Лікарні Черкащини під загрозою забезпечення якісним киснем
Реклама
На тлі стрімко зростаючої захворюваності COVID-19 в Україні, в Черкаській області розгорається черговий скандал навколо забезпечення лікарень медичним киснем. Надприбутки монополістів і корупція гальмують своєчасне забезпечення даними ресурсом восьми основних лікарень регіону
Замість запланованих при даних медвідомствах власних станцій з виробництва і забезпечення медичним киснем днями спустили команду закупити балон обладнання від монополіста «Криогенсервис» і «сідати» на його недешеве обслуговування.
Про це повідомляє громадьска організація «Рух за чесну медицину», інформує delo.ua.
"Зараз на слуху ситуація з поставками такого важливого товару як медичний кисень і штучної монополії на його збут з боку компанії" Криогенсервис ", за логікою, на підході повинна бути реакція правоохоронців, які давно завели справи по незаконних схем на цьому ринку. Але, в силу різних причин, перш за все корупційного характеру, справи або гальмувалися, або взагалі закривалися ", - стверджує журналістка інформаційного агентства «Центр Конфліктології і Права» Анна Педченко.
На думку експертів і журналістів що вивчили появу цієї монополії, - "діяльність компанії-прокладки зводилася до декількох нехитрим схемам. Купити у пострадянських заводів-гігантів технічний кисень в зрідженому вигляді, придбати невеликий обсяг медичного і розлити все в свою тару. Потім, переводячи товар в газоподібним форму, вже за допомогою різних фінансових стимуляторів примусити споживача купувати саме у них. Свою роль зіграла і складна система ліцензування, корупція чиновників - багато факторів призвели до того, що цей фальсифікат за нечуваними цінами виявився в лікарнях ".
В умовах пандемії і дефіциту ціни на кисень підскочили, а контроль за якістю зменшився. Технічний кисень в зрідженому вигляді, перетворюючись на папері в якісний медичний з нібито наявністю всіх дорогих перевірок пролився "золотим дощем" прибутків на перекупників на чолі з головним монополістом. "Так, у Кріогена немає свого виробництва і достатніх обсягів. Але є папірці ліцензій і зв'язку в різних відомствах. Компанія укладала договори і підкладала під "свій"кисень документи інших заводів. Кисень після перепродажу часто не відповідав ГОСТу. І його поставили в лікарні набагато більше, ніж за документами закупили у виробника", - впевнені в громадській організації «Рух за чесну медицину», яка давно займається розслідуванням корупції в галузі охорони здоров'я.
Споживача, медичні відомства, викрити складніше - у них документи на руках, аналіз якості вони не роблять. Хоча саме вони своїх пацієнтів змушені були "рятувати" технічної сумішшю. Багато регіонів шукали вихід з цієї складної патової ситуації. Так, розуміючи це, обласна влада Черкащини влітку прийняла рішення забезпечити 8 лікарень області власними кисневими станціями. Ще в липні медичні установи області почали розробку цих проектів, багато хто вийшов на PROZORRO і оголосили тендера на розробку проектної документації, деякі вже отримали експертні висновки.
І ось, напередодні нової ковідной хвилі, ситуація раптово розвернулася на 180 градусів. Замість власних станцій з виробництва кисню, лікарні зобов'яжуть встановити циліндричні балони зі зберігання кисню в рідкому вигляді. Тут важливо розуміти, що при однаковій ціні проектів у випадку з самостійним виробленням кисню, лікарня стає автономною і не залежить від перебоїв з поставками від виробника. Тим більше монополіста, від якого потрапляє в повну залежність, за термінами, обсягами, і, найважливіше, якістю та ціною.
Але незважаючи на це, по лінії медичних відомств і облдержадміністрації в наказовому порядку прийшла команда зобов'язати лікарні терміново змінити проект в інтересах даного монопольного постачальника і закупити обладнання для зберігання рідкого кисню.
Очевидно, що забезпечувати їм медичні установи буде як і раніше гучний «Криоген», оскільки технічні умови майбутньої закупівлі, прописують саме під нього, а значить і схем з технічним киснем знову не уникнути.
Редакція Zmi.ck.ua готова надати можливість іншій стороні конфлікту висловити свою позицію щодо цієї ситуації.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter