Реклама
Реклама
21.07.23 11:00

Підтримка АПК: як "Укрексімбанк"допомагає українським сільгоспвиробникам тримати аграрний фронт


Реклама
Підтримка АПК: як

 

З початку повномаштабного вторгнення український агросектор потрапив у ідеальний шторм. Довелося одночасно боротися з наслідками російської агресії та окупації, блокуванням морських портів і втратами доступу до ринків збуту.

Серед усіх напрямків агропромислового виробництва найбільше постраждала основа українського агроекспорту — зерно. Втрата у 2022 році понад 32 млн тонн врожаю або 37,4 % відносно 2021 року суттєво вдарила по галузі та економіці країни загалом.

Через окупацію територій та бої в прифронтових регіонах найбільших втрат, 75–80 %, зазнали врожаї в Запорізькій, Донецькій та Луганській областях. Також з економіки випала Херсонщина, яка більшу частину 2022 року перебувала під окупацією. Дещо менше врожаю, 40–50 %, втратила Харківщина, яку деокупували восени. Схожі цифри зафіксовані в Миколаївській, Одеській та Вінницькій областях.

Гуманітарна та екологічна катастрофа, яку спричинили росіяни підірвавши Каховську ГЕС, призвела до затоплення десятків населених пунктів та сільськогосподарських земель на Півдні країни. Без джерела води залишилося 94 % зрошувальних систем у Херсонській, 74 % — у Запорізькій та 30 % — у Дніпропетровській областях.

Крім того, експортери втратили найдешевший шлях на зовнішні ринки — море. Наземні та річкові альтернативи за поточних низьких цін на агропродукцію не дозволяли фермерам заробляти. Як наслідок втратили аграрії не лише з областей, що перебувають під постійними обстрілами чи окупацією, а й інші регіони.

За даними KSE Institute «росія заплатить», сума прямих збитків, завданих агропромисловому комплексу України за рік повномасштабної війни, складає $8,7 млрд. Найбільша частка збитків агросектору — через знищення та пошкодження сільгосптехніки, унаслідок чого оціночні втрати виробників складають понад $4,65 млрд.

Підтримка АПК: на що можуть розраховувати аграрії

У березні 2023 року Уряд погодив продовження строку, протягом якого с/г товаровиробники матимуть можливість отримати фінансову підтримку для посівної кампанії, у тому числі з можливістю пролонгації раніше виданих кредитів для посівних робіт за умови погашення представниками великого та середнього агробізнесу до 25 % отриманого кредиту, а також вони зможуть отримати державні гарантії для часткового виконання боргових зобов’язань за такими кредитами.

Зокрема, аграрії можуть отримати кредит у розмірі до 90 млн грн. У межах програми «Доступні кредити 5–7–9» кредитування надається від 7 до 9 % річних та можливістю зниження за створені робочі місця, залежно від категорії кредиту та суб’єкта підприємництва.

Загалом, цьогоріч 8,8 тисяч українських агропідприємств отримали майже 42 мільярди гривень банківських кредитів на розвиток господарств.

«Міцне плече» Укрексімбанку

Укрексімбанк продовжує підтримувати стратегічно важливий сегмент клієнтів — сільськогосподарські підприємства.

Сума кредитів, наданих сільгоспвиробникам клієнтам корпоративного бізнесу з початку програми «5–7–9» (2020 року) становить 2 608,5 млн грн. З лютого 2022 року видано 2 81,4 млн грн. Найчастіше вони залучали кошти на придбання та модернізацію сільськогосподарської техніки.

Переважна більшість клієнтів отримали пільгові кредити за державною програмою «Доступні кредити 5–7–9 %» у поєднанні з інструментом державних гарантій на портфельній основі, що покриває до 80 % забезпечення за кредитом.

Укрексімбанк за підсумками 2022 року мав найбільший портфель кредитів. Кредитний портфель Ексіму — найбільший у банківській системі України та складає 118 млрд грн.

На сьогодні державний Укрексімбанк входить у топ-10 серед 45 банків-учасників «5−7−9 %» за обсягами кредитування з моменту повномасштабного вторгнення.

З початку війни банк у рамках програми «5−7−9 %» уклав кредитів на загальну суму 6,5 млрд гривень (загалом протягом дії програми понад 10 млрд гривень).

Досвід українських компаній, які співпрацюють з Ексімом

Наприкінці 2022 року на Черкащині розпочався процес створення першої організації водокористувачів (ОВК) в Україні в рамках реалізації меліоративної реформи. Ініціатором створення організації стало підприємство СТОВ «Дружба», яке займається зрошенням сільськогосподарських культур на площі понад 1800 га.

«Завдяки фінансовій підтримці Укрексімбанку підприємство придбало та встановило 12 кругових зрошувальних систем, забезпечивши тим самим збільшення врожайності сільськогосподарських культур та убезпечивши врожай від посухи. Співпраця Укрексімбанку з ЄБРР та програмою Доступні кредити 5–7–9 надала можливість СТОВ «Дружба» отримати від ЄБРР грантові кошти в розмірі 15 % від суми фінансування, що значно здешевило вартість кредиту та надало можливість підприємству направити ці кошти на подальший розвиток та модернізацію», — зазначив директор підприємства Ніколай Налбандян.

За словами керуючого філії Укрексімбанку в м. Черкаси Богдана Скрипника, на сьогодні Банку важливо відчувати свою причетність до змін, які відбуваються в країні.

«Питання бережного відношення до природних ресурсів особливо гостро постало для України під час російської агресії. Тому важливо підтримувати бізнес, який орієнтований на розвиток, раціональне відношення до ресурсів та нові технології», — підсумував Богдан Скрипник.

*новини партнерів

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter

Останні новини

23 листопада 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
18:59
Як вимикатимуть світло на Черкащині 24 листопада
16:21
У Черкасах насмерть збили жінку
13:22
Військовий із Черкас перебуває у Пентагоні
12:36
Черкаська громада попрощалася з двома мужніми воїнами
11:32
Скільки зараз коштують квартири у Черкасах
09:20
У Черкасах в останній шлях провели маму загиблого військового
22 листопада 2024
20:03
Рушники черкаської майстрині представили у Марокко (ФОТО)
19:00
Храму на Уманщині передали рукописну ікону 19 століття
18:18
На Черкащині знищили 7 безпілотників: є пошкодження
18:00
Стало відомо графік відключення світла на Черкащині на 23 листопада
17:04
Британія визнала корупціонером власника черкаського "Азоту" Фірташа та запровадила проти нього санкції
16:18
На Уманщині внаслідок автотрощі загинули дві людини, ще одна - постраждала
16:09
Черкащан запрошують написати повідомлення для капсули часу
15:46
У Черкасах сталася аварія
15:29
Житель Уманщини, який ухилявся від сплати аліментів, отримав новий вирок
14:14
У Черкасах у Свято-Михайлівському соборі встановили військових частин гарнізону
13:39
Правоохоронці з'ясовують обставини розстрілу собак на Черкащині
13:05
Укрзалізниця анонсувала запуск нового поїзда з Харкова до Черкас
12:33
У Черкасах попрощалися із молодими захисниками
11:55
У одному із черкаських парків висадили дуби
11:33
На Черкащині прогнозують значний мокрий сніг
10:55
У Канівській громаді попрощаються із ветераном війни