07.06.21 11:40

Як на Черкащині французькі інвестори намагаються врятувати свій бізнес



Як на Черкащині французькі інвестори намагаються врятувати свій бізнес

 

Україна відкрита до залучення іноземних інвестицій. Cаме таку головну думку озвучив нещодавно президент України Володимир Зеленський під час свого візиту 5 квітня у Катар.

"Як президент України я вважаю за необхідне не тільки залучити іноземні інвестиції. Уся моя команда, наш уряд активно працюють над тим, щоб забезпечити прозорі та передбачувані умови для інвесторів, щоб бізнесу було комфортно працювати у нас у країні”, - наголосив глава держави.

Про необхідність залучення інвестицій на Черкащину як завдання говорив Зеленський і під час призначення на посаду голови ОДА нинішнього її керівника Олександра Скічка.

Однак в Черкаській області на території нинішньої Сагунівської ОТГ вже 11 років офіційно працює підприємство з французькими інвестиціями, якому нині доводиться долати чималі перепони для продовження своєї діяльності. Але про все по порядку.

Про підприємство

СТОВ “Ломовате” – це підприємство, що з 2010 року входить в групу французьського агропромислового холдингу “Євраліс”, та займається вирощуванням гібридних сортів кукурудзи, соняшника, сої та молочно-товарної продукції.

У ньому працевлаштовано 162 людини, більшість із яких є місцевими жителями. На території Сагунівської ОТГ воно нині одним із найбільших платників податків із середньою щомісячною заробітною платою 10-11 тисяч гривень. Тобто його сміливо можна назвати бюджетоутворюючим.

За минулий рік підприємство заплатило у бюджет громади 6 945 445 млн грн.

Компанія працює за принципом: ми офіційно сплачуємо податки, матеріально підтримуємо своїх пайовщиків і водночас виконуємо соціальну місію для ОТГ.

Так, французькі підприємці за власний рахунок взимку чистять вулиці від снігу, весною косять на території ОТГ траву, дбають про безпеку, адже встановили систему відеонагляду, долучаються у якості спонсорів до різноманітних сільських свят, культурних заходів, покращують соціальну та вуличну інфраструктуру (проведення ямкових ремонтів доріг, ремонт освітлення), відзначають ювілярів, підтримують місцеву футбольну команду “Чайка-Євраліс”.

У них навіть у власності є власна команда пожежників, яка за потреби виїздить на виклики, що офіційно погоджено із ДСНС.

Окрім того, всі працівники компанії мають медичне страхування, а також застраховані на випадок летальних випадків на виробництві. Мають можливість отримувати безстроковий кредит до 100 тисяч гривень.

Також підприємство надає матеріальну допомогу та транспорт на поховання жителів ОТГ або для вирішення інших важких життєвих ситуацій.

Для місцевих жителів за прийнятною ціною (13 грн/літр) реалізовують молоко, що виробляють на фермі СТОВ “Ломовате”.

У чому проблема?

Головним яблоком розбрату стали 250 гектарів сільськогосподарської землі, що перебувають у власності ОТГ. У підприємців в квітні 2020 року закінчився орендний договір, а влада не спішила його продовжувати під різними приводами.

Земля у Сагунівці, яку вже більше року ніхто не обробляє, заросла бур'яном і травою

За словами виконавчого директора СТОВ “Ломовате” Едуарда Козіна, частковим результатом цієї історії стало відкрите кримінальне провадження з боку поліції щодо захвату землі за заявою від Сагунівської ОТГ.

“Так, дійсно, у нас закінчився договір 28 квітня 2020 року. Однак землі восени 2019 року були нами частково засіяні озиминою. Тому навіть якщо дія договору закінчилася – ми мали право зібрати раніше засіяний урожай, бо це тоді рахується як незавершене виробництвом. Ми діяли згідно чинного законодавства. Є всі підтверджуючи цьому документи. В результаті приїхала поліція, прокуратура, представники держгеокадастру. В результаті вони проглянули ділянки, неправильно визначили засіяну культуру. Зараз ця справа знаходиться в суді, прокурор просить арештувати всю нашу техніку начебто, що ми порушили інтереси жителів України”, - зазначив Едуард Козін.

За його словами, підприємство пропонувало продовжити термін договору, що закінчився, але депутати минулої каденції ОТГ спочатку не влаштовували результати дослідження грунту, а потім вони висунули головну вимогу, щоб фінансовий тягар та матеріально забезпечення сільського водогону Сагунівки взяли на себе французьські інвестори.

“Ми розуміли, вони таким чином максимально затягували час, щоб не продовжити співпрацю. Але все ж пішли на цю умову, адже водопостачання – це критичне питання для жителів Сагунівки. Більшість з них на присадибних ділянках вирощують ягоди та овочі і від реалізації отримують основний дохід своїх сімей. Більше мільйона гривень ми вклали для отримання ліцензії на видобуток води, оскільки згідно чинного законодавства всі надра України можна використовувати тільки після отримання відповідних дозвільних документів. Також взяли в оренду 9 свердловин, які були на балансі сільради. Таким чином зараз ціна кубу води для населення Сагунівки – 8 грн 50 коп. Воду можна використовувати без обмежень. Для порівняння – у сусідньому селі вартість води 15 грн за куб. І якщо людина використовує більше 4 кубів, то сума зростає вдвічі. Тобто ми в результаті такої опіки над сагунівським водогоном втрачаємо десь 700 тисяч гривень щорічно. І це треба враховувати те соціальне навантаження, яке ми виконуємо систематично. Але ми готові йти на це як соціально-відповідальний бізнес. Найбільше обурило, що окремі депутати ОТГ як Микола Ладан почали натякати на отримання хабара за пролонгацію договору. Коли ми ніяк не відреагували на це – почалася активна критика з його боку, звернення до правоохоронних органів, листи до голови ОДА. Тому ми розцінюємо це як тиск на наш бізнес. Ми європейська компанія. Оце і є інвестиційна програма держави?”- відзначив Едуар Козін.

Сучасний офіс підприємства оснащений системою відеоспостереження

Позиція влади

За словами голови Сагунівської ОТГ Ірини Бодяненко, основним питанням, яке напряму цікавить жителів громади – це є тариф на воду та безперебійне водопостачання.

“Нас для чого люди обирали у владу? Щоб ми виконували їх бажання. Те що хоче громада – це пріоритет. І питання води для нас дуже актуальне, оскільки всі розуміють, що вона у нас дешева у порівнянні із іншими селами. Та чого далеко ходити – у селах нашої ОТГ Топилівці та Боровиці, водогони яких обслуговують місцеві комунальні підприємства, вартість куба води – 15 грн. Але я вам відверто скажу, що ми їх спонсоруємо із бюджету щодо плати за енергоносій. А далі буде ще гірше, оскільки тариф на енергоносій буде підніматися. Це колосальні збитки у бюджет. Тому в ситуації у Сагунівці мирова угода – це оптимальний варіант, я вважаю. Тим більше, що зараз така практика діє по всій Україні. Зараз питання по мировій угоді 15 червня має вирішитися у суді. Ці землі можна віддати комунальним службам на обробку – я не заперечую. Але треба розуміти, які це наслідки для громади. Бо говорити та озвучувати казкові ідеї – це одне. А от показати їх на практиці – це зовсім інше. Покажіть мені хоч одне комунальне підприємство в Черкаському районі, яке є прибутковим. У нас нема ні техніки для обробки, ні штату. У авторів цієї ідеї відчувається корупційна складова з врахуванням нинішньої нашої ситуації”, - відзначила Ірина Бодяненко.

Хто проти заключення мирової угоди з французьким інвестором

Група депутатів Сагунівської ОТГ.  Серед них вже згаданий депутат Сагунівської ОТГ та заступник директора КП “Зоря” (Топилівка) Микола Ладан.

На його думку, треба інакше вирішувати це земельне питання.

“Укладнання мирової угоди заборонено законодавством. Я вважаю, що в цій ситуації є два варіанта: передати ці землі в комунальну службу та самим обробляти.  Чи є техніка для цього? Є товариші, які готові допомогти з хімікатами, технікою,  з усім, щоб почали розвивати комунальну службу.

Ми зробили прорахунок, що із 100 гектарів цієї ми могли б заробити 4 млн 700 тисяч. Це я взяв по 7 тон кукурудзи та 2,5 тон соняшника з гектара землі. От ці кошти ми б заробили в комунальну службу, заплатили податки в бюджет ОТГ та утримували б за 700 тисяч гривень в рік водогін. Або інший варіант- аукціон. І на здравій орендній платі ми маємо дивитися, скільки коштує наша земля. Якщо вони з цієї землі будуть отримувати 12 мільйонів, а платить нам нам хочуть 800 тисяч в рік. Ну це смішно. А щодо того, що я вимагав від “Євраліса” якогось хабара – будь ласка, нехай звертаються у правоохоронні органи”, - прокоментував Микола Ладан.

Відзначимо, що на Черкащині Микола Ладан відомий тим, що у 2016 році разом із головою  Свидівоцької сільради Світланою Вовк начебто отримав хабар у розмірі 184 тисяч доларів за виділення землі в рекреаційній зоні на березі Дніпра. Ладану інкримінують скоєння злочину, передбаченого ч.5 ст.27, ч.4 ст.368 КК України. Нині ця справа ще розглядається у Черкаському районному суді.

“Ми організація, яка працює офіційно. Всі наші заробітки видно, оскільки вони прозорі. Давайте порахуємо, скільки треба мати прибутку з гектару землі (а ще треба враховувати посуху, яка останнім часом буває), щоб офіційно наповнювати бюджет, утримувати водогін, реалізовувати соціальну підтримку громади. Звідка така цифра у 4 мільйони гривень? Є нормативна оцінка земельних ділянок, є економічно обґрунтовані показники. Є загальний відсоток з оренди землі у всьому Черкаському району. Ми ж це все взяли не зі стелі”, - прокоментував виконавчий директор СТОВ “Ломовате” Едуард Козін.

В результаті численних перемовин депутати Сагунівської ОТГ вже нової каденції 14 квітня більшістю голосів проголосували рішення про мирову угоду із підприємством, за яким 250 гектарів землі на сім років за фіксовану щорічну плату в розмірі 800 тисяч гривень будуть знову в оренді у СТОВ “Ломатове”, однак вони на цей період мають повністю забезпечувати всі питання із водопостачанням Сагунівки.

Депутатське рішення про мирову угоду стало приводом для звернення до правоохоронних органів.

Як повідомили Zmi.ck.ua у пресслужбі прокуратури Черкаської області, наразі триває прокурорська перевірка в порядку представницької діяльності. За наявності підстав та порушень прокуратура звертатиметься до суду із відповідним позовом.

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter

Останні новини

28 березня 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
14:08
У Черкасах пенсіонер повідомив про фейкову підготовку вибуху в квартирі родичів
13:50
Черкаські енергетики терміново звернулися до власників генеруючих установок
13:19
Де автівка збила хлопчика: біля Палацу молоді встановлять світлофор
13:09
Втік, щоб поїхати до дівчини: на Звенигородщині шукали неповнолітнього
12:45
Черкаським піротехнікам передали підсилення
12:19
У Черкасах поліція під час нічних патрулювань звертає особливу увагу на зібрання молоді біля одного із ТРЦ
12:02
Які фільми черкащани можуть подивитися в кіно (АФІША)
11:51
У Черкасах для членів добровольчих формувань змінили порядок виплати грошової підтримки
11:31
У Черкасах кухарі дитячих садочків отримуватимуть більшу зарплату
10:49
На Чигиринщині прощатимуться із полеглим захисником
10:02
У Черкасах низка будинків будуть без електропостачання
09:50
У Черкасах біля Долини троянд хочуть побудувати апарт-готель висотою 33 метри
09:10
Продавай неіснуючі речі: черкащанин ошукав людей на понад 10 тисяч
27 березня 2024
20:17
Черкаський спортсмен став переможцем чемпіонату України
19:03
На Кам'янщині, де росте червонокнижна рослина, створять пам'ятку природи
18:20
Працював заступником директора: не стало відомого комунальника одного із черкаських підприємств
18:11
У Черкасах СБУ перевірить вартість та країни походження купленого медичного обладнання
18:00
На Черкащині прогнозують посилення вітру
17:03
У Смілі міська лікарня потребує донорів крові
16:37
П'ятьом рейдерам, які захопили підприємство на Золотоніщині, загрожує до 12 років ув'язнення
16:03
У дівчини з'явився інший: в уманському гуртожитку сталася смертельна різанина
15:57
На війні загинув захисник зі Шполи