Ринок є, контролю — немає: черкаське молоко хочуть підтягнути до європейських стандартів
Реклама
Масове вирізання корів та зміна цінників на молочні товари у бік підвищення вартості. Такими невтішними прогнозами ще вчора ділилися експерти ринку продовольчих товарів. З 1 січня 2018 року на полицях українських магазинів мали залишитися три сорти молока: екстра-класу, вищого і першого. Згідно з договором про асоціацію з Євросоюзом, молокозаводам мали заборонити брати на переробку домашнє молоко. Особливо гостро заборона вдарила б по Черкащині, де близько 45 тисяч домогосподарств утримують велику рогату худобу. Безжальні для селян зміни вдалося притримати.
Подробиці дізнавався сайт vikka.ua.
Наразі заборону брати на переробку домашнє молоко відтермінували до 1 липня 2018 року. За цей час домогосподарства мають реформуватися та підтягнутися до нових стандартів.
Черкащина одна з лідерів по виробництву молока в Україні. По області налічується 88,4 тисячі корів, з них – 42 тисячі утримуються у домогосподарствах. При цьому, за даними Держстату, цьогоріч поголів'я корів у Черкаській області станом на 1 грудня зменшилось найбільше по Україні – на 6%, у порівнянні з минулорічним періодом.
Наразі європейські норми нагадують селянам дамоклів меч, який тимчасово відсунули від них на безпечну відстань. Черкаські домогосподарства, що продають коров’яче молоко ненадовго можуть зітхнути з полегшенням. Та аби Україна не потрапила у молочну пастку, домашнім фермам, що тримають корів, запропонують підтягуватися до стандартів.
"Цю норму перенесено на 1 липня 2018 року. Ми повинні виконати прописані в Угоді про асоціацію положення, що стосуються молочної сировини. Серед них і санітарно-гігієнічні норми. Сьогодні є певні стандарти, молоко у домогосподарствах їм не відповідає", – повідомив начальник управління агропромислового розвитку Черкаської обласної державної адміністрації Ігор Колодка.
Він підкреслив, що молоко від населення йде другим сортом і не має високої ціни. Його закуповують по 5,2-5,5 гривень за літр. При тому, що великі господарства при базовій жирності продають молоко по 10 гривень за літр.
"Ми вивчаємо можливості сімейних ферм, де тримають 3 і більше корів: як можна їм допомогти із забезпеченням додатковим обладнанням. Спілкуємося з новоствореними громадами щодо створення кооперацій з лабораторією при залученні молокопереробних підприємств. Є державна концепція по розвитку сімейних ферм, щоб домоволодіння могли виробляти якісне молоко", – пояснив Ігор Колодка.
Генеральний директор і засновник Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко у свою чергу припускає, що відтермінування зазначеної заборони буде подовжене на 5-7 років. Адже в Україні наразі й так дефіцит молока. А імпортувати сировину з інших країн, наприклад, Литви та Польщі, до нашої країни неможливо.
"Україна взяла на себе багато зобов’язань, але не всі з них може виконати", – пояснив він ситуацію із забороною купівлі молока у домогосподарствах.
За його словами, на вітчизняному ринку молочних продуктів частка молока з домогосподарств складає від 25 до 50%.
Експерт зазначив, що якість молока – лише частина комплексної проблеми. Адже наразі в Україні гостро стоїть питання з контролем молочної продукції.
"У нас є ринок, але немає контролю. Держспоживслужба не має бюджету на контролюючі заходи. Наразі установа нерівномірно отримує кошти. Якби вони надходили рівномірно, то дії установи були б більш плановими", – розповів Олексій Дорошенко.
Експерт повідомив, що сьогодні ніщо не віщує про збільшення цін на молочні продукти у Черкаській області.
"Черкащина завжди була у середній ціновій категорії, тож там не слід очікувати цінових шоків", – повідомив він.
Наразі ж і без введення європейських стандартів в Україні спостерігається незначне зменшення об’ємів виробництва молока домашніми господарствами. Про це повідомила у одному зі своїх виступів заступник Міністра аграрної політики та продовольства України з питань євроінтеграції Ольга Трофімцева.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter