Реклама
Реклама
09.07.15 12:25

Пожежа в театрі: драма чи трагедія?


Реклама
Пожежа в театрі: драма чи трагедія?
 
На оплату пожежної сигналізації не знайшлося кількох тисяч, тепер на відновлення театру область шукає десятки мільйонів, пишуть Вечірні Черкаси.
 
Велика пожежа на головному театральному майданчику області сталася за законами художнього жанру. Перефразовуючи Чехова, якщо на початку театрального сезону не працює пожежна сигналізація та автоматизована система пожежогасіння, в кінці сезону обов’язково виникне пожежа. Прикро, але для драмтеатру, що перебуває в обласній комунальній власності, не знайшлося кількох тисяч на оплату послуг оператора сигналізації. Тепер влада вимушена шукати десятки мільйонів на його відновлення.
 
Пожежа вирувала 3 години
 
Як загорання кількох крісел у приміщенні, обладнаному сигналізацією та автоматичною системою пожежогасіння, могло призвести до повного вигорання глядацьої зали та обрушення стелі над нею — досі не вкладається в голові. Займання саме крісел на третьому поверсі помітила адміністратор драмтеатру, яка випадково вийшла на сцену. Як їй тоді здалося, на третьому поверсі горіли лише три крісла.
 
Спочатку пожежу намагалися загасити власними силами за допомогою вогнегасників. Проте через легкозаймисті оздоблювальні матеріали вогонь швидко поширювався й невдовзі виник ризик отруєння працівників театру продуктами горіння. Лише зрозумівши свою безпорадність перед вогнем через 20 хвилин після загорання, охоронець таки викликав рятувальників.
 
Перший пожежний розрахунок прибув на місце пригоди вже за 8 хвилин. За словами речника начальника управління ДСНС у Черкаській області Костянтина Проценка, на той час пожежа вже вирувала на площі 200 квадратних метрів й швидко поширювалася. Через задимленість у середині приміщення рятувальники працювали у спеціальних дихальних апаратах на стисненому повітрі.
 
— Разом із тим розвідка виявила, що протипожежна завіса, яка мала автоматично закрити сценічний портал не опустилася, — розповів Костянтин Проценко. — Опускати її довелося в ручному режимі, однак через встановлене обладнання повністю опустити її не вдалося.
 
Через це виникла реальна загроза поширення вогню на сцену й адміністративну частину театру. Там зберігалося найцінніше для акторів: обладнання, музичні інструменти, реквізити тощо. Відтак, рятувальники живим щитом зі стволами в руках стримували вогонь, не даючи йому поширитися на територію всього приміщення.
 
Лише о 16:28 (через дві години після займання) пожежу було нарешті локалізовано. Ще через годину — ліквідовано. Загалом боротьба з вогнем тривала майже три години. В ліквідації надзвичайної пригоди брали участь 268 осіб особового складу управління ДСНС у Черкаській області, черговий взвод курсантів Інституту пожежної безпеки ім. Героїв Чорнобиля та 17 одиниць спецтехніки.
 
У результаті пригоди, вогнем повністю знищено глядацьку залу, а також бетонну покрівлю над ним. Не витримавши температури, вона обвалилася прямо на рятувальників, які в цей час знаходилися в епіцентрі вогняної стихії. Допомога лікарів, карети яких чергували на Театральній площі, загалом знадобилася 11 рятувальникам. Чотирьох з них, з ознаками перегріву, госпіталізовано. Нині в лікарні зі струсом мозку перебуває один рятувальник — полковник Олександр Горобець.
 
Версія підпалу розвалюєтсья
 
Перші версії щодо можливих причин займання з’явилися ще до того, як рятувальники встигли локалізувати пожежу. Головна «народна» версія — підпал. Вона витала в повітрі на вулиці Симоненка весь час поки рятувальники боролися з вогнем. Театрали кілька років борються із забудовником, який усього в кількох метрах від адміністративного входу веде будівельні роботи. Відтак, висновок народився сам собою.
 
Також висувалися й інші версії: коротке замкнення, падіння люстри й навіть необережність під час паління. До речі, біля епіцентру пожежі виявлено порожню пляшку з-під коньяку та попільничку. Рятувальники не виключають жодної й обіцяють назвати істину причину вже цього тижня.
 
Вже наступного дня за фактом пожежі правоохоронці порушили кримінальне провадження. Створено слідчо-оперативну групу, яка й має назвати причину займання та винних. Суму збитків ще підраховуєть, проте вже зараз зрозуміло, йдеться про десятки мільйонів гривень. Для обласного бюджету це непосильна сума, а тому, за словами першого заступника голови обласної ради Наталії Кравцової, без допомоги державного бюджету не обійтися. Крім того, в області створено благодійний фонд для збору коштів на відновлення драмтеатру. Про власний внесок до фонду вже заявили низка політиків. Зокрема, депутат Верховної Ради Володимир Зубик, заявив про готовність надати допомогу в сумі 400 тисяч гривень.
 
На спеціальній прес-конференції начальник управління ДСНС у Черкаській області Віктор Гвоздь не назвав жодної з версій загорання. Натомість, найбільш сумнівною назвав підпал. За його словами, сторонні особи не могли потрапити в глядацький зал, який до всього обладнаний камерами спостереження. Їхні записи вивчають члени слідчо-оперативної групи.
 
Загалом, незважаючи на втрату глядацької зали й покрівлі, Віктор Гвоздь позитивно оцінив дії своїх підлеглих. Він каже, що головне завдання рятувальників — врятувати людей і не дати вогню знищити сцену, обладнання, реквізит і весь театр загалом — було виконане.
 
Щоправда, дивлячись на згарище, що залишилося посеред приміщення драмтеатру, з оцінкою головного рятувальника області складно погодитися. Та коли скласти до купи всі фактори, що вплинули на наслідки, не складно дійти висновку, що могло бути й гірше.
 
Насамперед, після загорання не спрацювала пожежна сигналізація та система автоматичного пожежогасіння. Як з’ясувалося, через брак коштів на оплату послуг оператора, їх просто було відключено. Крім того, працівники театру повідомили рятувальників про пригоду лише через 20 хвилин, протягом яких намагалися власними силами ліквідувати загорання, хоча спочатку мали викликати рятувальників.
 
Старі проблеми на новий лад
 
Востаннє перевірку драмтеатру пожежники проводили у 2013 році. Вже тоді було виявлено низку порушень, проте обмежилися штрафом, який виписали директору закладу. В результаті недоліки не лише не були усунуті, до них додалося відключення сигналізації, системи пожежогасіння тощо.
 
Тоді пожежники не поставили питання про заборону використання приміщення і навіть не проконтролювали їх усунення. Віктор Гвоздь заявив, що характер виявлених у 2013 році недоліків не дозволяв ставити питання про заборону, а мораторій провести повторну перевірку.
 
Що ж, виходить, винним в усьому вже зараз роблять директора обласного драмтеатру, адже хто ще не затвердив інструкції на випадок пожежі, дозволив вимкнути сигналізацію та систему пожежогасіння, хто зрештою відповідальний за збереження майна обласної комунальної власності.
 
Втім, те, що можна закинути директору, радше наслідок, ніж причина. Так, надзвичайна пригода викрила давню проблему — хронічне недофінансування комунальних закладів.
 
Поки підраховуються збитки і тривають пошуки джерел фінансування відновлювальних робіт актори драмтеатру виступатимуть на сцені міського будинку культури ім. Івана Кулика. Про це домовилися директор облмуздрамтеатру Володимир Осипов та міський голова Черкас Сергій Одарич.
Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter

Останні новини

24 листопада 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
18:33
Як вимикатимуть світло на Черкащині 25 листопада
14:48
У Черкасах перевірили роботу розважальних закладів
12:31
Черкащанин тікав крізь засніжені гори до Румунії
10:33
На Черкащині захисники неба знищили два "шахеди"
08:34
Загинув на місці: у Черкасах водій наїхав на пішохода
23 листопада 2024
18:59
Як вимикатимуть світло на Черкащині 24 листопада
16:21
У Черкасах насмерть збили жінку
13:22
Військовий із Черкас перебуває у Пентагоні
12:36
Черкаська громада попрощалася з двома мужніми воїнами
11:32
Скільки зараз коштують квартири у Черкасах
09:20
У Черкасах в останній шлях провели маму загиблого військового
22 листопада 2024
20:03
Рушники черкаської майстрині представили у Марокко (ФОТО)
19:00
Храму на Уманщині передали рукописну ікону 19 століття
18:18
На Черкащині знищили 7 безпілотників: є пошкодження
18:00
Стало відомо графік відключення світла на Черкащині на 23 листопада
17:04
Британія визнала корупціонером власника черкаського "Азоту" Фірташа та запровадила проти нього санкції
16:18
На Уманщині внаслідок автотрощі загинули дві людини, ще одна - постраждала
16:09
Черкащан запрошують написати повідомлення для капсули часу
15:46
У Черкасах сталася аварія
15:29
Житель Уманщини, який ухилявся від сплати аліментів, отримав новий вирок
14:14
У Черкасах у Свято-Михайлівському соборі встановили військових частин гарнізону
13:39
Правоохоронці з'ясовують обставини розстрілу собак на Черкащині