07.06.21 11:40

Як на Черкащині французькі інвестори намагаються врятувати свій бізнесЯк на Черкащині французькі інвестори намагаються врятувати свій бізнес

 

Україна відкрита до залучення іноземних інвестицій. Cаме таку головну думку озвучив нещодавно президент України Володимир Зеленський під час свого візиту 5 квітня у Катар.

"Як президент України я вважаю за необхідне не тільки залучити іноземні інвестиції. Уся моя команда, наш уряд активно працюють над тим, щоб забезпечити прозорі та передбачувані умови для інвесторів, щоб бізнесу було комфортно працювати у нас у країні”, - наголосив глава держави.

Про необхідність залучення інвестицій на Черкащину як завдання говорив Зеленський і під час призначення на посаду голови ОДА нинішнього її керівника Олександра Скічка.

Однак в Черкаській області на території нинішньої Сагунівської ОТГ вже 11 років офіційно працює підприємство з французькими інвестиціями, якому нині доводиться долати чималі перепони для продовження своєї діяльності. Але про все по порядку.

Про підприємство

СТОВ “Ломовате” – це підприємство, що з 2010 року входить в групу французьського агропромислового холдингу “Євраліс”, та займається вирощуванням гібридних сортів кукурудзи, соняшника, сої та молочно-товарної продукції.

У ньому працевлаштовано 162 людини, більшість із яких є місцевими жителями. На території Сагунівської ОТГ воно нині одним із найбільших платників податків із середньою щомісячною заробітною платою 10-11 тисяч гривень. Тобто його сміливо можна назвати бюджетоутворюючим.

За минулий рік підприємство заплатило у бюджет громади 6 945 445 млн грн.

Компанія працює за принципом: ми офіційно сплачуємо податки, матеріально підтримуємо своїх пайовщиків і водночас виконуємо соціальну місію для ОТГ.

Так, французькі підприємці за власний рахунок взимку чистять вулиці від снігу, весною косять на території ОТГ траву, дбають про безпеку, адже встановили систему відеонагляду, долучаються у якості спонсорів до різноманітних сільських свят, культурних заходів, покращують соціальну та вуличну інфраструктуру (проведення ямкових ремонтів доріг, ремонт освітлення), відзначають ювілярів, підтримують місцеву футбольну команду “Чайка-Євраліс”.

У них навіть у власності є власна команда пожежників, яка за потреби виїздить на виклики, що офіційно погоджено із ДСНС.

Окрім того, всі працівники компанії мають медичне страхування, а також застраховані на випадок летальних випадків на виробництві. Мають можливість отримувати безстроковий кредит до 100 тисяч гривень.

Також підприємство надає матеріальну допомогу та транспорт на поховання жителів ОТГ або для вирішення інших важких життєвих ситуацій.

Для місцевих жителів за прийнятною ціною (13 грн/літр) реалізовують молоко, що виробляють на фермі СТОВ “Ломовате”.

У чому проблема?

Головним яблоком розбрату стали 250 гектарів сільськогосподарської землі, що перебувають у власності ОТГ. У підприємців в квітні 2020 року закінчився орендний договір, а влада не спішила його продовжувати під різними приводами.

Земля у Сагунівці, яку вже більше року ніхто не обробляє, заросла бур'яном і травою

За словами виконавчого директора СТОВ “Ломовате” Едуарда Козіна, частковим результатом цієї історії стало відкрите кримінальне провадження з боку поліції щодо захвату землі за заявою від Сагунівської ОТГ.

“Так, дійсно, у нас закінчився договір 28 квітня 2020 року. Однак землі восени 2019 року були нами частково засіяні озиминою. Тому навіть якщо дія договору закінчилася – ми мали право зібрати раніше засіяний урожай, бо це тоді рахується як незавершене виробництвом. Ми діяли згідно чинного законодавства. Є всі підтверджуючи цьому документи. В результаті приїхала поліція, прокуратура, представники держгеокадастру. В результаті вони проглянули ділянки, неправильно визначили засіяну культуру. Зараз ця справа знаходиться в суді, прокурор просить арештувати всю нашу техніку начебто, що ми порушили інтереси жителів України”, - зазначив Едуард Козін.

За його словами, підприємство пропонувало продовжити термін договору, що закінчився, але депутати минулої каденції ОТГ спочатку не влаштовували результати дослідження грунту, а потім вони висунули головну вимогу, щоб фінансовий тягар та матеріально забезпечення сільського водогону Сагунівки взяли на себе французьські інвестори.

“Ми розуміли, вони таким чином максимально затягували час, щоб не продовжити співпрацю. Але все ж пішли на цю умову, адже водопостачання – це критичне питання для жителів Сагунівки. Більшість з них на присадибних ділянках вирощують ягоди та овочі і від реалізації отримують основний дохід своїх сімей. Більше мільйона гривень ми вклали для отримання ліцензії на видобуток води, оскільки згідно чинного законодавства всі надра України можна використовувати тільки після отримання відповідних дозвільних документів. Також взяли в оренду 9 свердловин, які були на балансі сільради. Таким чином зараз ціна кубу води для населення Сагунівки – 8 грн 50 коп. Воду можна використовувати без обмежень. Для порівняння – у сусідньому селі вартість води 15 грн за куб. І якщо людина використовує більше 4 кубів, то сума зростає вдвічі. Тобто ми в результаті такої опіки над сагунівським водогоном втрачаємо десь 700 тисяч гривень щорічно. І це треба враховувати те соціальне навантаження, яке ми виконуємо систематично. Але ми готові йти на це як соціально-відповідальний бізнес. Найбільше обурило, що окремі депутати ОТГ як Микола Ладан почали натякати на отримання хабара за пролонгацію договору. Коли ми ніяк не відреагували на це – почалася активна критика з його боку, звернення до правоохоронних органів, листи до голови ОДА. Тому ми розцінюємо це як тиск на наш бізнес. Ми європейська компанія. Оце і є інвестиційна програма держави?”- відзначив Едуар Козін.

Сучасний офіс підприємства оснащений системою відеоспостереження

Позиція влади

За словами голови Сагунівської ОТГ Ірини Бодяненко, основним питанням, яке напряму цікавить жителів громади – це є тариф на воду та безперебійне водопостачання.

“Нас для чого люди обирали у владу? Щоб ми виконували їх бажання. Те що хоче громада – це пріоритет. І питання води для нас дуже актуальне, оскільки всі розуміють, що вона у нас дешева у порівнянні із іншими селами. Та чого далеко ходити – у селах нашої ОТГ Топилівці та Боровиці, водогони яких обслуговують місцеві комунальні підприємства, вартість куба води – 15 грн. Але я вам відверто скажу, що ми їх спонсоруємо із бюджету щодо плати за енергоносій. А далі буде ще гірше, оскільки тариф на енергоносій буде підніматися. Це колосальні збитки у бюджет. Тому в ситуації у Сагунівці мирова угода – це оптимальний варіант, я вважаю. Тим більше, що зараз така практика діє по всій Україні. Зараз питання по мировій угоді 15 червня має вирішитися у суді. Ці землі можна віддати комунальним службам на обробку – я не заперечую. Але треба розуміти, які це наслідки для громади. Бо говорити та озвучувати казкові ідеї – це одне. А от показати їх на практиці – це зовсім інше. Покажіть мені хоч одне комунальне підприємство в Черкаському районі, яке є прибутковим. У нас нема ні техніки для обробки, ні штату. У авторів цієї ідеї відчувається корупційна складова з врахуванням нинішньої нашої ситуації”, - відзначила Ірина Бодяненко.

Хто проти заключення мирової угоди з французьким інвестором

Група депутатів Сагунівської ОТГ.  Серед них вже згаданий депутат Сагунівської ОТГ та заступник директора КП “Зоря” (Топилівка) Микола Ладан.

На його думку, треба інакше вирішувати це земельне питання.

“Укладнання мирової угоди заборонено законодавством. Я вважаю, що в цій ситуації є два варіанта: передати ці землі в комунальну службу та самим обробляти.  Чи є техніка для цього? Є товариші, які готові допомогти з хімікатами, технікою,  з усім, щоб почали розвивати комунальну службу.

Ми зробили прорахунок, що із 100 гектарів цієї ми могли б заробити 4 млн 700 тисяч. Це я взяв по 7 тон кукурудзи та 2,5 тон соняшника з гектара землі. От ці кошти ми б заробили в комунальну службу, заплатили податки в бюджет ОТГ та утримували б за 700 тисяч гривень в рік водогін. Або інший варіант- аукціон. І на здравій орендній платі ми маємо дивитися, скільки коштує наша земля. Якщо вони з цієї землі будуть отримувати 12 мільйонів, а платить нам нам хочуть 800 тисяч в рік. Ну це смішно. А щодо того, що я вимагав від “Євраліса” якогось хабара – будь ласка, нехай звертаються у правоохоронні органи”, - прокоментував Микола Ладан.

Відзначимо, що на Черкащині Микола Ладан відомий тим, що у 2016 році разом із головою  Свидівоцької сільради Світланою Вовк начебто отримав хабар у розмірі 184 тисяч доларів за виділення землі в рекреаційній зоні на березі Дніпра. Ладану інкримінують скоєння злочину, передбаченого ч.5 ст.27, ч.4 ст.368 КК України. Нині ця справа ще розглядається у Черкаському районному суді.

“Ми організація, яка працює офіційно. Всі наші заробітки видно, оскільки вони прозорі. Давайте порахуємо, скільки треба мати прибутку з гектару землі (а ще треба враховувати посуху, яка останнім часом буває), щоб офіційно наповнювати бюджет, утримувати водогін, реалізовувати соціальну підтримку громади. Звідка така цифра у 4 мільйони гривень? Є нормативна оцінка земельних ділянок, є економічно обґрунтовані показники. Є загальний відсоток з оренди землі у всьому Черкаському району. Ми ж це все взяли не зі стелі”, - прокоментував виконавчий директор СТОВ “Ломовате” Едуард Козін.

В результаті численних перемовин депутати Сагунівської ОТГ вже нової каденції 14 квітня більшістю голосів проголосували рішення про мирову угоду із підприємством, за яким 250 гектарів землі на сім років за фіксовану щорічну плату в розмірі 800 тисяч гривень будуть знову в оренді у СТОВ “Ломатове”, однак вони на цей період мають повністю забезпечувати всі питання із водопостачанням Сагунівки.

Депутатське рішення про мирову угоду стало приводом для звернення до правоохоронних органів.

Як повідомили Zmi.ck.ua у пресслужбі прокуратури Черкаської області, наразі триває прокурорська перевірка в порядку представницької діяльності. За наявності підстав та порушень прокуратура звертатиметься до суду із відповідним позовом.Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+EnterОстанні новини

19 червня 2021
17:34
Вилов раків та риби в нерестовий період: у Каневі декілька разів за день виявили браконьєрів (ФОТО)
16:31
Урожай соняшнику на Черкащині може сягнути рекордних значень
15:38
Товщина покриття буде понад 50 сантиметрів: продовжується капітальни ремонт дороги в Золотоніському районі (ФОТО)
14:25
Заряджайся: черкащан запрошують на зарядку з майстром спорту України
13:43
У Черкаській ОДА обговорили підготовку до паломництва хасидів в Умані
12:35
Гучно слухав музику та порушував спокій: у Черкасах поліцейські виявили у чоловіка зброю (ФОТО)
11:35
Майже 30 нових випадків COVID-19 зафіксували в Черкаській області за минулу добу
10:42
На вихідних у Черкаській області відбудеться святкування Купайла
10:00
РНБО ввела санкції проти власника черкаського "Азота"
09:36
У черкащанина, який розповсюджував дитячу порнографію, виявили ще й наркотики (ВІДЕО)
18 червня 2021
20:16
На Черкащині найближчим часом очікують 30-ти градусну спеку
19:31
Музика просто неба: в Черкасах містян запрошують на концерти
18:23
За добу на Черкащині в одному районі двічі горіли автомобілі
17:26
Просто неба цілий рік: яким буде скейтпарк у Черкасах
17:13
Черкащанці терміново потрібні гроші на операцію
16:17
У Черкасах презентували фотовиставку до Дня донора (ФОТО)
15:43
Перший заступник міського голови привітав черкащанина зі здобуттям титулу інтерконтинентального чемпіона світу
15:21
Під час аварії у Черкасах загинув водій скутера: поліція встановлює обставини (ФОТО)
14:52
Застряг у вентиляційній шахті: у Черкасах рятували птаха
14:14
Знайшли мертвим у багажнику автомобіля: на Черкащині поліція розслідує вбивство валютника
13:53
Ще двоє черкаських абітурієнтів склали ЗНО на 200 балів
13:36
Постраждалим у вранішній аварії виявився чоловік, який у Черкасах цілував статую, вилазив на кран та сидів посеред дороги
13:15
У Черкасах зіштовхнулись два автомобілі: один із них в'їхав у світлофор (ФОТО)