Реклама

Реклама
Реклама
19.03.18 10:07

У поліклініках скасували талони і переходять на нову модель викликів лікарів


Реклама
У поліклініках скасували талони і переходять на нову модель викликів лікарів

 

Позбуваємося рудиментів минулого. Україна відмовилася від останніх талонів і звітності з диспансерного нагляду, а медична карта дитини для вступу в дитячий садок і школу вже непотрібна. 13 березня набув чинності Наказ Міністерства охорони здоров’я № 157, який скасовує низку форм первинної облікової документації.

Про це повідомляють у профільному міністерстві, інформує Громадське.

Медичні працівники вже не будуть заповнювати, опрацьовувати та зберігати облікові форми, які давно стали непотрібними, але залишилася нам у спадок від радянської паперовоорієнтованої системи охорони здоров’я.

«Згадалося, коли півтора роки тому ми почали впроваджувати у поліклініках Черкас електронну карту пацієнта, найбільший спротив серед медпрацівників викликала необхідність писати і в комп’ютері, і на папері. На що я просив потерпіти, бо вірив, що паперова документація відійде в архів історії медицини. І ось все це попливло за течією, знесене водою змін», – схвально оцінює зміни директор департаменту охорони здоров’я та медичних послуг міськради Олег Стадник у Facebook.

Наказ скасовує такі документи:

  • № 025-2/о «Талон для реєстрації заключних (уточнених) діагнозів»
  • № 030/о «Контрольна карта диспансерного нагляду»
  • № 025-3/о «Медична карта студента № __»
  • № 025-4/о «Талон на прийом до лікаря»
  • № 025-6/о «Талон амбулаторного пацієнта»
  • № 026/о «Медична карта дитини (для дошкільного та загальноосвітнього навчальних закладів)»
  • № 031/о «Книга запису викликів лікарів додому»

Це ті облікові форми, які використовували насамперед при наданні первинної медичної допомоги. Для обліку лише одного візиту пацієнта в медичному закладі необхідно було зробити записи в 5-10 різних паперових документах. Інформація в них дуже часто дублювалася, потрібно було ставити значну кількість різних підписів та печаток.

Для подальшої обробки дані з паперових талонів виписували або переносили в комп’ютер, а медичний персонал повинен був вручну перераховувати значну кількість талонів за різними показниками. Щоб уявити масштаби проблеми, варто врахувати, що кількість візитів пацієнтів до амбулаторних закладів в Україні сягає сотні мільйонів щорічно.

Із набранням чинності наказу має значно зменшитися паперове навантаження на лікарів.

Без талона амбулаторного пацієнта

Протягом десятиріч лікарі, медсестри та працівники реєстратури поліклінік вручну заповнювали документи, в яких немає практичної необхідності. Їхнє дотримання було обов’язковим для медичних закладів всіх форм власності. Навіть найсучасніші лікарні повинні були вести разом з електронним документообігом паперовий.

Найбільш символічними у тому, що писали лікарі, були талони. При кожному зверненні пацієнта лікар заповнював талон амбулаторного пацієнта (025-6/о) майже з 40 полями або талон на прийом до лікаря (025-4/о) та талон для реєстрації заключних (уточнених) діагнозів (025-2/о).

З цією інформацією далі нічого не відбувалось. Талони складали в коробки, де вони збирали пил. Все, що було потрібно лікарю, він фіксував у картці хворого.

Існування талонів призводило до анекдотичних ситуацій. У деяких медичних закладах з’являлись «талони на талони». Пацієнт мав відстояти чергу, щоб отримати маленький талончик на отримання через декілька днів талончика на візит до лікаря.

За роки незалежності на заповнення тільки трьох основних видів талонів лікарі, медсестри та працівники реєстратури витратили не менш ніж 500 мільйонів годин. На папір для цих талонів використали близько 2 мільйонів дерев, або 5 тисяч гектарів лісу.

Без карти диспансерного нагляду

«Диспансеризація» – регулярний огляд здорових людей – не існує і не визнається в цивілізованих країнах світу як ефективна модель охорони здоров’я. Більше того, надмірні радіологічні обстеження є небезпечними для пацієнтів, а значна кількість діагностичних обстежень і лабораторних досліджень призводить до накопичення помилкових результатів і подальшого непотрібного лікування.

По суті лікарі заповнювали стоси форм, які взагалі не мали ніякого сенсу. Це було щоденне тренування на уважність для медиків –  бо єдиними, кого цікавили ці форми зі звітами про «проведену роботу», були перевіряючі.

Україна переходить на модель регулярних скринінгових оглядів за групами ризику з липня.

Перехід на цивілізовану модель викликів лікарів додому

До 13 березня всі звернення пацієнтів до своїх медичних закладів реєструвалися у Книзі запису викликів лікарів додому (№ 031/о) працівниками реєстратури. Після цього лікар отримував цей журнал і мав відзвітувати, що він зробив всі візити за зазначеними викликами.

Пацієнт і лікар спілкувались через реєстратуру (не завжди привітну) та стрічку в журналі. Пацієнт не мав доступу до лікаря, а лікар до пацієнта – якщо проблема не потребує візиту, домовитись про це лікар та пацієнт не могли.

Відтепер пацієнт та лікар зможуть отримати доступ один до одного по телефону. Вони разом вирішуватимуть, чи є необхідним візит додому. Як показує досвід європейських країн, можливість поспілкуватися зі своїм медичним працівником телефоном – одна з послуг, що найбільше цінується пацієнтами.

«Коли пацієнт підписує декларацію із сімейним лікарем, варто обмінятися з ним номерами телефонів. Замість того, щоб витрачати час на приїзд до лікаря, у деяких випадках пацієнту достатньо проконсультуватися з фахівцем по телефону. Якщо ж консультація не допомогла і стан пацієнта не покращився, тоді варто іти на прийом», – пояснює Олег Стадник.

Міністерство визнає студентів звичайними людьми

13 березня скасовується форма № 025-3/о «Медична карта студента». У всіх студентів буде звичайна амбулаторна картка.

Нагадуємо, що із запуском реформи іногородні студенти зможуть обрати будь-якого сімейного лікаря або терапевта за місцем фактичного проживання, підписати з ним декларацію та отримувати всі послуги разом з будь-якими необхідними довідками щодо стану здоров‘я. Студентські поліклініки, які існують зараз, будуть конкурувати за пацієнтів на загальних умовах.

Медична карта дитини для вступу в школу й дитячий садок є непотрібною

Медики України щороку заповнювали до мільйона медичних карток дитини (026/о), які вимагали для прийняття в дитячий садок та школу. Цей документ на 8 сторінок А4 заповнювався від руки та зберігався в школах та дитячих садках.

Зберігання персональних медичних даних у навчальних закладах суперечать законодавству, оскільки вони не мають ліцензії на медичну практику. Усі дані про дитину мають зберігатися у лікаря, якого обрали її батьки, підписавши відповідну декларацію.

З 13 березня для вступу до школи або в дитячий садок медична карта дитини є непотрібною. Її форма є недійсною, від батьків не мають права її вимагати.

Порядок огляду дітей до навчальних закладів також змінять. Планується проводити огляд сімейним лікарем або педіатром із залученням спеціалістів за умови реальної необхідності.

«Хворі» стають «пацієнтами»

Припинив існувати «Журнал реєстрації амбулаторних хворих», в якому фіксувалися ім’я хворого, його вік, місце проживання, роботи, навчання. З десяти полів, які заповнював лікар при кожному зверненні пацієнта, тільки два стосувалися медицини. З 13 березня форма 074/о стає «Журналом реєстрації амбулаторних пацієнтів».

Зміна назви суттєва: «хворі» змінилися на «пацієнтів». У людини може бути безліч причин для звернення до лікаря, окрім безпосередньо хвороби: консультації щодо відмови від шкідливих звичок, зміни дієти та харчування, проведення вакцинації, отримання довідки тощо.

У новому журналі реєструються звернення всіх пацієнтів в амбулаторії та вдома. Цей журнал буде стандартом обліку звернень пацієнтів в медичних інформаційних системах і буде формуватися автоматично із записів амбулаторної карти.

Заклади, які наразі не мають комп’ютерів, вестимуть на перехідному етапі таку відомість у паперовій формі.

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter

Останні новини

29 листопада 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
16:58
На Тальнівщині дітям полеглих воїнів вручили пам'ятні відзнаки
16:21
У Смілі попрощаються із загиблим військовослужбовцем 
15:59
Черкащан попереджають про небезпечні метеорологічні явища
15:40
У Тальному юнак кинув гранату у батька дівчини, з якою йому не дозволяли зустрічатися 
14:54
У Черкаській області виявили вантажівку, яка мала перевантаження: порушник сплатить 68 тисяч
14:38
Черкаському митрополиту Феодосію суд дозволив зняти електронний браслет
13:59
У Черкасах визначили переможців конкурсу "Учитель року. Освітній тріумф", які отримають по 25 тисяч
13:23
У Черкаському районі сталася смертельна аварія
12:34
Помер через детонацію боєприпасу: у Черкасах попрощалися із загиблим військовим 
11:53
У Черкасах на перехресті зіштовхнулися два легковики (ФОТО)
11:39
Водіїв попереджають про небезпеку на дорогах Черкащини
10:56
Черкаських підлітків соціальних категорій запрошують до одноденного табору
10:17
Залізничне сполучення між Золотоношею і Черкасами відновили
09:58
У Черкасах біля однієї зі шкіл встановили сповільнювачі руху та нові дорожні знаки
09:32
На Уманщині водій вантажівки  на смерть збив чоловіка, який перебігав дорогу 
08:12
На Черкащині збили майже два десятки "шахедів"
06:04
До графіку відключень світла на Черкащині внесли зміни
28 листопада 2024
21:39
На Черкащині опублікували графіки відключення світла 29 листопада
19:32
На Золотоніщині чоловік підрізав свого брата
18:22
Черкащан попереджають про можливі перебої із гарячим водопостачання та опаленням
17:25
Стало відомо, коли відбудеться прощання із відомим черкаським лікарем 
16:53
На Черкащині прогнозують мокрий сніг та дощ