Реклама
Реклама
28.04.19 12:57

Секрет від черкаської майстрині: як створити красиву писанку на Великдень


Реклама
Секрет від черкаської майстрині: як створити красиву писанку на Великдень

 

Найчастіше про писанки згадають перед Великоднем. Процес розпису писанки – це ціле мистецтво, зі свої особливостями та секретами. Проте кожний може долучитися до створення цієї краси.

Черкаська майстриня Лідія Солодар займається писанкарством уже 14 років і чудово знає особливості цієї майстерні. Коли вперше дізналася про писанку, які візерунки та кольори використовує під час розпису, чи справді писанки створювали лише до Великодня – про це та багато іншого читайте в матеріалі Zmi.ck.ua.

– У колі ваших інтересів народна лялька, писанка, художнє оформлення книг, поезія, вишивка, етнографія. Розкажіть із чого все починалося?

Із самого дитинства я мріяла стати художницею. Але десь у 5 класі батьки віддали мене в музичну школу і образотворча жага причаїлася. Уже після закінчення музичної школи постав вибір куди вступати, і от тоді прокинулася дитяча мрія. І я обрала спеціальність художника в ЧНУ ім. Б. Хмельницького. Під час навчання опановувала основи образотворчої грамоти, живопис, малюнки, скульптуру тощо, але писанкарство, ляльку – там не викладали. Тобто те, чим я нині переважно займаюся. Проте це стало основою для того, щоб розвинулися основні види моєї діяльності.

– Коли познайомилися саме з писанкарством?

Взагалі про це я дізналася ще в першому класі, коли побачила як мама моєї однокласниці створює писанку. І відразу виникли запитання: «Як писати? Що таке писачок?». Я чула, що треба працювати з воском, із вогнем, із спеціальними рідкими фарбами, але як це робити не мала гадки. Лише у 18 років я доторкнулася до таємниці, яка мені здавалася незбагненною та створила першу писанку на одному з міських майстер-класів. І ось уже 14 років займаюся писанкарством.

– Звідки черпаєте інформацію про майстерність написання писанок?

Перші знання, отой живий вогонь творчості, перейняла від майстра, а не просто з книжки чи інтернету. І тоді вже ось цей вогонь починав горіти все дужче і дужче.

Відтоді почала збирати інформацію. Нині у мене є чимало книжок по писанкарство, зокрема книга Вадима Мицика, який досліджував писанки ще в 70-х рр. минулого століття на території Черкащини.

Це найповніше зібрання є настільною, найголовнішою книжкою для мене і моїх писанкариків. Також переглядаю відео-уроки та спілкуюся з писанкарями. І кожного року якісь секретики додаються, проте є чимало таємниць, які я ще хочу розгадати.

– Якось налаштовуєтеся перед як тим розписувати писанку?

Звичайно, але це не означає, що я шукаю натхнення – воно завжди зі мною. Та буває, що часу не вистачає. Але іноді є нагода прокинутися о 5 годині ранку, поки до сьомої не треба будити дітей та збирати до школи і дитячого садочку. І в той час я налаштовуюся на гарні думки. Промовляю хоча б: «Господи благослови» або читаю молитву. Також я споліскую руки водою, можливо, щоб змити з рук енергетику попередніх робіт, та з новими думками  і силою сісти до писанкарства.

– Скільки часу необхідно для створення однієї роботи?

Можу за півгодини написати уже існуючий орнамент. Але якщо це авторський візерунок, то треба близько двох годин. Для того, щоб промалювати олівцем достатньо 20 хвилин. Я завжди малюю олівцем хоча б основні лінії, а вже писачком наводжу. Процитую Тетяну Касьян, викладачку, яка навчила мене техніки батик (перегукується з писанкарством): «В ескізах можете імпровізувати, креслити як завгодно. Але коли вже малюєте лінію резервом, то повинна бути чіткість, охайність, і ні кроку вліво, ні кроку вправо від того, що вже ваше натхнення створило». Бувають писанкарі вищого пілотажу, коли малюють відразу, без олівця авторські візерунки.

– Тобто, уже маєте в голові готовий образ писанки?

Не зовсім. Є певна основа, тобто яйце має вздовж чотири частини і поясочок, які ділять писанку на 8 трикутників. І вже із цього поділу будь-який інший візерунок може народитися. Цих ліній, що створюють основу, може і не бути на готовій писанці. Але уявно вони простежуються. Завжди в мене писанки симетричні: права, ліва, нижня, верхня частини, тобто це є канон традиційного писанкарства.

– Для кожної писанки добирається певний візерунок чи сюжет. Які символи найчастіше використовуєте?

У будь-яких інтерпретаціях на моїх роботах є рисочки, листочки, інші рослинні орнаменти, сонце. Але найрідніші символи для мене – квіти та птахи. Квіти – це зображення сонця на землі, тобто небесне сонце дорівнює земним квітам. Тому в писанкарстві вони схожі одне на одного (наприклад, пелюсточки, ніби промінчики). Птахи в уявленні людей давніх часів – це посередники між небом та землею. Бо пташка сягає висот, наче думка, що може дістати навіть до неба. Тут також є пояснення, адже люди мають прагнення доторкнутися та поспілкуватися з вищими силами.

Квіти та птахи в розписі писанок Лідії Солодар

– Якими кольорами розписуєте писанки?

Узагалі улюблені кольори в писанкарстві – червоний, синій, зелений, жовтий та чорний. До речі, останнього я не цураюся, бо саме він сильніше підкреслює інші кольори. Наприклад, на майстер-класах чорний обирають дуже рідко. Але якщо писанка має яскраві кольори, то варто вибрати чорне тло, щоб вона була ще яскравішою. 

− Якій техніці надаєте перевагу?

Я дотримуюся традиційного писанкарства, а також свого стилю та відчуття. Основна техніка – це протравлювання, тобто коли на коричневій писанці воском малюється візерунок. Покриваються воском ті елементи, які хочуть залишити того відтінку, що й шкарлупка. Потім висвітлюється тло, яке непокрите воском, а саме яйце опускають в оцет. І коли знімається віск із писанки, то вона ніби «різьблена»: коричнева, світло-коричнева і аж до білого кольору.

«Різьблені» писанки створені технікою протравлювання

– Найчастіше писанку пов’язують тільки з Великоднем. Насправді це так?

Звичайно, писанки найбільше писали весною, не лише до Великодня, але й до Стрітення, Благовіщеня, Вознесіння та інших релігійних свят. Весняні символи означають пробудження природи, життя, а саме: символи дощу, землеробства, птахів, оленів. До речі, олені – це символ тварин, які за уявленнями предків, допомагали сонцю котитися небосхилом. Є така інформація, що писали писанки до народження дитини, весілля, проте які це візерунки сказати важко. Наприклад, якщо  чоловічий символ – це дубове листя, тому, можливо, таку писанку створювали для нареченого. А для нареченої використовували квіти (символи краси, вроди, любові, народження дітей).

– Наскільки відрізняється оформлення писанок залежно від території походження?

Коли говорять "писанка", в уяві багатьох людей постає саме гуцульська писанка з безліччю ромбиків, дрібним візерунком. Наші ж писанки відрізняються від попередніх тим, що мають рослинний орнамент, де кожний елемент зображений у великому розмірі. Також легко впізнати лемківську писанку, яка нагадує краплинки, що утворюють різноманітні візерунки (рядочки, листочки тощо). І вони пишуться не писачком, а шпилькою чи іншим гострим предметом. На моїх писанках також люблю створювати краплинки, тільки писачком для імітації, наприклад, гілочок.

– Чи можливо нині відродити писанкарство?

– Воно уже відроджується. Якщо дивитися по майстер-класах, то чимало бажаючих не лише дітей, а й дорослих долучаються до написання писанок. А коли діти підростуть, то вони принаймні знатимуть про писанки, якщо не писатимуть самостійно. Я думаю найголовніше, щоби знали та поважали традицію, а не стирали навмисне з пам’яті.

Довідка: 

Лідія Солодар родом із Черкас. Працює вчителем образотворчого мистецтва у спеціалізованій школі №18 ім. В. Чорновола.Також є керівником художньої студії “Досвітки”. Вона – майстер народного мистецтва, лауреат стипендії Президента України для молодих майстрів народного мистецтва 2016 року, переможець Всеукраїнського конкурсу-огляду "Нові імена України” (2007 р.) в номінації “література”, учасник та переможець першого Всеукраїнського конкурсу на кращу традиційну народну ляльку (2011 р.).

У матеріалі використані фото героїні публікації.

Підготувала 

Анжеліка Жупинас

 
   
Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter

Останні новини

26 квітня 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
22:04
Більше сотні будинків зазнали ушкоджень: яка наразі ситуація у Смілі після ракетного удару 
20:06
На Черкащині товариство, яке завищило ціну за електроенергію, сплатить понад 160 тисяч до бюджету
19:07
В ОВА повідомили останні дані щодо ліквідації наслідків ракетного удару по Смілі
18:14
На Уманщині може бути чутно вибухи 
17:06
Вічна пам'ять: на Черкащині попрощаються із військовим
15:58
На Черкащині розпочали обстеження місць відпочинку до купального сезону
15:36
Для черкаських захисників облаштували каплицю
14:58
У Черкасах виявили пошкоджене авто, водій якого мав із собою наркотики
14:20
Впав разом із пасажиром: на Черкащині мотоцикліст намагався втекти від поліцейських (ВІДЕО)
13:59
“Всі борги реструктуризуються. Головне, щоб споживач мав намір оплатити”, – "Черкасиенергозбут" про боржників за електрику
13:51
У Черкасах вшанували пам'ять загиблих під час аварії на Чорнобильській АЕС
13:27
На Черкащині триває загроза підтоплення деяких населених пунктів
12:30
На Черкаській ТЕЦ стартувала підготовка до осінньо-зимового сезону
12:02
Захисника зі Сміли відзначили посмертно нагородою
11:27
У одній із черкаських шкіл відкрили меморіальні дошки загиблим воїнам
11:02
У черкаському ЦНАПі можна обміняти посвідчення водія 
10:42
У Черкасах знеструмлена низка будинків
09:49
У Черкасах вандали вирвали з кріпленням лавку
09:33
На Черкащині підтопило понад 500 гектарів території (ВІДЕО)
08:46
У Черкасах не стало відомого тренера з боксу
25 квітня 2024
20:17
У Черкаській області зводять укріплювальні дамби
19:13
В Умані чоловік намагався незаконно продати зброю