Скільки платять за сміття в інших містах? Порівнюємо з Черкасами
Реклама
Майже 8 гривень – у Харкові, 15 грн – у Житомирі, 20 грн – у Кропивницькому. Вартість вивезення твердих побутових відходів з однієї людини в багатьох містах країни значно різниться. Але в середньому це дешевше як не в рази, то удвічі від ціни в Черкасах. Бо кожен житель тут змушений платити КП "Черкаська служба чистоти" – від 24 грн для багатоквартирок до майже 31 грн для приватного сектору. Це надто дорого.
Про це інформує пресслужба "Нової якості".
Пояснюємо, чому на прикладі Харкова та Черкас, де чергове здорожчання відбулося в 2019-му році.
Харків VS Черкаси: битва тарифів
На сьогодні жителі Харкова сплачують за збір та захоронення ТПВ і негабаритного сміття – 22.08 грн. Із них вартість ТПВ – 7.63 грн. Майже така ж ціна вивезення твердих побутових відходів у Черкасах була ще п’ять років тому. Тим часом із 2019 року негабарит у Харкові коштує 14.45 грн, а в Черкасах – 13.2 грн.
Як еволюціонував тариф для харків’ян? У липні 2017 року виконавчий комітет Харківської міської ради переглянув норми споживання та відповідно тариф для населення. Із січня 2019 року він затвердив нову вартість послуги з вивезення побутових відходів: 22.08 грн на одну людину щомісячно. Паралельно в складі цієї послуги зросла й вартість тарифу на вивіз великогабаритного й будівельного сміття - до 14.45 грн.
Тобто до підвищення тарифів у 2019 році з однієї особи в Харкові за ТПВ платили 7.39 грн, за негабаритні відходи – 2.76 грн. Опісля харків’яни мають віддати за тверді побутові відходи – 7.63 грн, а за негабарит – 14.45 грн.
У той час, коли в Харкові ціна на ТПВ за останні роки зросла на 3%, то в Черкасах - на 324%. Вартість послуги з вивезення ТПВ на початку вартувала 7 грн для мешканців багатоквартирок та 9 грн – для приватного сектору. Загляньте у свої платіжки зараз. Вартість зросла до 24 і 30 грн відповідно.
Окрім того, у 2019-му до ТПВ додалося 13.2 грн за негабарит, що дешевше, ніж у харків’ян.
Виходить, що вартість вивезення негабариту в Черкасах удвічі менша, аніж ТПВ. У Харкові все навпаки. Чому так? Тому що вартість збирання, вивезення та захоронення одного метра кубічного негабариту дорожча ледь не вдвічі порівняно з ТПВ.
Чи може бути дешевше в Черкасах?
Напевно, що так. У 2015 році Черкаська міська рада провела конкурс на вивезення лише твердих побутових відходів, тобто на один із видів сміття. Натомість у тариф ЧСЧ так і не було закладено вартість поводження з великогабаритними та ремонтними. Через це в 2019 році, як того вимагає законодавство, з’явилася послуга з вивезення негабариту. І її перетворили в політику.
Із весни підприємство-переможець конкурсу “Нова якість “Благоустрій” подало пропозицію по зменшенню ціни, але виконком ігнорує вже пів року це питання, а черкащани продовжують платити повну вартість. Те ж саме із затвердженням графіку та частоти вивезення. Перед виборами ніхто не взявся за ухвалення непопулярних рішень.
Натомість засновник групи компаній, навколо якої здійнявся цей шум, стверджує, що зменшити витрати черкасців на вивіз усіх побутових відходів можна саме за рахунок ціни на ТПВ.
– Ми бачимо, що тариф Черкаської служби чистоти – завищений. Реальний тариф – це 12–13 грн з одного мешканця. Ми були кілька місяців у субпідряді в комунального підприємства, і знаємо ціну цих робіт. Якби до нашої думки прислухалися рік тому, провели конкурс, то містяни б платили на оці 13 грн менше, і все сміття з міста вивозилось би, – зазначає Андрій Бортник.
За словами підприємця, за цей період містяни переплатили близько 28 млн грн ЧСЧ. Він пояснює, що на негабариті неможливо зекономити кошти, тому що для його вивезення необхідна більша кількість техніки, працівників та витрат на паливно-мастильні матеріали. Натомість джерело економії сховане в тарифі на ТПВ. І замість незаконної пролонгації договору навесні, варто було б оголосити новий конкурс на вивезення твердих побутових.
– Незалежно від того, хто виграв би цей конкурс, тарифи б знизилися. Тому що ми відкрито заявили: наша компанія готова вийти на конкурс із ціною – 12-13 грн, – говорить засновник групи компаній «Нова якість». – Відповідно кожен учасник конкурсу теж розраховує на виграш і не поставить ціну більшою. Отож після конкурсу мешканці в будь-якому разі почали б платити на 13 грн менше. Це якраз сума вивезення негабариту. Усі були б задоволені, сміття б вивозилося, і не було б жодних інтриг.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter