Реклама
Реклама
22.07.21 11:53

Порятунок чи консервація проблеми: скільки сміттєзвалищ є на Черкащині та чи потрібен області переробний завод


Реклама
Порятунок чи консервація проблеми: скільки сміттєзвалищ є на Черкащині та чи потрібен області переробний завод

 

Сьогодні питання проблеми з вивозом сміття стоїть гостро не тільки по області, але й в самих Черкасах. Нещодавно в місті було розірвано договір із "Новою якістю", яка вивозила велике габаритне сміття. Наразі з іншою компанією не укладено договір, тому над вирішенням питання  в Черкасах працюють різні комунальні служби. Загалом у Черкаській області наявні 477 організованих місць видалення твердих побутових відходів. Із них – 456 сільських та селищних сміттєзвалищ та 21 міський полігон.

Така інформація міститься у відповідь на інформаційний запит видання Zmi.ck.ua до управління екології та природоохоронних ресурсів ЧОДА.

Із загальної кількості полігонів та сміттєзвалищ твердих побутових відходів, паспортизовано 267, вісім міських полігонів побудовані згідно з проектом. Це полігони твердих побутових відходів міст: Черкаси, Ватутіне, Кам’янка, Монастирище, Сміла, Тальне, Чигирин, Чорнобай. Інші полігони функціонують без проектів будівництва. 102 розташовані у Золотоніському районі, 98 – у Черкаському районі, 155 – у Звенигородському районі, 122 – в Уманському районі.

Як розповів нашому виданню начальник управління державного екологічного нагляду (контролю) у Черкаській області Олександр Позняков, 22% населення взагалі не забезпечені послугами з вивезення сміття, а третина полігонів в країні не відповідає нормам екологічної безпеки.

"Ситуація з полігонами для захоронення ТПВ та сміттєзвалищами є вкрай несприятливою. Найбільші міські полігони для захоронення побутових відходів міст Черкаси, Сміла, Ватутіне, Умань, Золотоноша потребують термінової реконструкції", - сказав він.

Олександр Позняков розповідає, що з метою зменшення навантаження на полігони та сміттєзвалища твердих побутових відходів в області продовжують проводити роботи щодо впровадження системи роздільного збору таких відходів від населення, проте ці заходи  не забезпечують ефективного вирішення проблеми. Дуже часто, пройшовшись навіть по місту, можна помітити баки для роздільного сміття, які заповненні зовсім не тими відходами, які потрібно.

 На його думку, одним із альтернативних шляхів вирішення питання  є будівництво сміттєпереробних комплексів (заводів), які на території області відсутні. У відповідь на запит управління екології та природоохоронних ресурсів ЧОДА зауважило, що Стратегією розвитку Черкаської області на період 2021-2027 роки передбачено створення економічних можливостей для розвитку потужностей з перероблення відходів та залучення інвестицій у сферу поводження з відходами.

Як розповів Олександр Позняков, цією програмою передбачено будівництво сміттєпереробних заводів (комплексів), сміттєсортувальних ліній  на території області, впровадження системи роздільного збирання відходів (придбання спеціалізованої техніки та контейнерів для збору, транспортування, зберігання побутових  відходів), будівництво та реконструкція полігонів твердих побутових відходів, зокрема в містах Ватутіне, Умань, селі Руська Поляна. Також реконструкція полігону передбачена для міста Золотоноша у адміністративних межах Антипівської та Новодмитрівської сільських рад та для міста Сміла в адміністративних межах Залевківської сільської ради, а також будівництво міського полігону твердих побутових відходів, що розташований за межами населеного пункту в адмінмежах Дирдинської сільської ради.

Також програмою передбачене забезпечення екологічно безпечного збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення відходів та небезпечних хімічних речовин, у тому числі непридатних або заборонених до використання хімічних засобів захисту рослин.

Нагадаємо, що питання будівництва сміттєпереробних заводів та взагалі проблем із екологією порушував голова ЧОДА Олександр Скічко на Конгресі місцевих і регіональних влад під головуванням президента України, що відбувся 9 червня цього року.

"Наші сміттєзвалища – це екологічна бомба уповільненої дії. За обсягами утворення відходів Черкащина посідає 12 місце в Україні. Лише офіційно маємо 21 полігон твердих побутових відходів і 456 сміттєзвалищ. На сьогодні вже переповнені полігони в Черкасах, Умані, Золотоноші, Ватутіному та Смілі. Інвестори потенційно готові вкладати кошти в будівництво сміттєпереробних заводів, але немає потрібної законодавчої бази. Це українська колізія: сміття повно, інвестори є, а сміттєпереробних заводів немає. При цьому в Раді вже кілька років "відлежується" потрібний законопроект про поводження із побутовими відходими. Він зобов'язує це сміття переробляти. Умовно кажучи, встановити певну дату, до якої мають бути побудовані заводи. Тоді не буде іншого виходу. Бо може бути побудований завод, а сміття все одно буде звозитися на полігон", - зауважив тоді Олександр Скічко. На що Володимир Зеленський відповів, аби на Черкащині будували заводи, а решта буде вирішено.  

Зауважимо, що будівництво сміттєпереробного заводу – це дорогий та складний проект. Проте над вирішенням цього питання працюють багато міст. До прикладу, як інформує "Слово й діло", у Львові нарешті розпочали будівництво такого заводу на вулиці Пластовій. Дедлайн – 2023 рік. Для міста це питання стало актуальним у контексті пожежі на Грибовицькому сміттєзвалищі, після якої сміття зі Львова "подорожувало" всією Україною. Схожі цілі мають й інші міста, проте в багатьох будівництво, попри обіцянки, досі не розпочалось.

Стихійні сміттєзвалища та шкідливі викиди

За словами Олександра Познякова, також в області гостро стоїть питання несанкціонованих (стихійних) сміттєзвалищ. Вони є одним із основних джерел забруднення навколишнього середовища. Останнім часом їх можна побачить у лісах, полях, на узбіччях доріг. Проблема таких сміттєзвалищ ще й у тому, що вони розташовані не в спеціально визначених для цього місць, а тому продукти гниття і розпаду сміття потрапляють у ґрунт та воду. Крім того, у таку спеку такі сміттєзвалища можуть стати й причиною масштабних пожеж.

"Захоронення відходів на ділянках, що не є спеціально облаштованими для цього, загрожує справжньою екологічною катастрофою для жителів навколишніх населених пунктів, тому що на несанкціоновані звалища привозиться все, що завгодно. Адже небезпечні речовини зі сміття потрапляють напряму в ґрунт та водоносні горизонти, погіршуючи якість питної води, дуже страждають поверхневі води, водні об’єкти. Викиди в атмосферу значно перевищують  гранично допустимі концентрації. Пожежі, які виникають на звалищах, викликають не просто забруднення, а сильне отруєння навколишнього природного середовища", – зауважив Олександр Позняков.

Черкащанка Валентина Біленко розповідає, що сама сміття намагається сортувати та старається не використовувати пластик, зокрема пластикові пакети. На її думку, саме 90% всього сміття, що лежить по обочинах та лісах - це пластик.

"На цей час активно використовую лише екоторбинку для покупок. Першу свою торбинку купила ще років три назад. Коли я оцінила всі переваги, то купила собі нову торбинку-трансформер, яку можна дуже зручно зложити до розмірів жіночого гаманця і застібнути на блискавку. В такому вигляді вона зовсім не заважає в сумці, тому завжди зі мною", – розповідає вона.

Нагадаємо, що після розривання договору з "Новою якістю" багато містян скаржились на те, що по Черкасах розкидане сміття, яке залишило після себе підприємство. Нібито воно забирало свої контейнери, при цьому вивантажувало відходи просто на землю. Так, у Facebook-спільноті "НАША ЧЕРКАЩИНА" користувач Сергій Геннадійович опублікував фото того, як унаслідок таких дій просто посеред вулиці утворилось стихійне сміттєзвалище.

Фото з Facebook користувача Сергія Геннадійовича

"Проблема невивезеного сміття по вул. Момота між будинками 11 та 9, така сама як і на вулиці Сергія Амброса. Ці сміттєві баталії починають напрягати, особливо сморід з невивезеного сміття", - написав він.

Також чоловік попросив людей фотографувати сміття з описом вулиці з приводу проблеми. Зауважимо, що на сайті Міністерства екології та природних ресурсів України існує "Інтерактивна мапа". Саме сюди можуть звернутися громадяни щодо виявлення стихійних сміттєзвалищ на території Черкаської області. За перше півріччя 2021 року надійшло 27 звернень від місцевих жителів стосовно місць розміщення стихійних сміттєзвалищ, 9 з яких вже ліквідовано.

"Державною екологічною інспекцією Центрального округу у кожному окремому випадку направляються листи-вимоги  керівникам районних Державних адміністрацій та органів самоврядування, щодо надання інформації стосовно вжитих заходів по ліквідації несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів на підконтрольній території", – розповідає Олександр Позняков.

Він також додав, що у разі невжиття заходів щодо ліквідації стихійних сміттєзвалищ керівники органів місцевого самоврядування притягуються до адміністративної відповідальності. На цей час притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 52 КУпАП голів Степанківської та Мошнівської територіальних громад.

Так, один із таких інцидентів стався ще 4 червня. Громадський інспектор з охорони довкілля Центрального округу помітив вантажний автомобіль, який перевозив будівельне сміття та рухався у бік заказників Тясминські краєвиди та Степанківський, що розташований в  адміністративних межах Степанківської сільської ради. Водій автомобіля висипав будівельні та побутові відходи в неналежному для цього місця. Проте після проведення з ним профілактичної бесіди, він зібрав все сміття та відвіз до санкціонованого сміттєзвалища.

В І півріччі 2021 року здійснено 191 перевірка додержання вимог природоохоронного законодавства у сфері поводження з відходами і хімічними речовинами. З них: у сфері поводження з промисловими відходами–137; у сфері поводження з побутовими відходами – 54.  

За виявлені порушення вимог законодавства складено 148 протоколів. Притягнуто до адміністративної відповідальності 148 посадових осіб. Сума накладених  штрафів складає  107 355 грн., стягнуто – 68 017 грн.

Підготувала Світлана Небилиця

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Черкасах муніципали оголосили війну тим, хто викидає великогабарит.

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter
#сміття #сміттєзвалище #сміттєпереробний завод #екологія #побутові відходи #відходи

Останні новини

24 квітня 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
13:44
В Уманському районі сталася смертельна ДТП
13:19
Які фільми черкащани можуть подивитися в кіно (АФІША)
12:55
В Умані під час аварії постраждав неповнолітній мотоцикліст
11:31
У Черкасах знайшли два боєприпаси
11:00
У Черкасах під стіни обленерго завітали активісти (ФОТО)
10:56
У Черкасах не продаватимуть воду за деякими адресами
10:39
Через транспортування пилу із Сахари на Черкащині спостерігається помутніння неба
09:53
616 підприємців подали свої бізнес-ідеї на конкурс "Роби своє"
09:50
На Звенигородщині прощатимуться із полеглим захисником
09:22
У Черкасах у Соснівці побудують житловий будинок
23 квітня 2024
20:19
На Черкащині можливі підтоплення
19:16
На Уманщині чоловік зґвалтував та задушив жінку, яку збив на дорозі
17:21
Водія черкаської маршрутки, який порушив ПДР в центрі міста, притягнули до відповідальності (ВІДЕО)
17:13
Біля черкаського санаторію заклали сад магнолій та сакур
16:46
На Золотоніщині чоловік зарізав свого товариша
16:12
Екснардеп від Черкас Поплавський запартнерився із міською радою
15:51
У Черкасах оновили меморіальну дошку пожежному
15:10
Черкащанин за 10 тисяч доларів хотів допомогти ухилянтам перетнути кордон
14:46
На війні загинув уманчанин
13:34
Деякі черкаські вулиці та бульвар залишились без світла
13:05
У Черкасах чоловік жорстоко побив свою дружину
12:43
У Черкасах розшукали дівчину, яка загубилася