Реклама
Реклама
18.06.24 11:26

Легалізація вогнепальної зброї на Черкащині: які переваги та ризики


Легалізація вогнепальної зброї на Черкащині: які переваги та ризики

 

Володіння зброєю в Україні є предметом жвавої дискусії, оскільки стосується як прав особистої безпеки, так і громадського порядку в суспільстві. Війна додала аргументів як прихильникам, так і противникам володіння зброї: на думку одних, уміння людей користуватися вогнепальною зброєю може допомогти відсічі ворога, на думку інших, масове поширення зброї додасть небезпеки в усі сфери життя суспільства.

Серед переваг володіння зброєю відзначають особисту безпеку громадян. Можливість мати засіб самозахисту може відчутно зменшити ризик стати жертвою злочину. Станом на кінець 2023 року українці подали понад 175 тисяч заяв на отримання різних видів дозволів на зброю. Правоохоронці прийняли понад 164 тисячі рішень про надання відповідних дозволів. Про це повідомив журналістам міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко.

За даними дослідження міжнародної організації «Small arms survey», від 43 до 46% чоловіків зазначили, що вони або вже мають вогнепальну зброю (загалом 7%), або хотіли б її мати. Лише 11% жінок висловили бажання мати вогнепальну зброю. Дослідники зазначають, що відбулися значні зміни в кількості людей, які тепер носять зброю для самооборони. Цей показник із 2011 року до літа 2023 року зріс більш як утричі. Наразі 16,6% дорослих чоловіків, які проживають на неокупованих територіях України, відповіли, що носять зброю для власної безпеки. Зазвичай це не бойова вогнепальна зброя (лише 3,6% чоловіків мають таку зброю і 0,5% жінок). Натомість це травматична або інша зброя, наприклад, ножі, перцеві балончики тощо.

З повним текстом опитування можна ознайомитися за посиланням: ТУТ

Володіння зброєю може допомагати у відстоюванні національних інтересів. Україна, перебуваючи в умовах воєнного конфлікту на сході країни, має реальну потребу в мобілізації суспільства для захисту своєї територіальної цілісності.

В інтерв’ю “ВBC News Україна” міністр внутрішніх справ Ігор Клименко, відповідаючи на запитання, заявив, що в Україні “після війни буде, можливо, до 3 млн одиниць незареєстрованої зброї”. Він послався на прогноз європейських партнерів.

За його інформацією, на руках у населення нині перебуває близько 1,2 млн одиниць зареєстрованої зброї. Йдеться про мисливську, гладкоствольну, нарізну, зброю для відстрілу гумових куль та іншу. Він заявив, що в перші дні повномасштабної війни видали зброю людям, і велика її кількість лишилася в українців, які пішли в територіальну оборону і в добровольчі формування територіальних громад.

“Це ті громадяни, які готові захищати країну. На період воєнного стану вона має в них залишатися, якщо, звичайно, вона не є предметом кримінального розслідування”, — сказав посадовець та запевнив, що вся зброя, яка була видана МВС громадянам, станом на сьогодні облікована.

Наприкінці березня 2024 року Верховна Рада розглянула законопроект про удосконалення порядку поводження зі зброєю. Народні депутати у першому читанні прийняли законопроєкт №9538 “Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України”. Він має вдосконалити порядок отримання, декларування та поводження з вогнепальною зброєю. Проєкт закону стосується вогнепальної зброї, виданої цивільному населенню у період дії воєнного стану. Після завершення воєнного стану власники впродовж 90 днів мають повернути зброю поліції. Власники цивільної зброї не несуть відповідальності за її застосування проти агресорів під час воєнного стану.

Вирішення питання легалізації зброї потребує балансування індивідуальних прав і загальних інтересів суспільства в гармонійний механізм безпеки. У Верховній Раді питання доступу до зброї обговорюють із 1990-х років.

У лютому 2022 року до парламенту внесли законопроєкт «Про право на цивільну вогнепальну зброю». Законопроєкт, який прийнято за основу, може внести такі зміни: придбати травматичну зброю дозволять із 25 років. Нагородну зброю можна отримати з 18 років. Короткоствольною вогнепальною зброєю можна користуватися з 30 років і лише через 5 років після закінчення воєнного стану. А ще, для володіння, наприклад, пістолетом, потрібно не менше пʼяти років досвіду легального володіння іншим видом зброї. Отримати дозвіл можна буде за процедурою, схожою на водійський іспит: пройти навчання, скласти теоретичний та практичний іспити й лише потім отримати право на зброю.

Документ забороняє носити з собою короткоствольну зброю, навіть якщо у вас є на це дозвіл. Пістолет — це інструмент, щоб людина почувалася безпечно на вулиці, вважає глава Української асоціації власників зброї Георгій Учайкін. На його думку, законопроєкт не дає відповіді на питання: чому українцям дозволено лише зберігати таку зброю, а не носити з собою. Якщо буде унормоване задане питання та враховано ряд пропозицій, новий закон може сприяти зменшенню обігу зброї на чорному ринку.

Очільник Міністерства внутрішніх справ Ігор Клименко прогнозує, що скоро законопроєкт буде доопрацьований та ухвалений. За його словами, мета держави — зробити країну безпечною, а зброю в руках одних громадян — зрозумілою для інших.

Володіння зброєю також несе серйозні ризики. Важливо враховувати можливість її потрапляння в руки злочинців або терористів. Одна з найперших загроз — підвищення рівня насильства в суспільстві. Про це говорили правоохоронці, експерти й медійники під час семінару «Протидія ризикам розповсюдження незаконної зброї: медійний аспект». Захід відбувся в редакції газети «Черкаський край» у партнерстві з Черкаською обласною організацією Національної спілки журналістів за підтримки Центру безпекових досліджень «СЕНСС».

— Часто джерелом потрапляння вогнепальної зброї, вибухівки, боєприпасів на Черкащину є транспортування з території, де відбувається збройна агресія російської федерації, — розповів під час семінару оперативний співробітник управління карного розшуку ГУНП в області Ігор Нестеренко. — Як правило, правоохоронці виявляють стрілецьку зброю, боєприпаси та гранати.

За його словами, всі служби поліції націлені на виявлення й вилучення згаданих небезпечних предметів: проводяться розшукові, оперативні, профілактичні заходи.

Найбільша партія була виявлена торік у Черкаському районі — 74 гранатомети, близько 120 кілограмів вибухівки, 15 одиниць вогнепальної зброї військового зразка. За три місяці цього року зареєстровано 86 проваджень, які стосуються незаконної зброї. Порівнюючи з 2023 роком, це — на 20 проваджень більше...

Як свідчить практика, до трагічних наслідків може призвести недбале використання або навіть неправомірне носіння зброї. Від необережного зберігання зброї часто страждають близькі особи — члени родини, друзі, сусіди, знайомі.

Правоохоронці закликали медійників не цуратися цієї теми й доносити суспільству знання про наслідки використання незаконної зброї. Чинне законодавство передбачає серйозні наслідки для порушників закону.

Офіційно:

Незаконне зберігання зброї, боєприпасів, вибухівки — це злочин, за який чинним українським законодавством передбачено кримінальну відповідальність. Згідно зі статтею 263 Кримінального кодексу України передбачена така відповідальність:

    Носіння, зберігання, придбання, виготовлення, ремонт, передача чи збут вогнепальної зброї (крім гладкоствольної мисливської), бойових припасів, вибухових речовин або вибухових пристроїв без передбаченого законом дозволу, караються позбавленням волі на строк від двох до п’яти років.

    Носіння, виготовлення, ремонт або збут кинджалів, фінських ножів, кастетів чи іншої холодної зброї без передбаченого законом дозволу караються штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років, або позбавленням волі на строк до трьох років.

    Звільняється від кримінальної відповідальності особа, яка вчинила злочин, передбачений частинами першою або другою цієї статті, якщо вона добровільно здала органам влади зброю, бойові припаси, вибухові речовини або вибухові пристрої.

Будьмо пильними: дбаймо про власну безпеку та безпеку своїх родин, адже кожен, хто зберігає незареєстровану вогнепальну зброю чи приховує інформацію про її таємне переховування іншими особами, несе у нинішній надзвичайно складний час як кримінальну, так і моральну відповідальність.

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter

Останні новини

15 вересня 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
14 вересня 2024
20:42
Із російського полону повернулися четверо черкащан
17:31
Черкаський гімн зазвучав по-новому (ВІДЕО)
14:27
Назавжди 25: у Черкасах в останню путь провели захисника
11:53
На Черкащині в ДТП постраждали четверо осіб (ФОТО)
10:03
На Черкащині захисники знищили дев'ять безпілотників
09:03
Військовим від Черкащини передали понад 300 FPV-дронів
13 вересня 2024
20:01
На Звенигородщині чоловік забив до смерті односельчанина палицею
19:00
Черкаська філармонія представила програму на вересень
18:02
У Черкасах на вихідних буде перекритий дорожній рух на декількох вулицях 
17:01
На Черкащині товариство незаконно видобувало рідкісну глину на завдало збитків на понад мільйон гривень
16:42
На Звенигородщині родинам полеглих захисників вручили їхні нагороди
16:13
На Уманщині викрили адміністратора вайбер-групи, у якій інформували про місця вручення повісток
15:48
На одному із черкаських пляжів виявили кишкову паличку
15:34
У Черкасах попрощаються із загиблим спортсменом
14:53
Якою буде погода на Черкащині на вихідних
14:36
Двом черкаським спортсменам вручили посвідчення майстрів спорту
13:45
Андрій Данилко закрив збір черкаського притулку
13:37
Без паніки: на Уманщині невдовзі може бути гучно
12:33
У Черкасах виявили двох нелегалів
11:59
У Курській області загинув військовий з Черкащини
11:27
На Тальнівщині протягом двох днів може бути чути вибухи
10:56
У Каневі на День міста зміниться маршрут громадського транспорту та буде обмежено рух на одній із вулиць