Все можливо. Як черкащанам за 40 знайти собі роботу?
Реклама
На початку 2016 року на обліку в службі зайнятості Черкаської області перебувало майже 25 тисяч безробітних громадян, з них кожний третій – у віці старше 45-ти років. Офіційно в Україні немає дискримінації фахівців за віком.
Це забороняється Кодексом законів про працю України. Фактично ж люди за 45 років частіше за все втрачають цінність на ринку праці. Виявляється, така невтішна статистика стосується далеко не всіх. Черкаські фахівці поділилися з сайтом vikka.ua власним досвідом та розповіли, як не загубитися на ринку праці.
Роботодавці, котрі подають свої вакансії до Черкаського обласного центру зайнятості, здебільшого розраховують прийняти на роботу молодих робітників. Про це журналістам сайту повідомило джерело в центрі зайнятості.
На думку співбесідника сайту, при прийнятті на роботу на Черкащині дискримінація по віку існує не заслужено. "Роботодавці хочуть брати собі молодих працівників, щоб навчити їх, як то кажуть, з чистого листа. При цьому я б не сказала, що тим, кому за 45 років, важко даються нові знання", – зазначив фахівець.
Для людей вікової категорії "45+" законодавство передбачає видачу ваучерів на навчання. Тобто люди, які не перебувають на обліку в службі зайнятості, мають право до досягнення пенсійного віку одноразово отримати ваучер для перепідготовки, спеціалізації або підвищення кваліфікації за професіями і спеціальностями для пріоритетних видів економічної діяльності. Страховий стаж таких людей має бути не меншим за 15 років.
Наразі через Черкаський обласний центр зайнятості пропонується 4903 вакансії. Серед них найбільше робітничих професій – 54%, друге місце посіли службовці – 30% і 16% – це вакансії для осіб, які не мають кваліфікації.
Найбільш затребувані – це: водії автотранспортних засобів, трактористи, кухарі, слюсарі-ремонтники, електрогазозварники, швачки. Без кваліфікації – підсобні робітники, прибиральники, вантажники тощо. Серед спеціалістів з вищою освітою роботодавці потребували бухгалтерів, менеджерів з продажу.
У той же час, представники консалтингових агентств по підбору кваліфікованих спеціалістів стверджують, що найбільшим попитом на ринку праці користуються фахівці у сфері торгівлі та IT-технологій.
При цьому експерти стверджують, що критерії підбору персоналу за віком – це вузький та обмежений підхід. Нові часи встановлюють нові критерії, як для роботодавців, так і для фахівців.
За словами директора консалтингового агентства "Персонал" Ірини Кіркіної, на вітчизняному ринку праці конкуренція за віком не така вже й розповсюджена. "Сьогодні головну роль відіграють вміння та навички людини. В умовах економічної кризи та тотального безробіття у роботодавців просто немає часу та грошей на навчання співробітників", – зазначила директор агентства.
На її думку, якщо фірма хоче найняти гарного фахівця з конкретними навичками, то тут навіть пенсійний вік не має значення. "Наприклад, людина є справжнім професіоналом в агросфері, у неї великий досвід роботи. При цьому вона активна та приємна у спілкуванні. Був випадок, коли такого 70-річного фахівця взяли на роботу", – каже Ірина Кіркіна.
Вона радить черкащанам, особливо тим, хто наразі визначається з вибором професії, не орієнтуватися на популярні тенденції, моду. "Треба віднаходити ті напрями, в яких ви найкраще зможете себе реалізувати, розвинути свої унікальні таланти", – підкреслила експерт.
В той же час Іріна Кіркіна звернула увагу черкащан на те, як вони себе проявляють у соціальних мережах. За її словами, психологічний портрет людини можна скласти за тим, чим вона цікавиться, що про неї кажуть інші, як вона проявляє себе в соціумі. "Роботодавець бере собі в першу чергу людину. Тому треба вміти себе правильно позиціонувати, напрацьовувати імідж на ринку праці, створювати свої репутаційні активи", – стверджує HR-фахівець.
У Черкасах та Україні в цілому зараз не зовсім ті часи, коли роботодавці вкладаються в своїх працівників чи роблять свої виробництва інноваційними. "Оптимізація праці та IT-технології взагалі призводять до того, що роль людського фактору у виробничому процесі зменшується", – каже фахівець.
Серед нових тенденцій у сфері професійно-трудових відносин, Ірина Кіркіна зазначила мобільність здобувачів роботи. "Українці все частіше заради роботи змінюють місце проживання, переїжджають за кордон чи в інші регіони країни", – пояснила вона.
На одному з найбільших підприємств Черкащини ПАТ "Азот" наразі працює 4 тисячі 273 працівника. За словами начальника відділу кадрів підприємства Ірини Умерової, головними критеріями підбору кадрів є професіоналізм та здоров’я людини, які дозволяють йому працювати на хімічному виробництві. "Ми приймаємо навіть тих, кому за 50. При цьому вирощуємо своїх фахівців. Навіть ті, хто має відповідну освіту, проходять на базі підприємства навчання. У ПАТ "Азот" свій навчальний центр, який має ліцензію на навчання робочим професіям", – зазначила начальник відділу кадрів підприємства.
Багато наших співвітчизників шукають роботу за кордоном. Ще два роки тому в Польщу офіційно виїхало на роботу 0,5 мільйона українців. Але, на жаль, у Польщі та інших країнах українці частіше за все можуть працевлаштуватися лише за робочими спеціальностями.
Так, серед останніх пропозицій роботи у Польщі – робітники на конвеєрі з обробки курячих тушок. Як зазначив сайту vikka.ua представник рекрутингової компанії, ця робота з незвички спочатку важка навіть для молодих людей. Тому на неї запрошують тільки тих, хто молодший 45 років.
Під яким кутом не розглядай питання працевлаштування людей вікової категорії "45+", все сходиться до одного: для справжнього професіонала не існує обмеження за віком. Тому спеціалісти одностайно радять всім працівникам і тим, хто шукає роботу, знаходити свою нішу, ставати фахівцем з унікальними навичками та постійно розвиватися.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter