Як черкащанам допомогти незрячим "читати" книги?
Реклама
Черкаська обласна бібліотека для дітей доєдналась до проекту по озвучці книг. Хоча заклад не має професійної студії звукозапису, начитують книги в актовому залі.
Спочатку бібліотека запросила письменників, згодом доєдналися і самі працівники. Оскільки підручників у фондах немає, вирішили, що начитають художню літературу. Та охочих допомогти озвучити книги для незрячих виявилось багато, розповідає бібліотекарка Олександра Міщенко. Добровольцям кажуть: це можна зробити вдома, головне – ознайомитись із інструкцією.
"Нині ми працюємо над декількома книгами. Але це тривалий процес, тому точної кількості озвучених не рахували. Я зараз готую "Миколчині історії" Марини Павленко. Також збірки віршів у нас начитували місцеві поети», - говорить Олександра.
Та така ініціатива не вирішує проблеми навчання незрячих дітей. У Черкаській спеціалізованій школі-інтернаті № 16 до п’ятого класу навчаються діти з вадами зору. Частково підручниками шрифтом Брайля забезпечені до третього класу. Деякі з книг надала держава, деякі ж – робили вчителі власноруч. На 4-5 клас книг, пристосованих для незрячих, не вистачає на всіх учнів. До слова, таких по 10 осіб у класі.
"Ми не можемо навчати дітей по книгах Брайля із декількох причин. Насамперед, їх немає де взяти. Держава не друкує їх, бо вони дуже вартісні. Востаннє, які книги нам передавали, то ціна однієї була в межах 500 гривень. Це непосильна сума ні для навчального закладу, ні для батьків. Інша ж причина – не всі діти уміють читати шрифтом Брайля", - коментує ситуацію директор спеціалізованої школи-інтернат № 16 Валентина Лищенко.
Тож, якщо ви хочете допомогти, можете начитати один із підручників шкільної програми. Як правильно начитувати навчальні книги для незрячих можна почитати ТУТ.
Загалом в Україні проект по озвучці книг для незрячих стартував у 2013 році. Його ініціював Львівський обласний фонд соціального захисту і реабілітації сліпих. Тоді організація отримала грантову підтримку із закордону по створенню дейзі-бібліотеки – сховища спеціального формату книг. Мета такого проекту була озвучити підручники та навчальні матеріали, адже саме доступ до книг - одна із найбільших проблем навчання дітей із вадами зору.
Нині ж завдяки проекту виготовлено 11 аудіопідручників для 5-го класу і вищих навчальних закладів. Загалом же озвучено більше 1500 книг. Тому, якщо ви хочете додати озвучену книгу своїм голосом, подивіться чи не начитав її хтось інший, просять організатори. Повний список уже начитаних книг можна подивитись ТУТ.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter