Реклама
Реклама
21.07.16 12:21

Як вирішити проблему зі сміттям у Черкасах? (ВІДЕО)


Реклама
Як вирішити проблему зі сміттям у Черкасах? (ВІДЕО)

 

Як функціонує черкаське сміттєзвалище, як вирішити проблему з небезпечними відходами та як варто було б справлятися з сотнями тонн сміття, які щодня потрапляють на смітники?

Відповіді на ці питання дізнавалися журналісти "Громадське ТБ: Черкаси".

Варіант 1. Сміттєзвалище

Знайомтеся, ця 15-метрова гора – це черкаське сміттєзвалище. Воно знаходиться поблизу с. Руська Поляна та навчального центру прикордонників «Оршанець». Сюди щодня німецька компанія «Umwelt» звозить більш, ніж 200 тонн сміття.

Черкаське сміттєзвалище – далеко не найгірше в Україні. Воно обваловане, тобто укріплені стінки сміттєзвалища, щоб воно не обвалилося, як біля Львова.

Наскільки шкідливе сміттєзвалище?

Стічні води, які утворюються від сміття (так званий фільтрат), забруднюють токсинами землі й ґрунтові води, також через гниття частина токсичних речовин потрапляє в повітря.

Іще сміттєзвалища – велике джерело метану, одного з основних парникових газів. Саме через метан найчастіше стаються пожежі на звалищах.
Однак проблему з метаном у Черкасах обіцяють вирішити. До травня наступного року компанія «ЛНК» має викачати біогаз зі сміттєзвалища та перетворити його на електричну енергію. У травні 2016 року КП «Черкаської служби чистоти» підписало договір із компанією «ЛНК». Директор «Черкаської служби чистоти» Олександр Савенко обіцяє, що завдяки цьому проекту місто не тільки позбудеться шкідливого газу, а й отримає прибуток – близько 1 млн. грн.

Черкаське сміттєзвалище – переповнене. Якщо ще раз укріпити стінки, максимум воно прислужить ще рік. Далі – потрібно будувати новий полігон.

Олександр Савенко, директор КП «Черкаська служба чистоти»: «На експертизі зараз знаходиться проект будівництва нового полігону на території цих 20 га. Будемо дивитися: якщо кошти виділять, то будемо будувати новий полігон».

Скільки ж коштуватиме новий полігон черкаському бюджету, в «Черкаській службі чистоти» поки не знають. Найімовірніше – вже за півтора року в Черкасах поруч зі старим полігоном у Руській Поляні з’явиться нове звалище площею не менш, ніж 7 га.

Варіант 2. СМІТТЄПЕРЕРОБНИЙ ЗАВОД

Розмови про будівництво сміттєпереробного заводу точаться в Черкасах не один рік. Однак будівництво підприємства щоразу розмовами й закінчувалося. В Україні поки працює лише один сміттєспалювальний завод – київська «Енергія», збудована наприкінці 80-х років минулого століття. «Енергія» переробляє лише чверть відходів, які продукують у столиці.

2 роки тому компанія з Бахрейну «OAK Utility Solutions & Development WLL» запропонувала побудувати в Черкасах сміттєпереробний завод, що має працювати за методом піролізу.

ПІРОЛІЗ – це розклад органічних речовин під дією температури при нестачі кисню.

Наталя Свояк, голова міського осередку Всеукраїнської екологічної ліги:

«Найнебезпечнішими речовинами, які дають нам сміттєспалювальні заводи, є вуглеводні, які в більшості є токсичними й канцерогенними. Високотемпературне спалювання дозволяє досягнути, щоб ці складні вуглеводні окислювалися до простіших або оксидів вуглецю, сірки, які теж забруднюють довкілля, але менше. І звісно ж, газоочисне устаткування повинно вловити максимальну кількість золи, пилу і цих забруднюючих речовин для того, щоб убезпечити це підприємство для довкілля Черкас».

Завод планує виробляти електроенергію та синтез-газ. Його будівництво, за попередніми підрахунками інвестора, коштуватиме не менше 80 млн. євро. Поки що компанія-партнер інвестора, ТОВ «ЕКО-БАІК», очікує результати оцінки впливу на довкілля, яку розробляє державне підприємство «Центр екологічних ініціатив».

Андрій Богоявленський, виконавчий директор ТОВ «ЕКО-БАІК»: 

«Ми у лютому підписали меморандум з Бондаренком, чітко визначивши основні вимоги, як від інвесторів, так і від міста. А в міста була основна вимога – це екологічно чисте підприємство, яке підтримає громадськість, і не спалювання. А від інвестора – це гарантія постачання сміття. 
Я хочу бути впевненим: якщо я приведу сюди великі інвестиції, весь визначений міський обсяг сміття буде потрапляти на виробництво. Тому що коли підприємство буде розраховане на 300 тонн на добу, а буде приїжджати 200, то інвестор і підприємство нестиме збитки».

Компанія ЕКО-БАІК» пропонує побудувати сміттєпереробний завод на Проспекті Хіміків, 74. Це 3-тя черга колишнього заводу «Хімічного волокна». Він уже близько 10 років не працює. 15 тис. кв. м колишніх приміщеннях «Хімволокна» і 7 га землі викупило підприємство ТОВ «ВС ЛІТ». Воно зареєстроване на Кіпрі і теж чомусь нічого не виробляє.

Наталя Свояк, голова міського осередку Всеукраїнської екологічної ліги: «Відносно місця розташування ніяких зауважень немає. Тому що це промислова зона. Раніше там знаходилося підприємство 1-ої категорії небезпечності. Тому, я сподіваюся, ця територія відповідатиме небезпеці самого підприємства».
Чи з’явиться у Черкасах сміттєпереробний завод, вирішуватимуть черкащани. Міська влада й представник інвестора Андрій Богоявленський обіцяють подати екологічну експертизу проекту на громадські слухання. Якщо черкащани підтримають пропозицію, тоді за проект голосуватимуть депутати.

Варіант 3. Ретельний роздільний збір

На початку 2000-х років британський економіст Робін Муррей запропонував теорію «нульових відходів». Він сказав, що сміття потрібно розглядати не як проблему, а як ресурс. Чому ми повинні обов’язково сортувати й переробляти відходи? Тому що таким чином ми не псуємо довкілля, менше впливаємо на зміну клімату, а також бережемо природні ресурси, які рано чи пізно вичерпаються.

Приклад для наслідування

У маленькому японському селище Камікацу живе 1 700 людей. І вони розділяють своє сміття на 34 категорії. Кожен має 5 різних відер для паперу, окремі контейнери для пластикових стаканів і окремі – для пляшок. Сьогодні в Камікацу переробляється близько 80% відходів, і тільки 20% надходить на звалища. А до 2020 року там планують повністю відмовитися від сміттєвих звалищ.

А що у нас?

У Черкасах також на початку 2000-х намагалися впровадити роздільний збір сміття – встановили окремі контейнери для скла, паперу й пластику. Однак із тих часів залишилися лише контейнери для пластикових пляшок. Бачки для скла й паперу майже зникли з міста. Бо черкаська влада не переймається цим питанням. Агітують сортувати сміття – лише приватні фірми, які заробляють на переробці відходів.

Олександр Гавриленко, голова правління ПрАТ «Черкасивторресурси»:

«Спалювати не треба, насамперед треба організувати роздільний збір по місту. Це важка робота – організаційна, інформаційна, виховна і т.д. Ми довго боролися, поки контейнери почали наповнювати тим, що на них написано. Але ця робота потрібна. Це продовжить життя і сміттєвому полігону, і збереже довкілля».

Найкращим способом вирішити проблему відходів, вважають у світі, – це повторно їх переробляти. Адже зменшиться кількість небезпечних сміттєвих полігонів, не буде отруйного диму від спалювання сміття, а також на цьому можна економити сировину й заробляти.

Як ми можемо на це вплинути? Почати із себе? Знайти пункти прийому макулатури, скла, оргтехніки, батарейок і віднести туди власне сміття.

У цьому вам може допомогти сайт http://promusor.in.ua. На ньому ви можете знайти інформацію про те, як правильно сортувати сміття та пункти прийому відходів у Черкасах.

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter
#Черкаси #сміття #екологія #проблема

Останні новини

22 листопада 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
20:03
Рушники черкаської майстрині представили у Марокко (ФОТО)
19:00
Храму на Уманщині передали рукописну ікону 19 століття
18:18
На Черкащині знищили 7 безпілотників: є пошкодження
18:00
Стало відомо графік відключення світла на Черкащині на 23 листопада
17:04
Британія визнала корупціонером власника черкаського "Азоту" Фірташа та запровадила проти нього санкції
16:18
На Уманщині внаслідок автотрощі загинули дві людини, ще одна - постраждала
16:09
Черкащан запрошують написати повідомлення для капсули часу
15:46
У Черкасах сталася аварія
15:29
Житель Уманщини, який ухилявся від сплати аліментів, отримав новий вирок
14:14
У Черкасах у Свято-Михайлівському соборі встановили військових частин гарнізону
13:39
Правоохоронці з'ясовують обставини розстрілу собак на Черкащині
13:05
Укрзалізниця анонсувала запуск нового поїзда з Харкова до Черкас
12:33
У Черкасах попрощалися із молодими захисниками
11:55
У одному із черкаських парків висадили дуби
11:33
На Черкащині прогнозують значний мокрий сніг
10:55
У Канівській громаді попрощаються із ветераном війни
10:21
Черкаські комунальники борються із ожеледицею
09:42
П'яний черкасець викликав медиків на фейкову ДТП
09:09
У Черкасах за деякими адресами не буде гарячої води та опалення 
21 листопада 2024
20:11
Енергетики оновили графіки відключення світла у Черкаській області
19:01
На Черкащині ще додали черги на відключення світла
18:00
Троє травмованих: у поліції повідомили подробиці ДТП на Уманщині