Зі зброєю, тітушками та фальшими документами: на Черкащині "віджимають" цілі підприємства
Реклама
У Черкаській області почастішали випадки силового поглинання підприємств проти волі їх власників, керівників або акціонерів. За даними Нацполіції області, за останні два роки так звані рейдери нападали на чуже майно 19 разів.
Що сприяє таким діям і які найпоширеніші махінації "піратів на суші" – дізнавався сайт vikka.ua.
Основною метою рейдерства є приборкання великого бізнесу, захоплення ласих шматків землі, заволодіння підприємствами, тощо. Серед найвідоміших спроб – блокада ПАТ "Черкасиобленерго", захоплення готелю в Умані за рішенням так званої "ДНР", війна між фермером та агропідприємством у Смілянському районі, спроба ліквідації "ЧПК", підозра у рейдерському захопленні магазину "Юність" тощо.
Юрист Валерій Макеєв був не останньою людиною у справі з боротьбою за збереження діяльності "Черкаської продовольчої компанії". Він пояснив, що зазвичай, організатори таких захоплень ретельно випрацьовують план дій і, у разі потреби, здійснюють рейдерство під патріотичними гаслами та знаходять ефективні способи підтримки своїх дій у медіа. Але не цього разу.
"Із "ЧПК" була наступна ситуація: 60 молодих чоловіків із Житомирщини побили бейсбольними битками прохідну підприємства, вдерлись на сам м’ясокомбінат. Вони зіпсували майно, викрали купу речей як підприємства, так і працівників. В результаті – жодна особа не була притягнута не те, щоб до кримінальної відповідальності, а навіть до адміністративної", – розповідає він.
Директор антирейдерського союзу підприємців України Андрій Семидідько впевнений, що рейдерські захоплення відбуваються здебільшого через прогалини та недосконалість наших законів. За його словами, доки Верховна Рада не допрацює законодавство, такі випадки будуть продовжуватися.
"Найбільше запам’ятався випадок із заводом на Золотоніщині, де іноземні інвестори довірилися нашим людям, а ті їх обанкрутили. Також згадується випадок на Смілянщині, де два села об’єдналися та з вилами захищали свого фермера, в якого агропідприємство хотіло відібрати урожай", – розповідає Андрій Семидідько.
Взагалі існує кілька способів рейдерських захоплень, та за офіційною інформацією Головного управління Національної поліції – у Черкаській області найчастіше кримінальні правопорушення даної категорії скоюються особами шляхом надання до реєстраційної служби управлінь юстиції завідомо неправдивих документів. (Зазвичай остання схема відбувається шляхом завірення фіктивної документації найманими нотаріусами. – Ред.).
"Хочу сказати, що ані поліція, ані прокуратура у більшості випадків "просто так" не займається справами реального рейдерства, – заперечує Валерій Макеєв. – Щодо надання до реєстраційної служби неправдивих документів – це дешевий меседж про те, що, мовляв, ми тримаємо ситуацію під контролем. Насправді – ніякого контролю".
Також юрист пояснює, що "родзинкою" новітніх способів рейдерства є залучення до схем працівників правоохоронних структур, підрозділів міністерства юстиції та, як правило, нашвидкуруч зібраних "спецпідрозділів", укомплектованих колишніми бійцями АТО або тими, хто під них маскується.
agravery.com
"Єдиного рецепту, як захиститися від рейдерів немає. Насамперед, потрібно усвідомлювати, що у нашій державі це існує і ніхто від цього не убезпечений. Перефразовуючи відомий вислів, можемо сумно резюмувати: якщо до вас ще не завітали рейдери, то це не ваша заслуга, а їх недопрацювання", – підсумовує він.
Часто жертвами рейдерів стають фермерські землі або врожай. Так, днями на Уманщині сільський голова одного з сіл незаконно зібрав чужий урожай кукурудзи на полі та зсипав зерно собі на тік. Спершу пояснив, що переплутав поля, а потім і зовсім перекинув вину на комбайнера. Та урожай так і не повернув. Хто винен у ситуації – тепер з’ясовують правоохоронці.
Щоб протидіяти діям злочинців, при Черкаській облдержадміністрації цьогоріч навіть створили оперативний штаб із протидії аграрному рейдерству, який працює від початку посівної до завершення жнив.
Усього зі скаргами та консультаціями на "гарячу лінію" штабу від початку його роботи вже звернулися 33 особи, ще 111 отримали консультації у мобільних точках доступу штабу.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter