Реклама
13.07.24 11:57

Працевлаштування в Черкасах в умовах війни: жінки освоюють "чоловічі" професії


Реклама
Реклама
Працевлаштування в Черкасах в умовах війни: жінки освоюють

 

Жінки за кермом тролейбуса — не новина, цю професію вони давно й успішно освоїли. Та війна змусила освоювати й ті галузі, де завжди працювали чоловіки. Сьогодні жінки на Черкащині керують різними видами транспорту, включно з вантажівками, працюють у низці будівельних професій, навіть операторами котелень...

Третина - водійки

У КП "Черкасиелектротранс" - 99 водіїв, 27 із них — жінки. Й сьогодні тут роблять ставку саме на них.

— Щоб залишатися надійним перевізником у Черкасах, наше підприємство турбується про якісне поповнення, тому кадровий голод відчуваємо не критично, — розповів директор підприємства Борис Марченко. — Проводимо зустрічі з центрами зайнятості, аби знайти фахівців. Також розробили програму, куди залучаємо заклади профтехосвіти, які випускають водіїв і слюсарів. Ще — співпрацюємо зі Слов’янським енергобудівним фаховим коледжем, що зараз діє в Черкасах. Його випускники мають поповнити ряди електромеханіків на нашому підприємстві.

У тролейбусному парку діє навчальний центр для водіїв цієї категорії транспорту. Цьогоріч центр запрацював з 26 лютого. Нова група опановуватиме професію протягом трьох місяців. Кілька осіб, які навчалися в школі торік, пішли служити в ЗСУ. З восьми осіб, які зараз тут навчаються, двоє — вже демобілізовані чоловіки, решта — жінки.

— Є на підприємстві служба рухомого складу, де працюють 62 особи, це — слюсарі, газоелектрозварники. Також діє служба енергогосподарства, де трудиться 31 особа, — продовжив Борис Марченко. — Підприємство періодично потребує фахівців і на ці ділянки роботи. Тож є вакансії, де без сильної статі не обійтися: газозварника, слюсаря-електрика, слюсаря з ремонту рухомого складу, токаря, верстатника...

На ринок праці впливає війна

Одна з важливих ознак зареєстрованого ринку праці — зменшення кількості осіб, які мають статус безробітного. Торік в області кількість офіційних безробітних зменшилася вдвічі, порівняно з 2022 роком. Ця ж тенденція зберігається й у 2024 році: за січень і лютий вдвічі зменшилася кількість людей, які мали статус безробітного, порівняно з січнем-лютим 2023 року. Сьогодні це 4 тисячі осіб, повідомила на брифінгу в ОВА заступник директора Черкаського обласного центру зайнятості Марина Сорокіна.

За її словами, зростає й кількість вакансій. Якщо на початку повномасштабного вторгнення у 2022 році їхня кількість істотно зменшилася, то цьогоріч — зросла. У 2024 році роботодавці вже розмістили 3 тисячі вакансій (за весь минулий рік — 11 тисяч).

— Понад 70 відсотків безробітних — жінки. Ще одна з проблем — невідповідність фаху пошукачів запропонованим вакансіям. Найбільший попит — на робітничі професії. Роботодавці шукають професіоналів з інструментом та обладнанням. Також є попит на кухарів, швачок, водіїв, трактористів, слюсарів, електрогазозварників, мулярів, штукатурів... Є вакансії бухгалтерів, лікарів, учителів.

Бракує чоловічої робочої сили

— Законом заборонено роботодавцям вказувати, кого вони шукають: чоловіка чи жінку, — пояснила Марина Вікторівна. — Але ж ми розуміємо, що не кожна жінка піде працювати електрогазозварником, слюсарем чи муляром. А ці професії сьогодні найбільш потрібні. Цікава тенденція — торік близько 100 жінок було працевлаштовано саме на такі професії за направленням служби зайнятості. Жінки сьогодні — водійки навантажувача, водійки різних категорій, водійки-інструктори, операторки котелень. Ми інформуємо роботодавців, що таких працівників можна знайти й серед жінок.

— Чи цікавляться громадяни вакансіями, які віднедавна на різних майданчиках розміщують військові? — запитую в Марини Сорокіної.

— Зацікавленість є. Не настільки активна, можливо, тому, що серед безробітних на обліку лише близько 20% — чоловіки. Хочу зазначити, що сьогодні військові пропонують не лише військові професії та спеціальності, а шукають і фахівців на цивільні. Саме за такими професіями звертається більшість охочих знайти роботу.

Статус безробітного

Військовий квиток (чи інший документ із ТЦК) необхідний у центрі зайнятості, адже без нього військовозобов’язаний не зможе набути статусу безробітного. Це одна з причин того, що зменшилася кількість офіційних безробітних в Україні.

Фахівці пояснюють, що не лише центри зайнятості мають перевіряти документи про військовий облік. Це зобов’язані робити під час приймання чоловіків на роботу всі приватні й державні установи та організації. Інакше роботодавцю загрожує штраф.

Протягом тижня після приймання на роботу, навчання або звільнення, завершення навчання установи мають повідомити ТЦК про зміну облікових даних призовників, військовозобов’язаних і резервістів. Це регулює постанова Кабінету Міністрів від 30 грудня 2022 року №1487 “Про порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних і резервістів”.

Загалом в Україні рівень офіційного безробіття торік був утричі нижчий, ніж до війни. Максимум за останні роки було зафіксовано у червні 2020 року (517,7 тисячі). А на початку 2000-х безробітними були понад 1 млн українців. У грудні 2023 року серед 96,1 тисячі безробітних українців 72,0 тисячі були жінками. Кількість зареєстрованих безробітних, які отримують допомогу з безробіття, впала за рік з 89,8 до 42,9 тисячі осіб.

Допомога — до 7100 гривень

Наприкінці 2022 року були внесені зміни до законодавства й змінився термін виплати допомоги з безробіття. Сьогодні таку допомогу отримують до 90 календарних днів, а особи, яким залишився рік до пенсії — протягом 360 календарних днів, повідомила Марина Сорокіна. Нині затримок з виплатами немає. Нараховують таку допомогу кожну декаду.

Змінився й мінімальний розмір допомоги з безробіття: він становить 1500 грн. для громадян, які взагалі не мають страхового стажу, та 2500 гривень для тих, хто його має. Максимальний розмір допомоги прив’язаний до мінімальної зарплати й становить 7100 грн. (як відомо, розмір виплат залежить від страхового стажу, рівня заробітної плати за останнім місцем роботи).

Коли роботу забрала війна

4700 внутрішньо переміщених осіб звернулося до обласної служби зайнятості з початку повномасштабного вторгнення. Сьогодні шукають роботу в області 500 таких осіб. Іноді працевлаштувати переселенців було неможливо, адже професій, які вони мають, наприклад, у гірничій галузі чи металургії, в нашій області немає.

На думку фахівців служби зайнятості, вихід тут — професійне навчання та система ваучерів на навчання. Можна обрати одну зі 124 спеціальностей. Іноді, щоб здобути нову спеціальність, фахівці шукають для людини навчальний заклад по всій країні. Тут ураховують можливості та бажання людей, які хочуть навчатися, та роботодавців. Пройти навчання можуть і люди, які не мають статусу безробітного, і ті, хто зараз працює. Вартість ваучера — 10 прожиткових мінімумів (це близько 30 тисяч грн), кошти отримує від держави навчальний заклад. Торік видали 500 ваучерів, цьогоріч — уже 90.

Працюють у службі й над стимулюванням роботодавця, щоб він узяв на роботу ту чи іншу категорію громадян. Компенсації передбачені: за працевлаштування молоді; осіб, яким залишилося 10 років до пенсії; внутрішньо переміщених осіб; осіб з інвалідністю, осіб, які тривалий час перебувають на обліку в службі зайнятості. Наприклад, якщо роботодавець влаштовує на роботу переселенця, він протягом трьох місяців отримуватиме компенсацію мінімальної зарплати. Понад 800 роботодавців області скористалися цією програмою, вони отримали компенсацію за понад 1300 працівників (загалом близько 15 мільйонів гривень). Подібні програми запрацювали у воєнний період.

Нові можливості

З літа 2022 року держава надає грантові можливості. Через дію фізичні особи та підприємці можуть подати заявку на грант до 250 тисяч гривень. В області вже надано понад 350 таких грантів на 50 мільйонів грн. (рішення ухвалює Державний центр зайнятості). Одна з основних вимог такої допомоги — створення робочих місць. У межах наданих грантів в області їх створено 220.

Також надаються гранти для учасників бойових дій та членів їхніх сімей. Сума гранту не має перевищувати один мільйон гривень. Таких грантів уже видано 8 на загальну суму близько двох мільйонів гривень. Тут отримувачі грантів обрали діяльність у галузях спорту, перевезень та інших. До речі, жінки й тут іноді не менш активні за чоловіків. Так, дружина військовослужбовця з Черкащини скористалася цією грантовою програмою та придбала вантажний автомобіль. Зараз вона успішно розвиває свою справу в галузі вантажних автоперевезень.

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter

Останні новини

21 січня 2025
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
20:28
Завдяки громадському резонансу в історичному місці на Черкащині не видобуватимуть пісок
19:01
"Черкасиводоканал" готує судовий позов через збитки на 120 мільйонів
18:10
У поліції повідомили деталі смертельної аварії на Уманщині (ФОТО)
17:13
На Уманщині колишній держслужбовець зі спільником вимагав гроші за видачу необхідних паперів
16:41
Нагородили найкращих: у Черкасах відзначили переможців та призерів міського конкурсу
16:25
У Черкаській області найближчим часом погіршиться погода
15:52
В одному із мікрорайонів Черкас облаштують новий дитмайданчик
15:28
На Уманщині зіштовхнулися легковики та вантажівка: один із водіїв загинув
14:51
У Черкасах нагородили та підсилили рятувальників
14:13
У Черкасах на декількох вулицях з'являться нові дорожні знаки
13:29
Найкращим фото Черкащини стала світлина церкви
12:56
У черкаському Будинку трауру облаштували нове накриття для прощальних церемоній на вулиці
12:18
У Городищі розшукують невідомого, який пошкодив меморіал на Алеї пам'яті загиблим захисникам
11:58
На Уманщині відзначили полеглих воїнів
11:09
До 16 грн: у Черкасах може змінитися вартість проїзду в маршрутках
10:38
У черкаських тролейбусах може зрости вартість проїзду
10:06
Шахрай через сайт знайомств пропонував черкащанці заробити та взяв на неї низку кредитів 
09:50
"Математика більшості буде як при підрахунку стада овець", - колишній голова Черкаської ОДА про ситуацію в облраді
09:25
Черкаський депутат щоночі полює на "шахедів"
08:52
Пошкоджені будинки та лінії електропередач: на Черкащині знищували "шахеди"
20 січня 2025
20:18
Якою буде погода на Черкащині протягом тижня 
19:15
Пошкоджені бордюри та зіпсована трава: у Черкасах вандали влаштували авторалі