"Скинути на карточку або номер телефону": як не потрапити "на гачок" шахраїв під час вибору квартир у Черкасах (ФОТО)
Реклама
Черкащанка Зоряна просто хотіла знайти хороше житло за недорогою ціною. Переглянувши кілька десятків оголошень на ОЛХ, вона зупинилась на привабливих: і умови непогані, й ціна "не кусається". Зателефонувавши за вказаним номером, дівчина втрапила "на гачок" аферистів, які не здавали в оренду квартиру, а тільки намагались таким чином незаконно "підзаробити".
Про це вона розповіла в коментарі виданню Zmi.ck.ua.
За словами Зоряни, оголошення про квартиру в центрі Черкас по вулиці Хрещатик, 255 вона помітила на ОЛХ. Ціна – чотири тисячі гривень. Крім того, в оголошенні зазначено, що власник готовий співпрацювати з ріелтором. Дівчина зателефонувала, аби дізнатися подробиці та домовитися про зустріч і огляд квартири.
"Представився Артемом Анатолійовичем. По телефону нормально говорив. Був переконливий, якось не виникало сумнівів, що може надурити. Сказав, якщо надішлемо тисячу гривень на карточку, то зможе приїхати й показати квартиру, бо сам він із Канева, де живе з вагітною дружиною, а цю вирішив здавати. Сказав також, що за комунальні послуги платити не потрібно, оскільки в нього є субсидія. Наголошував на тому, що приїхати зможе тільки, коли скинемо гроші, бо так у нього немає на бензин", – розповідає Зоряна.
Також додає, що чоловік обіцяв приїхати на дві години дня за вказаною в оголошенні адресою. Однак на місце не з’явився. Зоряна прочекала його 40 хвилин, після цього перетелефонував сам.
"Сказав, що він уже в Смілі. У нотаріуса й треба ще 437 гривень на те, аби завірити документи. Почав наполягати на тому, що це все треба зробить швидко. Тут у мене вже виникли підозри. Ми сказали, що приїдемо до нього в Смілу, якщо треба, то після цього він уже почав говорити, щоб ми просто чекали біля Хрещатику", – розповідає Зоряна.
Після цього дівчина зателефонувала до чоловіка з іншого номеру, аби перевірити, що він буде говорити. Зловмисник почав все за старою схемою.
"Потім ми дзвонили йому знову. Він казав почекати ще хвилин 20. А потім узагалі перестав брати слухавку. Розвів на гроші нас, ми витратили нерви й цілий день на псевдо господаря квартири", –розповідає дівчина.
Пізніше Зоряна дізналась, що не тільки вона стала жертвою шахраїв. До цього дівчина дивилась оголошення про квартиру в Сосновці. Також хороші умови та приємна ціна. Однак того разу за номером телефону їй сказали, що на квартиру вже знайшлися охочі. Наступного ж дня в Facebook-спільноті "Услышано Черкассы - Подслушано + Ищу – Черкаси" Зоряна помітила повідомлення дівчини про те, як її «розвели» щодо тієї ж квартири.
"Я студентка, вчора сталася така ситуація. Я шукала недорогу квартиру на ОЛХ, найшла за 2 500 в Соснівці. На фото все мало дуже ідеальний вигляд. Я зателефонувала за вказаним номером телефону, взяв слухавку чоловік років 40-45 йому по голосу. Вийшло так, що за комунальні послуги – 500 гривень, бо в нього є субсидія, типу він із АТО. Я дуже довірлива, повірила, ми все обговорили і він сказав, щоб я скинула 500 гривень і сьогодні ж мене заселять. А ще сказав, що їде за кордон і щоб гроші я скинула на номер телефону, а там комісія, то вийшло десь 600 гривень. Потім він зателефонував і сказав, що гроші прийшли, а в 9 ранку мене заселять. У результаті номер поза зоною досяжності", – написали в групі.
Черкаська ріелтора Марина Смірнова розповідає, що це стандартні схеми "розводу" людей. Про них потрібно знати і ніколи не вестися. Скидати гроші попередньо – не можна ні в якому разі.
"Обов’язково потрібно бути присутнім на квартирі, яку ви плануєте орендувати. Якщо вас просять попередню оплату, це має насторожити. Ні в якому разі не можна нікому переводити гроші наперед. Часто виставляють квартиру в гарному стані за хорошою ціною. Кажуть, що на неї вже черга. І говорять, що їдуть звідкись і просять скинути гроші, бо немає на бензин. А ту суму, що ви скинете, зарахують як залог. Або бувають такі, що пишуть у соціальних мереж, і кажуть, що ви дуже сподобались і квартира буде ваша, тільки потрібно скинути попередньо гроші. Натомість вам скидають фото документів та паспорта, однак вони зроблені у фотошопі", – розповідає Марина Смірнова.
Вона додає, що гроші не можна віддавати, поки ви самі не побачити власника квартири з документами на неї. Це повинні бути документи саме про власність, а не про реєстрацію.
"Шахраї можуть взяти квартиру на поденну оренду. Потім здають її вам і кажуть, що це їхня квартира. Все нормально. Ви домовляєтеся, оплачуєте. А наступного дня приходить власник і питає, хто ви такі й що тут робите. Він вам нічого не здавав", – каже Марина Смірнова.
За її словами, обов’язково потрібно підписувати договір оренду. Зразки можна знайти в інтернеті, сталої форми немає. В ньому варто прописувати все гроші: скільки платите, коли й кому, зразу зазначити, за скільки місяць оплачуєте наперед. Також у договорі варто зазначити, за яких умов гроші повертаються та на який термін буде орендовано квартиру. Важливо також прописати умови оплати комунальних послуг: хто сплачує і чи є якісь субсидії.
"Буває так, що орендатори віддають гроші за субсидію власнику квартири, а він має оплачувати всі комунальні послуги самостійно. Але інколи вони недобросовісно до цього ставляться і не сплачують їх, після цього в квартирі відключають світло чи воду. Або навпаки: власники довіряють квартирантам, а ті не платять", – каже Марина Смірнова.
Безпечніше шукати квартиру через ріелтора. Але так людина має додатково від суми вартості за оренду заплатити 50 відсотків. Так, якщо квартира коштує чотири тисячі на місяць, то квартирант має ще додатково заплатити дві тисячі ріелтору.
Після прикрого інциденту Зоряна звернулась до технічної підтримки банку, через який здійснювала переказ коштів, аби з’ясувати, чи може вона якось повернути ті гроші, що перевела, якщо вони були отримані шахрайським способом.
У пресслужбі банку дівчині відповіли, що потрібно звернутися в правоохоронні органи.
"Коли ми отримаємо офіційне рішення від суду, ми зможемо надати правоохоронним органам інформацію в межах чинного законодавства. В обов’язках поліції проводити розшук і затримання шахраїв. Грошові кошти, які були викрадені шахраями, можуть бути компенсовані ними ж за рішенням суду", – зазначили в банку. Також надали шаблон тіла заяви із зазначенням всієї максимально корисної інформації для правоохоронних органів.
Як повідомила в коментарі виданню Zmi.ck.ua речниця ГУНП у Черкаській області Зоя Вовк, постраждала особа в такому випадку може звернутися до поліції із заявою. Також додає, що від початку року до поліції надійшло майже тисяча звернень від черкащан. Вони були різного характеру. Від таких, коли люди заявляли, що їх намагалися надурити шахраї, до реальних злочинів передбачених частинами 2 та 3 ст. 190 (Шахрайство) Кримінального кодексу України.
Ріелторка Марина Смірнова додає, що найчастіше в подібних випадках уже не можна нічого зробить й гроші не повернуть.
"Якщо ви вже повелись, то нічого не зробити. Якщо просять поповнити номер телефону, то це 100 відсотків люди десь у тюрмі сидять і невідомо де і як вони монетизують ці кошти. Можна написати заяву в поліцію. А шахраї беруть такі гроші, щоб заяву в поліції брали до відому, але не розбирались по сут", – зазначила вона.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter