У Черкасах оренда житла подешевшала, а продаж уповільнився
Реклама
Обзавестися власним житлом — доленосна подія у житті кожного, та досвід показує: кризи — один із динамічних періодів для ринку нерухомості. У цей період можна як вигідно придбати житло, так і втратити на продажі нерухомості. Востаннє ціну на нерухомість в Україні обвалили події 2014 року. Цьогорічні події у світі та Україні теж можуть принести зміни. Якими вони будуть, нам спрогнозували експерти.
Про це інформують Вечірні Черкаси.
В очікуванні
Рієлтори запевняють: увесь ринок нерухомості відреагував на карантинні обмеження та економічну кризу, яку ті зумовили.
— Ми маємо зміни на всіх рівнях — це зміна попиту та вартості оренди житла, вплинув карантин і на продаж житла на первинному та вторинному ринках. Але ми оптимістично дивимося на ці зміни й сподіваємося, що особливих потрясінь вони не принесуть, — коментує рієлтор компанії «Лавка нерухомості» Ольга Бондаренко.
Спеціалісти констатують: ринок нерухомості зараз уповільнився. Люди у період невизначеності завжди притримують кошти та не поспішають із доленосними рішеннями. Але ж людям все одно треба десь жити, й рано чи пізно вони повернуться до вирішення своїх житлових питань. Ринок у період карантину призупинився ще й тому, що не працювали служби. Банки не видавали іпотеки, не працював центр надання адміністративних послуг, через що люди не могли знятися з реєстрації та отримати необхідні довідки, обов’язкові для купівлі та продажу.
Пустіть пожити
— На період карантину дуже актуальною була подобова оренда квартир. Черкащани, які поверталися з-за кордону додому, шукали можливості пересидіти десь двотижневу самоізоляцію. Аби не наражати сім'ю на небезпеку, заробітчани намагалися пересидіти цей період на зйомних квартирах. Часто таке житло бронювали заздалегідь, аби, приїхавши в Україну, мати можливість одразу відправитися на ізоляцію. Таких клієнтів було до десяти на тиждень, — ділиться особливостями попиту Ольга Бондаренко.
Зазнала змін і довгострокова оренда. Квартиронаймачі, які через карантин втратили роботу або частково заробітки, просили власників піти на поступки: знизити вартість оренди чи дати можливість прожити один місяць за рахунок страхувального платежу. Його у розмірі місячної оренди квартиронаймач сплачує при винаймі житла. І ті, хто пішов на поступки квартиронаймачам, втратили менше, ніж ті, хто спільної мови з орендарями так і не знайшов. У результаті карантину оренда житла по місту здешевшала на 10-15%, однак ті власники житла, які пішли на зустріч орендарям, повернулися до співпраці на початкових умовах. Черкаси мають сталий попит на оренду житла, зараз його створюють та підтримують заробітчани, які повернулися додому.
Середня вартість оренди квартир у Черкасах сьогодні по місту становить 4-5 тисяч гривень. Це довгострокова оренда одно-двокімнатної квартири у нестарому будинку та районі з хорошим транспортним сполученням. Стільки платять за вмебльоване житло із мінімальним набором побутової техніки: холодильник, пральна машина, кухонна плита, духовка. Звичайно, є й дорогі квартири преміум-класу, які готові орендувати й по 10-12 тисяч гривень на місяць. Орендувати житло у приватному секторі можна за 3-4 тисячі гривень. Це частина або ж окремий будинок.
Надійна вторинка
Фахівці констатують: житло на вторинному ринку традиційно користується попитом, адже не треба чекати, коли його добудують і чи добудують узагалі. Ціни й площі тут менші, ніж на первинному, окрім того, сьогодні українці мають можливість отримати іпотеку, відсоткова ставка якої знижується. Зараз іпотеку можна взяти від 10 до 15% річних при наявності 30% від вартості об’єкту. Три роки тому іпотеку давали під 24% річних. Звичайно, люди ідуть на такі умови і беруть позику, бо так вони можуть жити у своїй квартирі та спокійно сплачувати свій кредит.
Ціна на житло на вторинному ринку наразі не змінилися. Як запевняють рієлтори, ціна стоїть, але оскільки нових пропозицій на вторинному ринку особливо не з’являється, то, імовірно, квартири тут незабаром можуть стати дорожчими.
Середньостатистична квартира на вторинному ринку Черкас коштує 22-24 тисячі доларів. Це двокімнатна квартира у хрущовці на середніх поверхах у жилому стані. Квартира з якісним ремонтом, в яку одразу ж можна заселитися, коштуватиме до 35-37 тисяч доларів. За такі гроші можна придбати дво-трикімнатну квартиру висотного будинку на середніх поверхах у центральній частині мікрорайону «Митниця». Найдешевша однокімнатна квартира може обійтися в 16 тисяч доларів, але це буде помешкання у поганому стані в мікрорайоні Луначарського, Хімселищі чи в районі «Д».
Хоч нове, та з ризиками
Первинний ринок продається пасивніше, ніж вторинний. Складається враження, ніби в місті будується багато нового житла, але по факту його продається не так уже й багато. Чимало будинків не введені в експлуатацію, багато, хоч і збудовані, та не підключені до комунікацій.
— За драмтеатром уже скільки років збудований будинок, але він досі не підключений до комунікацій. У мене є клієнтка, яка придбала там квартиру чотири роки тому, але живе у найманій, — розповідає про ризики первинного ринку рієлтор.
Ціна на житло первинного ринку різниться від того, на якому етапі будівництва купують нерухомість. Найнижчі ціни на етапі, коли забудовник лише риє котлован, але й ризики, що він недобудує ваш будинок, на цьому етапі найвищі. Найвища ціна на квартири – уже в збудованому і підключеному до комунікацій будинку. Тому кожен, купуючи квартири на первинці виходить із власних фінансових можливостей і готовності ризикувати.
Що ж стосується цін, то вони різняться. Так, квартира у ЖК «Симфонія» по вул. Шевченка площею 82 квадратних метри продається за 52 тисячі доларів, але це голі стіни. Однокімнатна квартира від забудовника «Надія» у районі вулиці Сєдова площею 38 квадратних метрів продається за 22 тисячі доларів, площею 42 квадрати — за 24 тисячі доларів.
Нові тенденції
У попиті — оренда заміських будинків, але дорогих і розкішних. На кілька місяців ізолюватися за містом можуть люди з достатком, ті, хто повинен ходити на роботу, про таке не думає. Кияни шукають заміські будинки на воді, є ті, що заїжджають туди на своїх яхтах. Оскільки можливості цього літа відпочивати за кордоном люди не матимуть, тому своє літнє дозвілля організовують таким способом. Середня ціна оренди такого житла — тисяча доларів на місяць.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter