Реклама
22.11.17 16:31

Суддів не судять? Черкаські слуги Феміди скаржаться, що їм заважають працювати


Реклама
Реклама
Суддів не судять? Черкаські слуги Феміди скаржаться, що їм заважають працювати

 

Вища рада правосуддя звернулася до Генпрокуратури України, щоб їм надали інформацію, як розслідується злочин у кримінальному провадженні за фактом тиску на трьох черкаських суддів. Судді Юрій Биба, Віктор Єльцов та Ігор Іваненко Апеляційного суду області скаржилися, що громадські активісти їм погрожували і перешкоджали роботі під час засідання, яке стосувалося розгляду справи щодо вбивства корсунь-шевченківського журналіста Василя Сергієнка.

Про це пише "Громадське ТБ. Черкаси".

"Були агресивні і палили шини"

Діло було 7 червня цього року. Тоді колегія суддів судової палати у кримінальних справах у складі Юрія Биби, Віктора Єльцова та Ігоря Іваненка під час розгляду апеляційної скарги захисника підозрюваного Мельника щодо обрання йому запобіжного заходу проголосила рішення про відкладення розгляду справи для забезпечення підозрюваному участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції. Тоді громадські активісти, за словами суддів, "почали поводитися агресивно, намагалися перешкодити виведенню підозрюваного із залу засідання та вимагали від колегії суддів прийняття інше рішення, яке б їх влаштувало. А у подальшому вони розпалили багаття з автомобільних шин у дворі суду, заблокувавши виїзд конвойному автомобілю, та увірвалися до службового кабінету судді Юрія Биби, погрожуючи фізичною розправою йому та судді Віктору Єльцову, вимагали ухвалення певного рішення".

Поліція незабаром відкрила кримінальне провадження за ч. 1 ст. 376 КК України «Втручання в будь-якій формі в діяльність судді з метою перешкодити виконанню ним службових обов’язків або добитися винесення неправосудного рішення», санкція якої передбачає штраф до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до 2 років, або арештом на строк до 6 місяців.

«На превеликий жаль, випадки, коли судді піддаються тиску з різних сторін під час розгляду резонансних справ є непоодинокими. Починаючи з 2014 року, зафіксовано низку випадків посягання на життя та здоров’я суддів Апеляційного суду Черкаської області та їхніх сімей», – відповідає прес-секретарка Апеляційного суду Черкаської області Тетяна Пономар.

Це – не єдиний випадок, коли судді скаржаться в правоохоронні органи, що їхній діяльності перешкоджають. Серед звернень – напади, погрози, підкидання гранат, обстріляне приміщення суду. Скаржаться не тільки на громадських активістів чи звичайних громадян, а й на в. о. начальника управління СБУ в Черкаській області Олега Кравченка, який вимагав від судді ухвалення вигідного рішення у справі за скаргою на дії слідчого СВ УСБУ в Черкаській області.

«Низький рівень правової культури серед активістів та громадських діячів, помножений на викривлену інформацію у ЗМІ, є підґрунтям для тиску на суддів з боку зацікавлених осіб у будь-який спосіб. Варто зазначити, що наразі по жодному із вказаних злочинів винні особи не притягнуті до кримінальної відповідальності», – додає Тетяна Пономар.

"Будь-яку присутність громадських активістів вони сприймають за тиск"

Громадські активісти, які ходять до суду, аби спостерігати за ходом резонансних справ, кажуть, що скарги суддів перебільшені, проте інколи незаконні дії суддів просто не залишають іншого вибору.

"Насправді ніхто на них у суді не тисне, – коментує голова ГО "Автомайдан-Черкаси" Сергій Яковенко. – Ми поводимося там досить скромно і культурно. Винятком є лише резонансні справи, як справа по Мельнику. Зараз судова система дуже дискредитована: законні рішення не ухвалюються. Якщо б підозрюваного тоді випустили, як повипускали «беркутівців», які були причетні до злочинів на Майдані під час Революції Гідності, його б уже не було в Україні, він би так само, як вони, у Росію повтікали. Але разом із тим: будь-яку нашу присутність вони вважають за тиск. Вони б хотіли тихенько робити свою «роботу», а громада не дає цього. У нас немає довіри до суду такої, як у Великобританії чи США. І коли Верховний суд урочисто перед усім світом презентує свій новий склад, 30% якого не пройшли процедуру погодження Громадської ради доброчесності, бо лишаються питання до їх майнового стану, до їхньої професійної діяльності (бо це вони повипускали тих «беркутівців»), то про яку довіру може йтися? Насправді вони ще навіть не розуміють, що таке тиск – як скажімо, у 16 столітті, як на картині Герарда Давида "Здирання шкіри з продажного судді". Тиску на Бабенка як такого немає. Історія про те, що йому начебто підклали гранату, схожа на інсценування. Тому ми й нагадуємо у соцмережах, що із двадцяти членів Ради доброчесності є п’ятеро представників Автомайдану, бо далеко ще нашому суду до справедливого і чесного».

Тим часом поки судді скаржаться на громадських активістів, громадяни скаржаться на слуг Феміди, бо не можуть знайти правди в судах. Леся Валяєва працює на посаді регіонального координатора Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Черкаській області другий рік. Каже: з початку року майже 14% звернень стосувалися саме справедливості в судах.

"Якщо у процесі розгляду скарги виявлено процесуальні порушення, ми повідомляємо в Секретаріат – Уповноваженому з прав людини Верховної Ради України, і якщо вони виявляють серйозні порушення, то передають справу до Вищої ради правосуддя, яка й ухвалює рішення щодо цього судді. Та за час моєї роботи випадків, коли суддю звільняли через таку скаргу, не було, – говорить Леся Валяєва. – Були випадки, коли суддів знімали, але не можна сказати, що це було саме через скаргу громадян. Та наша присутність на судових процесах безумовно впливає на проведення самого засідання – судді більш прискіпливо розглядають справу, все по букві закону. Процесуальних порушень при нас практично не буває. Винятками є хіба що дуже резонансні справи, під час розгляду яких суддям дуже хочеться щось порушити".

Як звернутися до представника Уповноваженого з прав людини Верховної Ради України в Черкаській області:

Приміщення Черкаської ОДА (бул. Шевченка, 185), каб. 119.

Час прийому: вівторок з 12.00 до 14.00, п’ятниця з 15.00 до 17.00.

Бажано попередньо записатися за тел. (0472) 32-84-44, 096-320-10-35 – Валяєва Леся Вікторівна.

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter
#суд #активісти

Останні новини

24 січня 2025
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
20:30
Уманчанка вела стрім у Тік-тоці з російським прапором на обличчі: дівчину передали СБУ 
19:18
У Черкасах невідомі викрали систему освітлення біля інсталяції присвяченій зниклим захисникам 
18:11
"Це показник ставлення до очільника ОВА", - депутат про провал голосування з ліквідації МСЕКу
17:36
"На утримання всієї Черкаської обласної ради йде близько 50 млн на рік", - депутат
17:04
У Смілі "на щиті" повернувся військовослужбовець
16:30
Питання Мушієка: чому не проголосували і коли розглядатимуть депутати Черкаської облради
16:01
В Умані неповнолітній погрожував чоловікові металевою трубою
15:36
Набої, гранати, зброя та наркотики: на Черкащині провели масштабні обшуки
15:17
У Черкасах виявили автівку із підробленими документами
14:25
Топ-5 найдорожчих постачальників води на Черкащині
14:15
На Черкащині продовжать фінансувати МСЕК, який мали ліквідувати
13:59
У Черкасах на перехресті сталася аварія між легковиком та маршруткою 
13:17
Депутати Черкаської обласної ради не можуть знайти консенсунс щодо ліквідації МСЕК
12:33
На сесії запропонували відправити голову Черкаської облради у відставку
12:16
Загинув внаслідок артилерійського обстрілу: у Черкасах попрощалися із військовим
11:54
Від учителя до захисника України: черкасець став героєм документальної стрічки
11:27
В одному із черкаських парків невідомі викрали дитячу лавочку та залишили нецензурні написи на столах для тенісу
10:42
У приміщенні Черкаської облради вибухівки не знайшли
10:11
Підгорний заявив, що приміщення Черкаської обласної ради заміновано
09:49
На Звенигородщині горів житловий будинок 
09:00
На Черкащині оборонці "мінуснули" 12 БпЛА
23 січня 2025
20:28
У Черкасах понад 300 учнів завершили стажування в органах місцевого самоврядування