Народні "синоптики": чи справджуються їх прогнози?
Реклама
Сильні морози, що змінюються різкими відлигами взимку, зростання числа надзвичайно спекотних днів улітку, збільшення частоти та інтенсивності екстремальних погодних явищ (штормів, повеней, посух), посилення нерівномірності випадання опадів. Погода дуже мінлива, пишуть Вечірні Черкаси.
І причина цьому є: глобальні кліматичні зміни, що відбуваються на планеті. За погодою ми слідкуємо постійно: слухаємо прогнози по ТВ, переглядаємо прогнози, благо, сайтів в Інтернеті, вистачає. До всього – погоду прогнозують і «синоптики-аматори», які за допомогою своїх «прогностичних моделей», на основі давно існуючих народних прикмет, пов’язаних із погодою, та власних «методик», дають прогнози із завчасністю на місяць, сезон і навіть цілий рік. Одним із таких «народних синоптиків» є Володимир Бойко із Маньківки.
Цікаво, наскільки точно справдився прогноз погоди на зиму 2014-15 років від Володимира Бойка? Для аналізу Черкаський обласний центр із гідрометеорології використав результати метеорологічних спостережень восьми метеостанцій Черкащини.
У грудні 2014 фактичні температури повітря не відповідали температурі повітря, що очікував Володимир Бойко. Так, у І декаді «прогнозувалася» тепла погода із нічними температурами 4º морозу 5º тепла та денними від 1-7º тепла до 2-4º морозу. Фактично ж було холодно: вночі -12-16º, вдень 3-7º морозу. У Новорічну ніч «прогнозувалося» 1-5º морозу, а було 17º морозу.
- «Прогнози» пана Бойка на січень та лютий 2015 року дуже заплутані, важкі у розумінні, відлиги і морози зазначені в одній градації, – зазначив начальник Черкаського обласного центру з гідрометеорології Віталій Постригань. – Фактичний температурний фон не відповідав прогнозованому.
Січень 2015 видався аномально теплим. Характерна особливість - різкі перепади температури повітря від холоду до тепла та навпаки – на 10° і більше за добу у 1-й декаді та стійкий підвищений температурний фон у решту часу, часті переважно невеликі опади у вигляді мряки, дощу і снігу та значна кількість днів із густими туманами.
2-4, 10-15, 17-24 січня спостерігалася позитивна середньодобова температура повітря від 1 до 3º тепла. 30-31 січня 3-9º тепла. Максимальна температура повітря січня 10° тепла, мінімальна – 23º морозу.
Лютий 2015 у цілому видався аномально теплим із дефіцитом опадів. Для нього були характерні лише два нетривалі періоди холодної погоди - 11-12 та 17-18.02, коли середньодобова температура повітря була нижчою від кліматичної норми на 3-5°, а морози сягали мінус 10-18°. В решту часу відмічався «березневий» температурний фон. 20.02, що на тиждень раніше середніх багаторічних строків, в області відбувся перехід середньодобової температури повітря через 0° у бік підвищення та розпочався весняний режим погоди.
Проаналізувавши основні тенденції температурного режиму та режиму опадів, синоптики Черкаського гідрометцентру можуть сказати, що зима 2014-15 рр. на Черкащині була зовсім іншою, ніж прогнозована паном Бойком.
- Дивного в цьому нічого немає, адже глобальне потепління, бурхливі прояви якого ми можемо спостерігати в Україні, призвело до зміни кліматичних умов та втрати тих закономірностей, які були підмічені у народних прикметах у минулому та на основі яких можна було передбачити ту чи іншу погоду у майбутньому. На сьогодні старі прикмети не справджуються не тільки в Україні, але і в цілому по Земній кулі – пояснив Віталій Постригань. – Ми не маємо нічого проти «хобі» народного синоптика, однак пан Бойко має спершу спробувати атестувати свою власну методику довгострокового прогнозування, навіть підготувати до захисту дисертацію на її основі, а вже потім видавати інформацію за прогнози. Варто довіряти лише науково обґрунтованим та методично забезпеченим прогнозам погоди, що складені на основі аналізу розвитку великомасштабних атмосферних процесів.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter