05.05.16 12:50

Топ-7 передових архітектурних проектів, втілених у Черкасах


Топ-7 передових архітектурних проектів, втілених у Черкасах

 

Вже кілька десятиліть поспіль „нічим таким“ наш обласний центр похвалитися не може. Однак були часи, коли Черкаси гриміли на всю країну як експерементальний архітектурний „полігон“, де вперше втілилися у життя найсміливіші задуми містобудівничих, пише Акцент.

1. Вокзальний тандем

Retro railway station

Здавалось би, нехитра штука — зв’язати залізничний та автовокзал в один транспортний вузол. Але в історико-архітектурному нарисі Сергія Кілессо „Черкаси“, виданому 1966 року, як то кажуть – чорним по білому: „Слід відзначити, що в Черкасах вперше в Радянському Союзі реконструкція здійснювалася в напрямку створення об’єднаних залізничного вокзалу й автобусної станції. Це забезпечило великі зручності для транзитних пасажирів і дозволило створити компактний і виразний архітектурний комплекс. Усі споруди запроектовано в сучасних архітектурних формах – прості об’єми будівель, великі площини скла, криті тераси на перонах, цікаве оздоблення інтер’єрів з використанням синтетичних матеріалів, дерева та кераміки“.

Додамо, що залізнична складова проекту виконана архітектором Леонідом Чуприною, а автобусна – Олександром Ренькасом. Відкрили комплекс 5 листопада 1963 року.

2. Взірцевий Головпоштамт

Retro post office

„На розі вулиць Свердлова і Шевченка височіє Будинок зв’язку. Проект цієї унікальної споруди розробляли у черкаському філіалі „Діпроцивільпромбуду“ архітектори С. Рац і конструктор І. Бравер. Вона вражає простими і лаконічними архітектурними формами. Головний вхід акцентують тонкі залізобетонні колони. Центральний вестибюль, відкриті сходи, ліфт та холи освітлюються через суцільну склоблочну стіну. На першому поверсі розміщені зали пошти, телеграфу, міжміського телефонного зв’язку, посилочний зал. Основні приміщення з великим художнім смаком оздоблені тематичними вставками, майстерно виконаними художниками Ю. Лигердою, О. Студені та В. Широковим“.

Так відреагувала республіканська преса на появу в центрі Черкас величної будівлі Головпоштамту, відкритого 29 квітня 1965 року. Проект видався настільки продуманим і забезпечив таку функціональність, що пізніше аналогічні центри побудували в 6 містах країни, 4 з них — в Україні: Запоріжжі, Миколаєві, Сумах і Лисичанську. Різнився лише декор на бічній стіні, але треба ж було хоч десь свого додати.

3. Скромна бездоганність театру

Retro theater

Постанова про боротьбу з архітектурними надмірностями змусила автора цього „вогнища культури“ Бориса Кучера буквально на ходу переробляти проект. У підсумку театр втратив усю зовнішню пишноту, зате першим у республіці постав „у новаторських рішеннях“. Сумнівна перевага компенсувалася очевидною: у нашому театрі вперше в УРСР була змонтована максимально рухома сцена, а автоматичне керування дозволило переміщувати елементи та декорації вагою до 14 тонн. Окрім цього, вперше передбачалося використання освітлювальних пристроїв, які дозволяли візуально виокремлювати найдрібніші деталі реквізиту, а також комплексної установки стереофонічного звучання. Тож справдилося старе прислів’я – „нема лиха, щоб не втіха“: черкаський театр став першим у „соціалістичних формах“ та найкращим за технічним оснащенням. Відкрили його 1 вересня 1965 року.

4. „Славутич“: ресторан, що удостоївся поліграфії

Retro restaurant

Відкритий у березні 1969-го на межі Черкас і Дахнівки двоярусний бар-ресторан „Славутич“ став справжнім шедевром серед закладів громадського харчування, аналогів якому на той час Україна не знала. Принаймні, ніде на листівках та фотоальбомах із зображенням міських принад ви не побачите ресторанів, хіба в комплексі архітектурної пам’ятки, а наш удостоївся. На поверхні знаходився лише скляний тамбур: напівкруглої форми вестибюль із вмонтованою в підлогу й оздобленою каменем „клумбою“ з тропічною рослинністю. Легкі спіральні сходи вели униз, на „перший“ поверх, у коктейль-хол, що був виконаний як напівкруглий балкон, з якого на видноті був увесь зал. Ще нижче – фойє, обрамлене невисокою стіною, викладеною з сірого граніту. Далі – зала з високим, в усю стіну вікном, через яке відкривалася чудова панорама околиці. На цьому рівні – ще дві банкетні зали, одна з яких стилізована під українську світлицю. Звідси непомітним ходом можна було потрапити до пивбару, в який також вів окремий вхід з надвору. У пабі, як заведено, – напівтемрява, потривожена мерехтінням латунних ліхтарів. Воно вихоплювало лиш грубу фактуру „середньовічних“ стін... Створили це диво фахівці Черкаського відділення інституту Укоопспілки „Укоопроект“, а яким він був, розповів один із архітекторів Леонід Кондратський.

5. Готель „на експорт“

Retro hotel

Більше 20 років немає вже у Ювілейному парку готелю „Турист“, а мало хто зі старожилів не згадає про нього, буваючи неподалік. Спеціалісти з будівництва з захопленням розкажуть про передовий на той час збірний залізобетонний каркас з використанням грибовидних безригельних конструкцій, що складалися з шестикутної панелі і квадратного перерізу колони та ще чимало чого „професійного“, але гості міста цінували інше.

П’ятиповерховий „Турист“ на 350 осіб був готелем універсальним і зручним до межі тодішніх уявлень про комфорт із 1-, 2-, 3-місними номерами та секціями типу гуртожитку на 23 місця кожна. При цьому, на другому поверсі розташовувалися лише 2-місні номери, які за потреби об’єднувалися попарно і використовувалися для поселення середньочисельних груп або ж як номери типу „люкс“. Кожен номер мав ізольовану лоджію-балкон, відділену від кімнати скляною стіною. Всі комплектувалися вбудованими меблями, санвузлом, душем, телефоном. Якось посередині між „в комплексі“ та „окремо“ знаходився ресторан на 100 місць. Він з’єднувався з будівлею через вестибюль, але з парку туди теж можна було потрапити.

„Турист“ стабільно приймав закордонні групи, і тут найцікавіше: у 1970-ті його скопіювали поляки, чехи та східні німці. От вам і „там все краще“. Дала життя титульному міському готелю група архітекторів Київського зонального інституту експерементального проектування під керівництвом Наталії Чмутіної. Відкрили „Турист“ 1 листопада 1970 року.

6. Колгоспна „Шайба“

Retro market

Критий ринок засяяв неоновими вогнями 5 листопада 1971 року і того осіннього вечора більше нагадував хокейний Палац спорту, ніж колгоспне торжище. Недарма ж у часи великої популярності цієї гри між людьми новобудова ще довго називалася „Шайбою“.

Спроектувала її 1963 року та сама „команда Чмутіної“. Стиль упізнається відразу, а в основу знову лягли „бджолині соти“. Опис „базару під дахом“ був таким: „Споруда циліндричної форми з залізобетону і скла має у діаметрі 51 м, висота 9,5 м, об’єм приміщення 16 тисяч кубометрів. Будівля є найсучаснішою за конструктивними елементами і першою в УРСР такого розряду. Насамперед, досягнута повна збірність. Стіни являють собою засклені залізобетонні каркаси-рами. Перекриття вантові. Це система натягнутих тросів, проміжки між якими заповнені трикутними збірними залізобетонними плитами. Експлуатаційний ресурс споруди – 40 років. Критий ринок розрахований на 340 торговельних місць, розташованих на першому поверсі, до кожного підведена гаряча і холодна вода. На другому, у вигляді балкона, розташований кафетерій. У підвальних приміщеннях знаходяться холодильні установки для зберігання продуктів, ліфти і підйомники доставляють їх до місця торгівлі. Зал радіофікований, є камери схову“.

7. Автовокзал: останній з особливих

Retro bus station

Збільшення у рази за півтора-два десятиліття обсягів пасажироперевезень автобусами змусили транспортних посадовців переглянути стару концепцію послуги. На зміну автостанціям прийшли автовокзали. І черкаський, як і 1963-го, знову став концептуально-передовим в архітектурному вирішенні.

Його спроектували у місцевому філіалі „Гіпроцивільпромбуду“. Новаторський дизайн приміщення вокзалу докорінно відрізнявся від того, що раніше стереотипно закладалося в сам термін „автостанція“. Суворі форми, монолітні матеріали. І разом з тим, у просторовому виконанні будівля стала доволі „стрімкою“, що цілковито характеризувало її призначення.

Утім, зовнішня ефектність як перевага – категорія суб’єктивна. Натомість об’єктивна та, що вперше в Україні автовокзал став автономним модулем, в якому за потреби пасажир міг перебувати не одну добу. Прохід до автобусів теплою галереєю, криті платформи, зручні крісла, 16 кас, 2 газетні кіоски, аптека, кімната відпочинку водіїв, кімната матері і дитини, медпункт, міні-готель, перукарня, камери схову, таксофони міського і міжміського з’єднання... До Черкас все це в комплексі поєднувалося лише на залізничних вокзалах та в аеропортах. Відкрили автовокзал 4 лютого 1985 року. Але Країна Рад вже входила в останню, горбачовську фазу своєї історії...


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+EnterНаші новини
в соцмережах
Loading...
Loading...

Останні новини

21 лютого 2018
16:21
Фломастери, олівці та фарби: у Черкасах учасників АТО лікують арт-терапією (ВІДЕО)
15:49
У кабінетах деяких черкаських чиновників встановили камери
15:32
У селі на Черкащині протягом чотирьох днів вимикатимуть електрику
15:20
Грант у 50 тисяч гривень отримає юний фінансовий геній
15:05
У Черкасах "швидка" збила жінку
14:58
"Страшно, бо не знаєш, що з тобою буде далі", – на Черкащині онкохворі залишилися без ліків
14:40
Незвичайному кошеняті шукають люблячих господарів у Черкасах (ФОТО)
14:07
У річках на Черкащині виявили небезпеку
13:43
На Черкащині під час пожежі загинув чоловік
13:28
У середмісті Черкас продовжують ліквідовувати 14-метрове провалля (ФОТО)
12:50
Головний лікар розповів, як почувається черкащанка, яку катували вдома
12:30
До Черкас приїдуть кращі боксери України
12:15
Став відомий стан потерпілих під час бійки біля нічного клубу в Черкасах
11:52
Через погану дорогу в Черкасах на ходу розсипаються тролейбуси (ФОТО)
11:46
Молоко, сметана, домашній сир: у Черкасах стрімко здорожчали молочні продукти
11:25
Як ремонтують драмтеатр у Черкасах? (ФОТО)
10:57
На Черкащині невідомі вивезли вантажівкою залишки птиці (ФОТО)
10:42
Чому новий закон щодо протидії насильства досі не працює в Черкасах?
10:26
На Черкащині дорога регіонального значення перебуває у критичному стані (ВІДЕО)
09:55
Моделі з Черкас розповіли про "роботу мрії"
09:25
Обкрадав кладовища: на Черкащині затримали вандала
20 лютого 2018
20:05
Жителька Черкащини відзначила 100-річний ювілей
19:30
Україна в полоні арктичного повітря: черкащан попереджають про морози