Відкликання депутатів на останній сесії Черкаської міськради було нелегітимним
Реклама
В квітні 2018 року на загальних зборах виборців міста Черкаси збиралися підписи на підтримку пропозиції про відкликання депутатів Скорика Максима Григоровича, Цегвінцевої Альони Володимирівни, Чорнобіль Тетяни Андріївни, Шадловського Максима Володимировича, Косяка Віталія Петровича. В подальшому Черкаська міська виборча комісія Черкаської області прийняла рішення про відкликання депутатів місцевої ради за народною ініціативою.
ЦВК встановила порушення Черкаською міською виборчою комісією Конституції України та законів України та розпустила її.
Постановою ЦВК від 15 червня 2018 року № 93 «Про новий склад Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області» було сформовано склад Черкаської міської виборчої комісії, відповідно до якого Юрченка Владислава Миколайовича призначено головою Черкаської міської виборчої комісії, Ратушну Валентину Олександрівну – заступником голови комісії, а Максачук Наталію Василівну – секретарем комісії.
Четверо депутатів оскаржили дії комісії у суді. Суд зобов’язав комісію припинити ініціативу щодо відкликання депутатів Скорика М.Г., Цегвінцевої А.В., Чорнобіль Т.А., Шадловського М.В., чим визнав, що процедура проведена незаконно. Справа Косяка Віталія Петровича ще розглядається в суді, проте оскільки процедура відкликання однакова для всіх п’яти депутатів (проходила одночасно щодо всіх), очевидно що відкликання депутата Косяка теж відбулось з порушенням закону. Щодо вказаного депутата діють заходи забезпечення, встановлені Верховним судом – комісії заборонено оголошувати рішення про обрання нового депутата. Зауважу, що відповідно до ч.4 ст. 78 КАС України встановлені факти незаконності відкликання депутатів не потребують доказування при розгляді справи Косяка.
З метою виконання рішення судів комісія 25.11.2019 року прийняла відповідну постанову №56 «Про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду».
27 січня 2020 року членом Черкаської міської виборчої комісії Соколишиною Тетяною Анатоліївною на адресу Черкаської міської ради були направлені повідомлення про те, що Даньковська Наталія Станіславівна та Гончаренко Ірина Вікторівна набувають повноваження депутатів Черкаської міської ради замість Чорнобіль Тетяни Андріївни та Косяка Віталія Петровича, як депутатів, що вибули.
В той же день, на засіданні Черкаської міської ради 27.01.2020 депутат Черкаської міської ради Згіблов Олександр Георгійович з трибуни оголосив вищезазначені повідомлення.
Проте, з точки зору закону ці заяви є виключно популістичними і не мають юридичної сили.
Як виявилось, передували цим повідомленням постанови Черкаської комісії №59 та №60, створені в незаконний спосіб. Їх на стенді комісії виявив голова комісії. На них містився підпис члена Комісії Соколошиної Тетяни Анатоліївни. Втім кого і де вона збирала – не відомо. Голова, заступник, секретар та половина членів комісії не були на них запрошені.
Перша постанова - «Про скасування постанови Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області від 25.11.2019 року №56 «Про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду». А другою постановою Соколишина фактично делегувала собі і декільком наближеним особам повноваження голови Комісії.
Зауважу, що лише ЦВК має право формувати склад територіальних виборчих комісій, і зокрема призначати голову, заступника голови, та секретаря вказаної комісії. Жодним законодавчим актом не передбачено право члена комісії скликати засідання, а тим паче підписувати будь-які рішення від імені Комісії.
Як визначено ч. 1 ст. 36 ЗУ Виборчого кодексу України основною формою роботи виборчої комісії є засідання, яке скликається головою виборчої комісії, у разі його відсутності - заступником голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії. На письмову вимогу не менш як третини складу виборчої комісії голова виборчої комісії або його заступник зобов’язаний скликати засідання комісії не пізніше наступного дня після отримання такої вимоги.
Також, як встановлено в ч.5 ст. 36 ЗУ Виборчого кодексу України засідання виборчої комісії скликається з обов’язковим повідомленням усіх членів комісії про час, місце проведення засідання та його порядок денний.
Ні голова, ні заступник голови, ні секретар Черкаської міської виборчої комісії не скликали засідання, що відбулося 27 січня 2020, та на якому начебто були прийняті постанови №59 та №60 та не отримували вимог про скликання засідання. Інші члени комісії також не отримували повідомлення про скликання. Ні Голова, ні секретар Черкаської міської виборчої комісії не бачили та не підписували протокол засідання 27.01.2020, більше того немає жодної інформації про те, чи взагалі складався протокол засідання 27.01.2020.
Відповідно до п. 14.2. Порядку організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів (затвердженого Постановою Центральної виборчої комісії від 5 вересня 2015 року № 228) кожний вихідний документ Черкаської міської виборчої комісії має право підписувати тільки голова комісії, а в разі його відсутності - заступник голови комісії із зазначенням відповідно прізвища, ініціалів.
Тому вказані повідомлення та постанови є нікчемними, та не спричиняють жодних правових наслідків, а депутати Чорнобіль та Косяк можуть і далі здійснювати свої повноваження.
З огляду на те, що повідомлення про припинення депутатства Тетяни Чорнобіль та Віталія Косяка було оголошено опозиційним депутатом Олексндром Згібловим (лідером ПП «Партія вільних демократів»), ці дії видаються спробою цієї партії внести безлад в роботу Черкаської міської ради.
Денис Ципін, юрист.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter