Слідами Чигиринської АЕС: Орбіта, що із атомної фантазії перетворилася на легенду (ВІДЕО)
Реклама
У 80-х роках минулого століття радянська влада хотіла збудувати в Україні ще одну ЧАЕС (вірніше ЧиАЕС) – Чигиринську атомну електростанцію. Біля Чигирина почали зводити містечко для атомників – Орбіта?.
Та після аварії в Чорнобилі будівництво припинили. Наприкінці 90-х Орбіта перетворилася на пустку. Гуртожитки розтягли на металобрухт. Там лишилося жити кілька десятків сімей, інформує Громадське ТБ: Черкаси.
Орбіта – це селище в Чигиринському районі. Розташоване за 70 км від Черкас. Його часто порівнюють із Прип'яттю. Такі ж покинуті багатоповерхівки, магазини, клуб. Та між Прип'яттю й Орбітою є різниця – люди із селища виїжджали поступово, бо не було роботи. Ще на початку нового тисячоліття в гуртожитках жили сім'ї. Зараз ці гуртожитки мають такий вигляд.
– Починалося все на початку 70-х років, коли згідно з постановами Кабінету міністрів Радянського Союзу у центральному регіоні України було вирішено побудувати потужну теплову електростанцію. Проекти ці неодноразово коригувалися, тому що виникали проблеми із забезпеченням цього майбутнього енергетичного гіганта паливом. Спочатку він проектувався як потужна електростанція на рідкому паливі, потім її перепроектували на тверде паливо. Але весь час виникали питання із доставкою цього палива на місцевість.
Спочатку була споруджена електрична підстанція «Орбіта», за назвою якої дістав свою назву цей житловий масив. Тут були споруджені дві великі 9-поверхові гуртожитки малосімейного типу, – каже співробітник Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» Олександр Чепурний.
Коли електростанцію ще будували, Орбіта мала потужне забезпечення.
– Сюди навіть їздили не тільки мешканці навколишніх сіл, а навіть із великих населених пунктів таких, як Світловодськ, Кременчук, Черкас за дефіцитними на той час товарами», – каже Олександр Чепурний.
За даними сільської ради с. Рацеве, до якої відноситься селище, в Орбіті нині проживає 298 людей. Вони мешкають у 2-х 5-поверхівках. Нещодавно до Орбіти переїхало і кілька сімей переселенців зі сходу.
Декілька разів на день до Орбіти ходить автобус. Часто навідуються туристи й журналісти.
Місцеві кажуть, що втомилися від журналістів.
– Майже кожен день тут зйомки, зйомки, зйомки. Вже втомилися відповідати, – говорить продавчиня маленького місцевого магазину в Орбіті.
Велика проблема в Орбіті – це питна вода. За нею доводиться їздити за кілька кілометрів у сусідні села – Рацеве та Вітове.
У 2005 році міністр палива та енергетики України Іван Плачков заявляв про можливість відновлення будівництва Чигиринської АЕС. Однак його слова так і лишилися на папері.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter