Ціна на олію за тиждень в області зросла на 4-5 гривень
Реклама
У супермаркетах Черкас ціна за 800-грамову пляшку варіюється від 14,60 до 19,60 за 1 літр в залежності від бренду. За прогнозами експертів, не варто розслаблятися: до Нового року за літр олії уроздріб будемо платити на 3-5 гривень дорожче, тобто за пляшку – 21-22 гривні, пишуть "Вечірні Черкаси".
Продавчиня насіння та олії на центральному ринку Надія говорить: за ті десять років, що вона займається підприємництвом і продає олію, таке значне здорожчання – вперше.
- Такого стрімкого зростання ціни я за всі роки, що торгую, не пам’ятаю. За тиждень літр олії подорожчав на чотири гривні. Минулого року олія в закупці була менше 10 гривень, а зараз уже – 14 гривень. Ціна піднімалася на гривню – максимум, - говорить Надія. – І то не кожен рік. Був період, коли олія навіть дешевшала – 12, 13 гривень було. Два роки ціна за літр олії залишалася стабільною – 14 гривень. З осені ми ставили 15 гривень на літр і от тепер уже другий тиждень – 18 гривень. І це ще не крапка. До кінця року олія може зрости до 20 гривень за літр.
Надія пояснює, що з осені закупка олійного насіння піднялась одразу через поганий врожай соняшнику цього року – насіння згоріло і половина просто пустого. Фермери зібрали поганий урожай і тепер замість 3,5 тисяч гривень платять 6 тисяч гривень за тонну соняшника.
- Звичайно, воно все вирівняється, - налаштована оптимістично Надія. – Але зараз – важкувато, покупців уполовину поменшало.
За словами фахівця-аналітика інформаційної компанії «ПроАгро», Ярослава Левицького, ціни виросли відразу на 1 тис. грн за тонну сирої соняшникової олії всього за тиждень. Після цього подорожчання літр нерафінованої олії зріс в ціні з 11 до 12 грн в опті.
- Відповідно, рафінований продукт мінімально коштує вже 16-17 грн/л. Додайте сюди ціну розливу по пляшках і вартість доставки в магазини і ви отримаєте ціну не нижче 18 грн. за літр. З урахуванням торговельної надбавки близько 20% ми отримаємо роздрібну ціну на полиці приблизно в 21-22 грн/л., – пояснив Ярослав Левицький.
За словами експерта, поки олія за новими цінами потрапить на полиці магазинів, пройде близько місяця. Тому уже до Нового року пляшка звичайного рафінованої та дезодорованої олії буде коштувати більше 20 грн.
Олександр двічі на тиждень привозять олію в Черкаси. Попит є. Тиждень тому закупівельна ціна на олію становила 12 гривень, тепер уже – 14.
- Ми залежимо від державної ціни на олію і від ціни бензину. Нам підіцмають ціну і ми змушені піднімати. Їздити у дві сторони, витрачаючи на пальне 350 гривень, немає сенсу. Я навіть не знаю, що людям казать за ціну. НА заводі ж попередили: це ще не кінець.., – говорить Олександр.
Коментар до теми
Петро Душейко, заслужений працівник сільського господарства України:
- Треба зрозуміти одну річ: соняшник і соняшникова олія – продукція експортного спрямування, яка найбільше експортується за кордон. Раз продукція експортна, значить вона чітко прив’язана до іноземної валюти. Це означає, що ціна там у принципі залишається незмінна у євро, але враховуючи те, що в нас курс євро й долара піднявся майже вдвічі – з 8 до 15, то хочеш ти цього чи ні, ціна на олію зросте. Переробники соняшнику розуміють, що якщо вони не будуть піднімати ціну на сировину, то в такому випадку піде експорт соняшника і вони понесуть втрати. Ціну на соняшник підняли і зрозуміло що переробник і той, хто працює в торгівлі, випереджають виробника і роблять надбавку на готову продукцію удвічі більшу.
У нас більше страждає не той, хто виробляє, а той хто переробляє й купує. Тобто, поштовх до підняття – зовнішній і пов’язаний із тим, що росте курс долара. Врожай не такий катастрофічний, аби бити тривогу, тому це не є основним фактором зростання ціни. Інший фактор – виробник починає думати про те, щоб підняти ціну, адже посівний матеріал, міндобрива, засоби захисту рослин – імпортні і залежать від курсу долара.
Виробникам соняшнику підвищення ціни на олію нічого не дає і ми нічого не виграємо. Підвищення ціна на олію нам нічого не добавило, отримали не чверть менше врожаю проти минулого року, ціна на 25% вище і ми те на те й отримуємо, але враховуючи, що курс долара пішов, ми ще в програші. По нашій корпорації ми отримаємо в гривнях те саме, але реальні прибутки, враховуючи курс долара, будуть нижчі.
Окрім олії, яка здорожчала по всій Україні, на Черкащині у жовтні найбільш суттєво зросли у ціні сало та яйця – на 11,2 та 9,9%.
Цінові рекорди
2007 року ціна на олію стрімко виросла на 35-45% – із 5 до 9 гривень. Тоді виробники пояснювали: високі ціни на сировину примушують піднімати ціну на олію.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter