Пологи як заробіток. Черкащанки стають сурогатними мамами
Реклама
У Черкаській області почали заробляти на сурогатному материнстві.
Жінкам на сайтах оголошень пропонують стати сурогатною матір'ю за 300-350 тисяч гривень і донором яйцеклітини – за 15-20 тисяч. Наскільки законне сурогатне материнство в Україні та що це в першу чергу – комерція чи допомога бездітним родинам – дізнавався сайт vikka.ua.
В інтернеті зустрічаємо кілька оголошень про пошук сурогатних матерів і донорів у Черкасах. В одному оголошенні менеджер Олег пропонує за послуги мам 350 тисяч гривень.
В іншому менеджер Ольга пропонує винагороду за сурогатне материнство до 300 тисяч, за яйцеклітини – до 14 тисяч. Також гарантують безкоштовне медичне обслуговування, компенсацію витрат на проїзд. Вимоги до кандидаток – вік 20-35 років, наявність власної дитини, відсутність шкідливих звичок.
"Останнім часом сурогатним материнством цікавиться все більше жінок. Це абсолютно законна процедура, ми оформлюємо всі необхідні документи, свідоцтво про народження дитини. Батьками вказується пара, яка замовила послугу, а жінка підписує відмову від дитини", – розповідає представник фірми, яка займається пошуком сурогатних матерів.
Іноді для українок сурогатне материнство або донорство яйцеклітин стає єдиним способом заробітку, тож на подібні оголошення відгукуються нерідко. Так, журналісти газети "Вісті" відшукали черкащанку, яка пішла на такий крок. Мешканка Черкаської області Катерина вже два роки є донором яйцеклітин. Загітувала так заробляти і своїх подружок з села. За цей час їй чотири рази зробили забір клітин – частіше, ніж раз на півроку їх здавати не можна. За кожну процедуру платили по 20 тисяч гривень, тобто всього жінка заробила 80 тисяч. Постійної роботи у неї немає.
"Вперше здала яйцеклітину для близьких, а потім вирішила таким чином заробляти. Тепер привела в програму трьох подружок-землячок. Побічних ефектів не помічаю, головне – виконувати рекомендації лікаря – пити в день 1,5 л води, і те, що радить лікар", – розповіла вона.
За її словами, донорів яйцеклітин із України запрошують також "на роботу" за кордон, де за один забір платять трохи більше – $1200 (31 тис. грн). Але беруть в програму тільки тих, хто знає мову.
Експерти кажуть: основними замовниками таких послуг стають іноземці. По-перше, в Україні ціни на подібні послуги одні з найдешевших. По-друге, в деяких країнах Євросоюзу сурогатне материнство заборонено законом, тоді як в Україні – дозволено.
"Сурогатне материнство – це явище, яке потребує належної уваги, розвитку та правового підґрунтя з боку держави з метою надання можливості подружнім парам, які не мають власних дітей через проблеми зі здоров’ям, відчути радість батьківства", – зазначає керуючий партнер черкаської юридичної компанії Андрій Вовк.
За його словами, правове регулювання відносин сурогатного материнства здійснюється лише ч. 2 ст. 123 Сімейного кодексу України: у разі перенесення в організм іншої жінки ембріона людини, зачатого подружжям в результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій, батьками дитини є подружжя. Тобто сурогатне материнство на території України цілком законне.
На законодавчому рівні визначено походження дитини у разі застосування сурогатного материнства, але залишено поза увагою, зокрема, визначення самого поняття сурогатного материнства, правовий статус генетичних батьків, сурогатної матері, можливість застосування донорських біологічних матеріалів у програмі сурогатного материнства, належне оформлення правовідносин між усіма учасниками програми, державну соціальну підтримку тощо.
"Тому при укладанні договору між сурогатною матір’ю та біологічними батьками про виношування дитини сторонам потрібно ретельно вивчити усі юридичні аспекти, аби уникнути непорозумінь та проблем при реєстрації інформації про батьків дитини в органах РАЦСу", – наголошує Андрій Вовк.
Водночас, за словами черкаського лікаря-психіатра Аркадія Григоряна, жінка, яка погоджується на роль сурогатної матері, перш за все має бути психологічно і психічно здорова. Це важливо не тільки для здоров’я майбутньої дитини, а для самої жінки, у якої можуть виникнути проблеми після пологів.
"З точки зору біології у жінки, яка виношує дитину, встановлюється емоційний зв’язок із нею. І потім після пологів у неї вмикаються інстинкти. Якщо жінка була не готова віддати дитину, у неї можуть початися психологічні проблеми, зокрема стрес. А реакцією на стрес може бути емоційна неврівноваженість, відчуття тривоги тощо. Все залежить від конкретного організму, тож прогнози робити важко", – зазначає фахівець.
Ідеальною кандидатурою на роль сурогатної матері, на думку лікаря-психіатра, є психічно здорова жінка, яка до того ж матеріально забезпечена, має своїх дітей і готова допомогти іншій парі стати батьками безкорисливо.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter