Реклама
Реклама
13.12.21 15:20

Нардепка Шпак про держбюджет-2022: "Ми зобов’язані вирішити питання гідних соціальних гарантій для українців"


Реклама
Нардепка Шпак про держбюджет-2022:

 

- Минулого тижня український парламент нарешті затвердив Державний бюджет України на 2022 рік. Завдяки спільній роботі бюджетного комітету та наших колег-парламентарів, країна отримала державний кошторис вчасно.

Це дуже важливо в першу чергу для місцевих рад, адже на місцях необхідно встигнути проголосувати бюджети громад на наступний рік, із врахуванням даних нового держбюджету.

Бюджет є реалістичним
Значну кількість показників Держбюджету-2022 можна охарактеризувати як збалансовані та реалістичні. Так, досить об’єктивно та зважено уряд та парламентарі підійшли до показників дохідної та видаткової частини. До другого читання доходи бюджету-2022 було збільшено на 54,7 млрд грн до 1311 млрд грн. Це сталося завдяки суттєвому збільшенню надходжень від податку на прибуток підприємств (плюс 21,1 млрд грн). Також було збільшено й видатки - на 55,7 млрд грн до 1521 млрд грн.

Бюджет-2022 зірок з неба не хапає. Видаткова частина зростає на 7,6%, що лише трохи більше офіційної планової інфляції у 7,2%. Тобто фактично видатки не зростають.

Перелік статей, за якими шляхом перерозподілу фінансування буде збільшено, дає уявлення щодо головних напрямів розвитку країни у новому році. Наприклад, на соціальну підтримку бізнесу у регіонах, де було запроваджено протиепідемічні заходи, що призвели до зупинки бізнесу, закладено 3 млрд грн.

У порівнянні з 2021 р. оплата медичних послуг за програмою медичних гарантій збільшено на 33,8 млрд грн. Кошти передбачено для встановлення базової заробітної плати для лікарів у 20 тис. грн та 13,5 тис. грн - для медичних працівників середньої ланки. Також розмірі 1 млрд грн буде профінансовано загальнодержавну цільову соціальну програму «Питна вода України». Завдяки цим коштам розпочнеться реконструкція та розвиток систем централізованого водопостачання та водовідведення - отже, згодом доступ до якісної питної води матимуть усі українці.

Нереалістичним у держбюджеті на 2022 рік є показник інфляції, яка закладається на рівні 7,2%, а насправді вона вже у 2021 році є вищою.

Те ж може статися і з курсом: у бюджеті 2022 року закладено курс 28,6 гривень за долар США, тоді як ми сьогодні маємо – 26,9 гривні. Закладення більшого курсу в бюджет математично дає більшу суму митних платежів в бюджет.

І окремо слід зупинитися на такому показнику, як зростання ВВП – обіцяють зростання у 3,8%. Це при тому, що МВФ прогнозує світове зростання в 2022 у 4,9%, а у країнах, що розвиваються, – 5,1%. Зростання у 5% наш уряд також обіцяє, але 2024-го.

Окрім того, під час презентації проекту бюджету міністром фінансів було названо "умовні видатки", які будуть зроблені за умови, що Верховна Рада ухвалить законопроект №5600 про зміни в Податковий кодекс, від яких Мінфін планує додатково отримати 30 млрд грн. Зокрема, йдеться про видатки на перепис населення, інфраструктуру, цифровізацію.

Тож єдині, хто, можливо, відчують зростання рівня життя – медики. Середня зарплата лікаря має зрости на 56%. Головне, щоб ці зарплати реально і вчасно виплачувались, не так, як на практиці платилися "ковідні" надбавки.

Інтереси більшості українців проігноровано

Бізнес і далі матиме високі податки та тиск від корумпованої правоохоронної машини; працівники і далі отримуватимуть низькі зарплати, тому що у частини бізнесу немає грошей на розвиток і іноземні інвестори до нас не поспішають.

Малозабезпечені не отримають відчутного захисту, все більше людей ризикують залишитись без субсидії та зануритись в глибокі борги за ЖКП. Значна частина держслужбовців і далі отримуватимуть близькі до мінімальних зарплати та думатимуть, як прогодувати родину, а не про служіння суспільству.

Безробіття навіть офіційно планується на рівні 8,5%, тому еміграція з України триватиме, особливо на тлі стрімкого відновлення в ЄС, де потрібні робочі руки.

Розмір прожиткового мінімуму, закладений урядом у Держбюджеті-2022, важко назвати виваженим. Адже це дуже важливий показник, з яким безпосередньо пов’язаний розрахунок розмірів допомоги на дітей, допомоги по інвалідності, безробіттю, тощо.

Прожитковий мінімум з 1 січня 2022 р. становитиме 2 тис. 393 грн, а з 1 липня 2022 р. – 2 тис. 508 грн і з грудня – 2 тис. 589 грн.

У світі постерігаються найвищі за десятиріччя темпи зростання світових цін на продовольство, суттєво зростають ціни на енергоносії. Україна, звичайно, поки не в силах встояти проти глобальних тенденцій. Разом із тим це не привід виправдовуватись.

За окремими статтями видатки вдалося збільшити. Дещо збільшено і «соціальні» статті. Проте варто тверезо дивитись фактам в обличчя – цього вкрай недостатньо. Інфляція з’їла всі надбавки «ще вчора». За розрахунками Мінсоцполітики фактичний розмір прожиткового мінімуму у цінах жовтня 2021 р. становить 5026 грн. Цей показник вже у 2 рази перевищує закладений у бюджеті.

Аналогічна ситуація склалася і з соціальним забезпеченням наших пенсіонерів. Відповідно до держбюджету мінімальна пенсія в Україні з січня становитиме 1 тис. 934 грн, з липня – 2 тис. 27 грн. Проте станом на ЗАРАЗ мінімальна пенсія ВЖЕ повинна становити 3 тис. 800 грн. Близько половини українців пенсійного віку отримують пенсію, нижчу за реальний прожитковий мінімум. Мільйони пенсіонерів знаходяться за межею бідності, по суті - зубожіють, навіть за офіційними показниками.

Крім того, на виплату пільг і житлових субсидій у Держбюджеті-2022 заплановано на 18,8% менше планового обсягу асигнувань поточного року. Все це в сукупності неминуче призведе до зниження реального рівня доходів більшості українців.

Варто визнати: у держбюджеті-2022 знайти найкращий вихід із гострих ситуацій поки, на жаль, не вдалося. Проте сподіваюся, уряд не буде задовольнятися крихтами, а зможе віднайти шлях до покращення ситуації. Нашою метою має стати відстоювання інтересів усіх громадян України, а особливо, пенсіонерів та найменш захищених верств населення. І тоді ми дійсно зможемо пишатися виконаною роботою. Тому працюймо далі – вже час досягати мети!

Любов Шпак,

народна депутатка України

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter

Останні новини

30 квітня 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
20:13
Черкаський зоопарк один із семи найкращих в Україні
19:15
На Черкащині ветерани та близькі родичі полеглих військових можуть безкоштовно отримати ліки: що для цього потрібно 
18:02
У Черкасах виявили юнака, який розкладав по місту "закладки"
17:03
Вибухотехнік із Черкас увійшов у п'ятірку найсильніших на Чемпіонаті України зі стронгмену
16:46
У Смілі прощатимуться із загиблим військовослужбовцем
16:29
Захисникам від Черкащини передали ще більше сотні дронів
15:44
На Уманщині невдовзі буде гучно
15:30
На Черкащині жінка проведе за ґратами 6 років за збут наркотиків
14:33
На Уманщині відбудовують пошкоджений внаслідок ворожої атаки ліцей
13:51
Якою буде погода на Черкащині цього тижня
13:19
На Черкащині чоловік наловив риби на понад півмільйона гривень
12:33
Назавжди 29: у Черкасах в останню путь провели військового
12:07
У Черкасах подовжили автобусні маршрути до одного з мікрорайонів
11:30
Вічна пам’ять: на Черкащині попрощаються із захисником
10:42
У мешканців одного з мікрорайонів Черкас із кранів може потекти зелена вода: яка причина
10:31
Від травня для водіїв в Україні скасують одне із обмежень: що зміниться
09:58
На Черкащині зафіксували майже 5 тисяч хворих
09:18
На Черкащині виявили водія з підробленими документами
29 квітня 2024
20:05
Кількість молодят збільшилась: скільки пар одружилося у Черкасах протягом минулого року
19:03
У Тальному попрощалися із загиблим воїном
18:02
У Черкасах зіштовхнулися автівки "Volkswagen" та "Tesla"
17:01
У Черкаському районі зареєстрували перший випадок отруєння грибами