Передбачені для АТОвців Черкащини землі, ОТГ виставили на аукціон
Реклама
Ще в 2020 році Держгеокадастр надав дозвіл на розроблення документації по земельних ділянках для учасників бойових дій, а в грудні 2020 року ці землі, для яких АТОвці вже за свій кошт розробили документацію, передали в користування ОТГ Черкаської області. Пізніше стало відомо, що вони виставлені на аукціон, а самі ветерани досі нічого не отримали.
Про це сьогодні, 16 червня, під час пресконференції за участі АТОвців повідомила волонтерка Оксана Циганок.
"Наші ветерини розробили документації. У грудні 2020 року ці ділянки передали ОТГ. Із тих пір у нас немає ніякої зворотної реакції. ОТГ просто ігнорують. Ці ділянки вже виставлені на аукціон. Один із ветеранів якось мені сказав: "У мене опускаються руки, коли мене кидає держава". У нас руки не опускаються, ми будемо боротися за вас, як ви на кордоні боретеся за нас", – сказала вона.
Уповноважений Ради ветеранів по Черкаській області, учасник бойових дій в Афганістані і війни на Сході України 2014-2015 років Олександр Тіхонов розповів, що є і позитив. Не всі ОТГ відмовчуються. Деякі відгукнулись та вирішили цю проблему, зокрема він назвав Новодмитрівську та Катеринопільську ОТГ.
"17 сімей загиблих учасників АТО потрапили в таку ситуацію та сім учасників антитерористичної операції. Голова ОТГ розібрався. На сьогодні затвердили документи. Вони виконали те, що повинні були виконати", – зауважив Олександр Тіхонов.
За його словами, з листопада 2019 року надано близько 1500 дозвіл на розробку документації. 1300 одержали дозвіл, 200 осіб сьогодні так і не отримали свої землі через те, що деякі ОТГ виставили їх на аукціон.
"Ми промоніторили по всій Україні й вийшло, що учасників АТО та їхніх сімей «кинули» на 320 мільйонів гривень. На Черкащині ще 200 людей так і не отримали землю, на яку мають право. Хоча вони розробили документацію за свої кошти, витратили на це близько 4,5-5 тисяч гривень. Якщо з пільгами, то десь по 3 тисячі гривень. Це близького одного мільйона гривень", – сказав Олександр Тіхонов.
Він також розповідає, що Держгеокадастр зауважень у документації не виявив. Відмова була написана через те, що вони не мають повноважень на ці ділянки, бо землі передані у власність ОТГ.
"Тобто вони перевірили ці проекти й сказали, що якби було зауваження, то ми б сказали. Зауважень не було. Оскільки ОТГ є правоприємниками, то ми звернулися до них. Певний час вони справді не могли розглядати ці ділянки. Але коли землі перейшли в комунальну власність, я ще раз звернувся. Вони сказали, що треба дати якісь дані по ділянках, бо їх у них багато. Я надав список людей із кадастровими номерами. Відповіді не було. Я звернувся знову, спитав, чи можу подавати документи на затвердження? Після цього я ще декілька разів звертався, але відповідей так і не отримував. Із того часу пройшло два місяці. Згідно із законом вони повинні були надати відповідь протягом 10 днів. Якщо вважати, що з новими змінами, то це місяць. Уже минуло майже два", – розповів Олександр Тіхонов.
Додає, що відповідь може бути або позитивна, або відмова, яка вмотивована згідно із законодавством. Але ніякої подібної відповіді від ОТГ не було отримано.
"Я розумів, що йде навмисне затягування часу. Коли зайшов у реєстр аукціону, то побачив усі ділянки справді були там. Вони використали ті дані, які я їм подавав, які є в проектах. АТОвці заплатили за документацію, а вони використали це для себе", – сказав Олександр Тіхонов.
АТОвець Сергій Даценко розповідає, що його знайомий має всю технічну документацію. Але ті ділянки також виставили на аукціон, при чому по два гектари, а не цільним масивом.
"Зрозуміло, що зараз зміни в державі в цілому відбуваються й бюджети ОТГ наповнюються від оренди землі. Проблема в тому, що коли розроблявся закон, то не було декларовано, що буде включений пункт про обов’язкове затвердження тих документацій, які були розроблені, тим більше в учасників АТО. Але цей пункт в останній момент просто виключений. Деякі ОТГ готові йти на зустріч. Але не всі. Ми не претендуємо в людей забирати щось, але держава задекларувала й дала можливість отримати. Більшість здаватимуть землю в оренду, але для багатьох сімей це додаткова копійка", – розповідає Сергій Даценко.
Ветеран полку "Азов" Ігор Зайчук каже, що в місті Черкаси хлопці, які воювали, навіть і не сподіваються отримати землю.
"Ми розуміємо, що кожному учаснику землі в місті не буде. Але ми бачимо вибірковість наших чиновників. До нас мають прийти черкаські чиновники й розповісти, що справді кожному не буде землі в Черкасах, але можна напрацювати механізми того, як зробити так, щоб кожен отримав те, що належить йому. Наприклад, можна розробити тристоронню угоду, видавати квадратними метрами. Мені дуже не по собі, коли приходять учасники АТО й мають щось доводити. Проблема дуже велика. У Черкасах виділяють землю й віддають забудовникові. Й гроші не йдуть до бюджету, й землі АТОвці не отримують своїх ділянок. Ще будуть деребанити ще й полігон. Я сподіваюся, що чиновники прислухаються до нас", – сказав він.
Волонтер АПК Інна Лук’янченко, розповіла, що є намір оскаржувати все це в суді, аби через суд зобов’язати орган самоврядування виконати покладені на нього законом повноваження.
"Фактично держава дала погодження на виділення їм у власність цих земель із зарезервованих для учасників бойових дій. Цей проект землеустрою має бути погоджений, установлений термін в 10 днів. Уповноважена особа зобов’язана прийняти рішення: або так, або відмова лише у випадку, коли це порушує вимоги законодавства. ОТГ діють незаконно. Це бездіяльність. Ми маємо намір оскаржити це в суді. Вони не можуть казати, що не хочуть роздавати ці земельні ділянки, оскільки вони вже зарезервовані, право на отримання у власність передбачено законом та компетенція ОТГ на цій стадії полягає в тому, що прийняти рішення про погодження проекту землеустрою", - зауважила вона.
Оксана Циганок зауважила, що сьогоднішню пресконференцію можна вважати спільним зверненням від ветеранів і волонтерів до президента України, міської та обласної влади, зокрема до мера Черкас Анатолія Бондаренка, голови облради Анатолія Підгорного та голови ЧОДА Олександра Скічка із проханням розробити прозорий механізм отримання землі учасниками АТО. А також вони просять внести до законодавства зміни, відповідно до яких АТОвці повинні мати першочергове право на землю, яку оформили. За її словами, це потрібно зробити до 1 липня.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter