Найстаріша кіноплівка, статуетка Клодіана та легендарна ручка: історії експонатів уманського музею
Реклама
Уманські музейники розповіли історії цікавих експонатів. Зокрема про кіноплівку, яка є можливо найпершою у світі, ручку, за допомогою якої підписали документ, що офіційно завершив Другу світову війну та рідкісну статуетку, яких всього дві в Україні.
Дійсно рідкісний та винятковий експонат знаходиться в Уманському краєзнавчому музеї, а саме – можливо найстаріша у світі кіноплівка.
У 2009 році уманчанин у своєму будинку знайшов сховок з речами початку XX ст., які належали підданому Австро-Угорщини Івану Суку. Серед всього іншого там було дійсно дещо дивне – «чарівний ліхтар» для проектування рухомих зображень та декілька кіноплівок, дві з яких були кольоровими. На одній зображений хлопчик який стрибає у воду, а на іншій – чоловік, що їде на возі запряженому конем.
Це справді унікальна та незвичайна знахідка, адже родина Івана, виїхала з міста ще у 1918 році, а перші кольорові анімаційні фільми за одними даними з’явилися в 1931 році, а за іншими – у 1926 році.
Ручка, якою в 1945 р. представник Радянського Союзу лейтенант Кузьма Дерев’янко підписав Акт про капітуляцію Японії і Друга світова війна офіційно завершилась.
У 70-ті роки старший син Кузьми Дерев’янка передав цю історичну ручку в школу, а директор – в Уманський краєзнавчий музей.
Статуетка відомого французького скульптора Клодіона «Сатир та Німфа» (кін. XVIII ст.).
В 60-х роках минулого століття в Монастирищенському районі один із селян відкопав статуетку, яка одразу йому не сподобалась. Він вважав, що дана знахідка не має ніякої історичної цінності, тому навіть пошкодив її, відрізавши деякі частини, аби статуетка краще помістилася на возі.
На щастя зараз робота Клодіона реставрована і займає почесне місце в експозиції Краєзнавчого музею. В Україні є всього лише дві роботи цього французького автора, одна з яких, завжди відкрита для уманчан і гостей міста.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter