Солодощі по-європейськи: яким шоколадом тепер ласуватимуть черкащани?
Реклама
Шоколад має містити у своєму складі не менше 35 відсотків какао-продуктів. З 1 січня 2018 року в Україні почали діяти європейські вимоги до продуктів з какао та шоколаду. Цього вимагає Угода про асоціацію України з ЄС.
Чи зміниться якість вітчизняного шоколаду та яким буде маркування продукту, дізнавалося Громадське.
Відповідно до європейських вимог, шоколадом може називатися лише той продукт, що містить не менше 35 відсотків какао-продуктів.
У молочному шоколаді повинно бути не менше 25 відсотків какао-продуктів та не менше 14 відсотків молочних продуктів.
У білому шоколаді – не менше 20 відсотків какао-масла та не менше 14 відсотків молочних продуктів.
У шоколадній цукерці з начинкою має бути не менш як 25 відсотків шоколаду.
Якщо продукт не відповідає зазначеним вимогам, він не може називатися «шоколадом».
Інформація щодо використання рослинних жирів повинна розміщуватися поблизу назви продукту в одному полі зору з переліком інгредієнтів та бути чітко відокремленою від нього. Такі відомості мають зазначатися жирним шрифтом та великими літерами.
Перелік рослинних жирів, дозволених до використання для виробництва шоколадної продукції: олія ілліпе, пальмова, сел, ши, кокумова та олія манго.
Такі вимоги більше дисциплінуватимуть виробників
«У нас був перехідний період і державні стандарти скасували у зв’язку із необхідністю гармонізації нашого законодавства до регламентів Європейського Союзу з безпеки продукції. У ЄС стандартизація не прийнята – кожен виробник випускає товар на свій розсуд, але він повинен відповідати за безпечність, тобто шоколад може бути із родзинками та горіхами, але він не повинен містити ароматизаторів, підсилювачів смаку чи барвників, які імітують шоколад. Такі вимоги більше дисциплінуватимуть виробників, бо вони не мають права зменшувати вміст какао-продуктів, інакше цей продукт уже не можна називати «шоколадом». Тоді це вже буде «шоколадна плитка» чи «шоколадний виріб». Зараз в Регламенті це чітко прописано і наш виробник має його дотримуватися, бо він обов’язковий до виконання», – розповідає професорка кафедри товарознавства, управління безпечністю та якістю Київського торговельно-економічного університету Олена Сидоренко.
Крім того, зміни передбачають і більш суворі вимоги до маркування продукту, а отже, і споживач буде більш захищеним та поінформованим щодо складу продукту.
«Прочитавши на упаковці «шоколадний десерт» чи «шоколадний пудинг» споживач подумає, що ці солодощі містять шоколад. Однак це не так. Шоколад – це какао-продукти і цукор (у деяких випадках родзинки чи горіхи). У ньому не дозволяється використовувати ароматизатори і підсилювачі. Тому на маркуванні повинно чітко зазначатися, скільки у складі какао, какао-олії чи какао-продуктів (якщо білий шоколад). Якщо це цукерка чи десерт, то тоді слово «шоколад» не може використовуватися. У такому випадку треба чітко вказувати, скільки у складі продукту гідрожиру або яка сировина використана у відсотках. В Україні це найчастіше порушується. У мене найбільше нарікань саме на це», – зазначає Олена Сидоренко.
Звичайно, такі вимоги дозволяють впровадити більш чесну конкуренцію між виробниками і споживач від цього тільки виграє, але тільки за умови наявності жорсткого контролю на внутрішньому ринку.
«Мораторій на здійснення перевірок Держпродспоживслужбою продовжили і на 2018 рік. Але внесено пропозицію щодо можливості проведення планових і позапланових перевірок суб’єктів господарювання, які виготовляють харчові продукти. Зараз Держпроспоживслужба може перевіряти підприємців, якщо є скарга від фізичної особи. Але від подачі скарги і контролю проходить місяць – чимало часу забирає узгодження дій», – констатує професорка кафедри товарознавства, управління безпечністю та якістю Київського торговельно-економічного університету.
У той же час Олена Сидоренко дає кілька порад, як відрізнити натуральний шоколад.
«Справжній шоколад має розтавати у роті. Він не повинен прилипати до піднебіння як пластилін. Якщо він прилипає, це свідчить про те, що у складі шоколаду є гідрожир або замінник какао-масла. Також при кімнатній температурі шоколад має ламатися зі своєрідним хрустом. Поверхня шоколаду має бути блискучою, за винятком кількох типів шоколаду. Ну, і, звичайно, треба звертати увагу на термін придатності. Що шоколад свіжіший, то краще», – пояснює професорка кафедри товарознавства, управління безпечністю та якістю Київського торговельно-економічного університету.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter