У Черкасах під землю провалюється пам'ятник, який відкривали "під Порошенка"
Реклама
Пам’ятник митрополиту Василю Липківському у Черкасах нині перебуває в аварійному стані.
На ньому лущиться фарба, з пам'ятного напису зникають літери, а сам пам'ятник провалюється під землю, пише Суспільне.
Краєзнавець Сергій Ганницький розповів, що пам'ятник у січні 2019-го особисто відкривав експрезидент України Петро Порошенко. Скульптура обійшлася у пів мільйона гривень, але вже кілька місяців, як руйнується.
Від напису "Митрополит Василь Липківський" на пам'ятнику повідпадали металеві літери, не в кращому стані й слова на плиті поруч – букви позатиралися. Краєзнавець Сергій Ганницький зауважує, що все сталося тому, що час минає, а пам'ятник не доглядають:
"Уже від плину часу почали затиратися літери, не весь текст можна зрозуміти".
Навряд чи містяни зможуть розібрати, що це за чоловік. А постать, зауважив краєзнавець, незвичайна:
" 22 травня 1919 року у Києві разом із хором під орудою Миколи Леонтовича він відслужив першу літургію українською мовою. Тобто фактично це були перші кроки, що були зроблені по створенню Української православної церкви ".
Народився митрополит на Уманщині. Три роки працював у черкаській гімназії (нині музколедж). Тому саме тут його й увічнили у камені.
"Пам’ятник Василю Липківському звели на території музичного училища і, як розповів його директор, робили це дуже швидко, йшов сніг і дощ. Тож майстри, які встановлювали скульптуру, від опадів рятували її плівкою", – розповів краєзнавець.
Де встановлювати пам’ятник – ніхто не запитував. Розорали клумбу і почали роботи, зазначив директор музколеджу Валентин Хороший. Йому показали лише рішення міськради.
"У одну мить прийшов трактор. Раз-раз, поламали все. Чому? Тому, що готове місце. Тобто дешевше його було будувати. Було зрозуміло, що він буде облущуватися, що будуть відпадати букви, що ґрунт буде сідати", - розповів директор.
Пам’ятник будували до створення Української помісної церкви, пояснив митрополит Черкаський і Чигиринський Іоан:
"Тоді головою обладміністрації був Юрій Олегович Ткаченко, він, як людина віруюча, теж пройнявся цією ідеєю і вирішив сприяти реалізації, але, звичайно, не за бюджетні кошти".
Пам’ятник збудували за гроші вірян. Їх збирала церква й він обійшовся у пів мільйона гривень, зауважив владика Іоан. Але взяти його на свій баланс не могли, бо земельна ділянка – не їхня. Тому документами займалася міська й обласна влада.
"Велися ці процеси. Але вони не були доведені до кінця. Тому, що тоді несподівано приїхав Порошенко Петро Олексійович, поміняв голову ЧОДА", – розповів владика Іоан.
Відкривали пам’ятник 18 січня 2019 року. Тоді на зустрічі з президентом і митрополитом Епіфанієм були сотні містян, пригадала черкащанка Оксана Голій. Зараз розчарована, що пам’ятник, який так урочисто презентували, руйнується:
"Краще б вже за ці гроші збудували щось для дітей чи парки розвивали. Або на реконструкцію музколеджу їх витратили".
На баланс Черкасам пам’ятник ніхто не передавав. Усім займалася обласна адміністрація, телефоном розповів головний архітектор міста Віталій Чернуха:
"Вони були замовниками цього будівництва. А після того, як вони його зробили – повинні були його здати в експлуатацію і передати комусь на баланс. Тому всі питання, я б задавав їм".
Керівник Обласного управління архітектури та містобудування Василь Дмитренко поспілкуватися із Суспільним на камеру не зміг. Хоча обіцяв прокоментувати ситуацію. Телефоном розповів: пам’ятник і не на їхньому балансі, але нині це питання вирішують.
А поки пам’ятник нічийний, літери на ньому власним коштом відреставрує церква, зауважив Владика
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter