Ліфтовий колапс: чому в Черкасах люди досі користуються підйомниками, в яких вийшов термін експлуатації (ФОТО)
Реклама
Управлінська компанія "Нова якість" не може контролювати технічний стан ліфтів у будинках, які обслуговує. Уже більше року "Черкасиліфт" не повертає компанії технічні паспорти, хоч на це було рішення Верховного Суду України. У зв'язку з цим понад 500 ліфтів працюють попри те, що в них закінчився термін експлуатації і вони потребують експертного обстеження.
Про це під час пресконференції повідомив засновник групи компаній "Нова якість" Андрій Бортник, інформує кореспондент Zmi.ck.ua.
За його словами, паспорти вже понад рік не повертає управлінській компанії "Черкасиліфт". Із ними договір на обслуговування ліфтів закінчився ще 21 травня 2020 року. Це 845 будинків та понад 700 ліфтів. Відповідно по закінченню договору "Черкасиліфт" мали передати технічну документацію та ключі від ліфтових приміщень. Без цих документів законом заборонено обслуговувати ліфти будь-ким.
"Це критична ситуація, адже без паспортів ми не знаємо, в яких ліфтів вийшов термін експлуатації, які потребують капремонтів чи навіть поточних. Аби в нас були ці паспорти, ми б принаймні призупинили роботу ліфтів, що вже "на межі" своєї технічної придатності та якими щодень користуються тисячі черкасців. Більше ніж у 500 ліфтів закінчився термін експлуатації, вони повинні були бути вимкнені негайно. Останнє обстеження відбувалось більше року тому. Так ліфти не можуть працювати, це небезпечно для людей", – говорить Андрій Бортник.
За його словами, компанія відразу звернулась до правоохоронних органів щодо цієї ситуації, проте відповідної реакції не було. Питання довелось вирішувати через суд, однак і рішення Верховного Суду України також не посприяло тому, щоб "Черкасиліфт" віддали технічну документацію "Новій Якості".
"Ми відразу проінформували правоохоронців. Але відбувається повне ігнорування цього процесу. Спочатку була порушена кримінальна справа, допитані свідки. Але на цьому все й завершилось. Тому ми звернулися до суду. Зокрема, дійшли до Верховного Суду, є його рішення. Разом із тими прокуратура порушує кримінальну справу проти нас, нібито ми не сплачуємо підприємству, але у нас немає жодного зобов'язання перед ними й не укладені договори", - зауважив Андрій Бортник.
Він також додає, що компанія вчасно сплачує всі податки, тому цю ситуацію він уважає рейдерським захопленням з боку "Черкасиліфт".
Адвокат Максим Підгорний зауважує, що більше 13 справ уже набрали законної сили щодо того, що "Черкасиліфт" зобов'язані повернути технічну документацію "Новій якості".
"20 травня 2020 року закінчились договір щодо обслуговування. Це сотні будинків. Після проведення нарад та переписок ми зрозуміли, що "Черкасиліфт" документацію повертати не збирається. 20 травня ж ми звернулись до правоохоронців. Це все засвідчують документи. Лише через тривалий час була порушена кримінальна справа щодо "Черкасиліфт". Після цього ми зрозуміли, що в правому полі це питання не вирішить. Нам довелось звернутися до судів. У результаті 15 червня 2021 року Верховний суд також визнав той факт, що договори закінчені й ми маємо право на технічну документацію", - зауважив адвокат.
Крім того, він додав, що під час розгляду цієї справи на технічну документацію було накладено арешт.
"Слідчим подається подання до слідчого судді Соснівського районного суду, яка виносить постанову про накладення арешту на технічну документацію та передає ці документи до організації, яка немає жодного відношення до цього. Потім з'ясовується, що слідчий цей уже не працює в правоохоронних органах. Ми одразу, коли дізнались про це, звернулись до слідчого судді, щоб зняти арешт і попросили повернути нам технічну документацію. Ми тричі намагаємось зняти арешт із технічної документації. Однак двічі за день прокуратура приходить на засідання й каже, що змінилась підсудність. І тепер справу треба розглядати в іншому відділі. І знову той самий пінгпонг повторюється декілька разів. Це повний нонсенс", - сказав він.
Як розповів технічний експерт із промислової безпеки Валерій Цебро, проблема полягає в тому, що компанія без цих паспортів не знає, у яких ліфтів закінчився термін експлуатації та де потрібно провести капітальний ремонт. А користування ліфтами, в яких міг вийти термін експлуатації, загрожує життям жителів Черкас.
"Ліфти, які відпрацювали нормативний термін експлуатації, повинні бути зупинені. Попри те, що договір не заключений, то ще й в понад 500 ліфтів закінчений термін експлуатації. Якщо не проводилося експертне обстеження та позачерговий технічний огляд, то там може бути що хочеш. Пасажири підлягають небезпеці. Ліфти не проходять огляди й працюють, незрозуміло чому. Вони мають бути зупинені. Треба провести роботи, записи в журналі. Дійти висновків, чи треба ліфтам капремонт чи вони можуть працювати. Це взагалі колапс", - зауважив він.
Так, у мешканців будинку за адресою Сергія Амброса, 47 ліфт зламався понад тиждень тому. Олена Шадловська розповідає, що сталась пожежа мотору, було задимлення. Жителі звернулись до "Черкасиліфт". Представники приїхали й забрали мотор на ремонт, проте коли запрацює ліфт - не знають. Тим часом Олена розповідає, що таку спеку сходами підніматися на сьомий поверх вагітній важко.
Мешканка Олена Марченко розповідає, що в неї чоловік має інвалідність І групи, а вони живуть на п'ятому поверсі й кожного дня спускатися сходами дуже складно.
"Така спека, а ми ходимо пішки. Є вагітні. Є багато мам із колясками, велосипедами. Та ще й пів місяця вже немає гарячої води, й це все в одну купу складається. Щоб у магазин сходить, погуляти вийти – треба спускатися сходами. А є зовсім старі люди. Тепер не можуть виходить на вулицю. Не знаю, коли нам ліфт справлять. Про це не говорять", - каже вона.
Наше видання також звернулось за коментарем щодо цієї ситуації до директора компанії "МакЛаут" у Черкасах Віталія Лаута. Щойно коментар буде наданий, ми опублікуємо його.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Відчули удар у ноги і щось почало сипатися: у черкаській новобудові зламався ліфт.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter