Менше картоплі та більше фруктів з овочами: в Черкасах презентують нове меню для дошкільнят
Реклама
Нове чотиритижневе меню для дошкільних навчальних закладів обговорили сьогодні, 4 червня, у департаменті освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради.
Про це повідомляє кореспондент Zmi.ck.ua.
Меню розробляється згідно з новими нормами та порядком організації харчування у дошкільних навчальних закладах міста. Сьогодні нове меню обговорювали представники департаменту освіти та Асоціації Кулінарів Україні. Зауважимо, що при його розробленні автори користувались рецептурами зі збірника Євгена Клопотенка.
За словами заступниці міського голови Черкас Анастасії Чубіної, нове меню в дошкільних закладах має бути запроваджено вже незабаром.
"Нещодавно вийшли нові норми. У новому порядку визначили калорійність, окреслили необхідну кількість жирів, вуглеводів, конкретизували режим харчування. На сьогодні у новому порядку страви для дітей повинні бути без підсоложувачів, крім ваніліну та екстракту ванілі. Вміст цукру немає перевищувати 10 грам на 100 грам продукту",- розповіла головний спеціаліст управління освіти сектору дошкільної освіти Надія Євчак.
За її словами, нові норми визначають масу нетто страви. Із нового року буде збільшено в раціоні кількість фруктів, м'яса та риби. Натомість буде зменшено споживання хліба та картоплі.
"Одна страва з картоплі має бути на чотири страв із злакових або бобових. Рекомендованих порцій картоплі на тиждень - чотири. Норму картоплі зменшили майже вдвічі. Рекомендовано споживати запечену або зварену картоплю, - сказала Надія Євчак.
Щодня дітям у новому меню треба пропонувати сезонні овочі та фрукти: свіжі або заморожені. Квашені овочі можна використовувати тільки для дітей старшого віку. Загалом тарілка дитини має на 75% має складатися з овочів.
Садочки в Черкасах мають кухні, тому все буде готуватися там. Але якщо кухні немає, то можна замовляти готову їжу.
Відповідно до графіку роботи дошкільних закладів визначається кількість прийомів їжі на добу:
- якщо діти перебувають у садочку менше 12 годин, то це дворазове харчування;
- якщо 12 годин, то триразове харчування;
- якщо понад 12 годин, то чотириразове харчування.
"У дошкільних закладах Черкас буде три разове харчування. Але в закладі санаторного типу дуже чотири разове", - сказала Надія Євчак.
Вона також додала, що борошно пшеничне знято з продуктів. На заміну крупам прийшли макаронні вироби з більшим вмістом клітковини. Зменшилась кількість масла вершкового (жирність не менше 72%), але відсоток жиру залишився такий самий. Фрукти та соки розподілили, зокрема, по 80 грам фруктів на день, а соки 120 грамів для дітей від 4 до 6 років. Дві порції кожного дня дитина повинна споживати види молочних продуктів у будь-якому виді. Для дітей, які мають алергію, дозволено вперше замість молока використовувати рослинні напої.
"М'ясопродукти повністю зняли. Раніше були сердельки, ковбаси, їх зняли. Замість цього яловичина, свинина, телятина, індичка тощо. Також зміни відбулись до чаю та какао. Какао тепер тільки двічі на тиждень", - сказала Анна Собко.
Вона також розповіла, що калорійність раціону зменшилась на 9 відсотків.
" Тваринні білки теж зменшились, але на допомогу їм прийшли рослинні. Вуглеводи зменшилися на 33 відсотки за рахунок зменшення картоплі, цукру тощо. Збільшилась кількість їжі рослинного походження. Раціон фактично не змінився, але його якісний склад збільшився у рази", - зауважила Анна Собко.
Анна Собко також повідомила, що до меню увели тільки морську рибку. Зокрема, включили страви із запеченого лосося. Для того, щоб їжа була соковитою, включили сметану та легкі соки. У меню також є узвар.
Детальніше з новим меню можна ознайомитися нижче:
"Кожного дня ми маємо дати дитині або крупу, або макарони, або бобові. Це поки що тільки пілотний проект. Ми розраховуємо чітко, щоб співпали норми. А потім ми порахуємо чітко по вартості, зробимо калькуляцію кожної страви. Коли ми побачили, що фактично зміниться якість харчування, то це звичайно велике на ціну. Вона десь на 30 відсотків збільшиться, не дуже - не вдвічі, не втричі", - сказала Анна Собко.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter