У Черкасах на Замковому узвозі вперше проводять археологічні розкопки: що вже вдалося знайти (ФОТО)
Реклама
Уламки посуду, монети, персні, поховання – ось такі артефакти знаходять археологи під час розкопок, які нині тривають на території Замкового узвозу на замовлення приватного підприємства "Надія", яке планує проводити будівництво після завершення досліджень.
Видання ЗМІ.ck.ua поспілкувалося зі старшим науковим співробітником Інституту археології Національної академії наук України, керівником черкаської археологічної експедиції Дмитром Куштаном та дізналося найцікавіше про те, як відбуваються розкопки й які артефакти вже вдалося знайти.
Коли розпочалися та де проводять розкопки?
Черкаська археологічна експедиція Інституту археології Національної академії наук України проводить археологічні дослідження на території Замкового узвозу вже протягом двох тижнів. Можна сказати, що це вперше масштабними розкопками в Черкасах охоплена саме територія так званого «нижнього міста». Зазвичай археологічні дослідження ми проводили у «верхньому місті».
Які артефакти вже виявили на території,
де проводити розкопки?
Тут ми в основному виявили матеріали XVI, XVII, XVIII століть. Це місце, де зараз ведемо розкопки, було розташовано між двома замками – Литовським та Польським. Знахідки представлені переважно уламками керамічного посуду.
Також знайдені монети як Речі Посполитої, так і російської імперії. Є індивідуальні знахідки, як-от перстень VIII століття, печатка. Ця територія цікава для нас, тому що поряд із нею була розташована стара Троїцька церква. Це була дерев’яна споруда, збудована 1671 року. Вона проіснувала тут до середини XIX століття. Тому ми виявили цвинтар, де знайшли чотири поховання. Вони здійсненні за християнським звичаєм, простежуються залишки дерев’яних трун. Імовірно, що вони були зроблені в XVII чи на початку XVIII століття.
Що далі будуть робити із археологічними знахідками?
Вони будуть опрацьовані: помиті, склеєні, замальовані. Буде зроблено науковий звіт про це дослідження. Після цього всі артефакти будуть передані до музею. Кістки поховань, які ми виявили, спочатку опрацюють антропологи, а потім їх можна буде перезахоронити, все-таки це християнські поховання. Можливо, сучасна Троїцька церква в цьому нам допоможе. Всі ці знахідки дозволяють нам вивчати історію міста. Це все збирається по крупинках, а потім до них долучають попередні висновки досліджень і це дає загальну картину про те, що тут було раніше.
Чи можливий археологічний висновок про те, що на цій території будівництво неможливе?
Якби на цій території ми виявили підмурки церкви й вони були б у такому стані, що їх можна музеїфікувати, а в подальшому використовувати, то тоді б принаймні на частині території було б неможливо проводити будівництво. Поки що нічого такого ми не знайшли.
Скільки триватимуть розкопки та які
артефакти сподіваєтеся ще знайти?
Треба дослідити всю цю територію, тому поки що не можна сказати, як довго будуть тривати археологічні розкопки. Нас працює шестеро людей, копаємо глибоко, тому нам дуже заважають ґрунтові води. Поховання доводиться розчищати практично в багнюці. Думаю, що робота триватиме ще довго, адже нам треба дослідити всю територію. Ми розраховуємо знайти якісь житла, які дадуть нам масовий археологічний матеріал, по якому можна буде судити про матеріальну культуру черкащан доби пізнього Середньовіччя та раннього модерного часу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Черкащині виявили артефакти часів графа Потоцького.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter