітей, прожили довге життя. Все це стало можливим лише тому, що найтяжчі випробування вони долали у взаємній підтримці, маючи за найбільші цінності людяність і любов".

Заступниця міського голови Черкас Анастасія Чубіна:

"На жаль, за свого життя я застала лише свою прабабусю - Чубін Тетяну Петрівну. Вона була круглою сиротою і прожила дуже нелегке життя, але вона була для мене уособленням добра і любові.

Вона часто розповідала історії, які пам’ятала ще з воєнних років. Розповідала, як дивом залишилася живою, як готувала обіди для полонених солдат.

Щоразу я малою уявляла це і переживала наче знову і знову.

Мій прадідусь - Чубін Дмитро Матвійович звільняв Європу і в лютому 1945 року був нагороджений Орденом Червоної Зірки за п’ять підбитих ворожих літаків. Він єдиним з трьох братів повернувся з війни живим. Його рідний дядько - Гришко Василь Никифорович – пройшов піхотинцем всю війну, розписався на стіні рейхстагу і згодом отримав всі можливі нагороди найвищого рівня.

Батьки по ліній моєї бабусі також пройшли всю війну. З її розповідей пам’ятаю, що вони навіть переховували пораненого десантника на своєму горищі.

Мій прадід – Махарина Яків Євменович був начальником штабу Чигиринської комсомольсько-молодіжної підпільної організації, а прабабуся – Махарина (Охріменко) Олександра Онисимівна – зв’язковою партизанського загону".

Секретар Черкаської міської ради Юрій Тренкін:

"На цьому фото – мій дід: Тренкін Михайло Федорович. Для мене він назавжди залишиться Героєм, мужнім і безстрашним, та, водночас, люблячим чоловіком, турботливим батьком і дідусем.

Він народився 10 листопада 1925 року, а вже в 1943 році потрапив на фронт. Брав участь у форсуванні Дніпра, дійшов до Берліна. На жаль, мені не відомі деталі про його військовий шлях. Тоді, коли дідуся не стало з нами (він помер 10 квітня 1985 року), мені ще не виповнилося чотирьох років. Точно знаю, що війну він пройшов танкістом, воював у танкових військах. Під час бойових дій був поранений, отримав контузію.

Серед нагород нашого Михайла Федоровича – Орден Червоної Зірки та медаль «За відвагу».

У сім’ї він зростав не один, мав двох рідних братів Григорія та Федора. Із фронту їх так і не дочекались…"

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter

Останні новини

27 листопада 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
11:19
Черкаські міграційники виявили росіянку, яка нелегально перебувала в Україні 
10:55
У лісництві на Черкащині вирощують екзотичні лимони (ФОТО)
10:32
У Черкасах на деяких вулицях обробили дороги протиожеледною сумішшю 
09:58
Молодого захисника із Черкащини нагородили орденами та медаллю 
09:29
На Черкащині сили ППО знищили 5 "шахедів"
26 листопада 2024
22:19
З'явився новий графік відключення світла на Черкащині
19:16
У Черкасах горів житловий будинок 
18:05
У Черкасах без опалення залишаться низка будинків та освітніх закладів 
17:03
У Звенигородці скоригували графіки вуличного освітлення
16:46
На війні загинув воїн з Черкащини
16:19
Черкащанин пограбував пенсіонерку та отримав доступ до її банківських рахунків
15:35
У Черкасах та ще чотирьох населених пунктах тимчасово не буде інтернету
15:24
На Черкащині у лісництвах стартують різдвяні ярмарки
14:38
Переходила дорогу за межами пішохідного переходу: у Черкасах на смерть збили жінку
14:01
У Черкасах попрощалися із засновником яхт-клубу
13:46
Черкащан запрошують долучитися до акції "Зігрій воїна подаруй йому тепло"
12:45
На Черкащині змінилися графіки відключення світла
12:18
У Черкасах попрощалися із двома солдатами
11:33
У Каневі відкрили ще одну меморіальну дошку на честь загиблого капітана поліції
10:35
На Уманщині водій збив малолітню дитину, яка перебігала дорогу через пішохідний перехід 
10:02
На черкаському пляжі виявили дві гранати
09:56
У Черкасах чоловік отримав опіки під час пожежі будівлі