На Черкащині медична реформа дала збій?
Реклама
Реклама
Відколи в Україні стартував другий етап медичної реформи, минуло вже майже півтора місяці. Однак медики та самі пацієнти зізнаються: не відчули поки що значних, а тим більше позитивних змін. Сьогодні черкащани намагаються мінімально відвідувати медичні заклади — людей стримує страх підхопити там коронавірус. Медики ж говорять: Кабмін призупинив реалізацію реформи, а що буде далі — покаже час.
Про це пишуть Вечірні Черкаси.
Реформа вторинної ланки передбачала впровадження принципу «гроші ходять за пацієнтом» для лікарень. Тобто мала фінансуватись не кількість місць у медзакладі, а кількість пацієнтів, які скористалися послугами лікарні. Оплачує послуги Національна служба здоров'я України за встановленими тарифами. Щоб отримати гроші, лікарня повинна надати електронний звіт про надані медичні послуги, обсяги використаних ліків та інших засобів.
– Фінансують нас на рівні минулого року, – розповідає головний лікар Кам’янської районної лікарні Костянтин Тамко. – Але ж мінімальні зарплати, ціни на ліки та харчування зросли. Тобто минулорічної суми вже не вистачає. Тепер, за новими правилами, ми маємо заробляти решту коштів самі, надаючи планові операції, інше лікування. Але ж зараз – карантин. Ніяких операцій немає. Зараз лікуються лише ургентні хворі (такі, які потребують невідкладної медичної допомоги – «Вечірні Черкаси»). Можливо, коли скасують карантин, ми зможем щось заробити, але поки – немає нічого. Кілька днів тому нам надала допомогу Михайлівська громада – 200 тисяч гривень. За рахунок цих коштів я зміг профінансувати голі ставки медичних працівників без надбавок і премій. Також допомогу надає Кам’янська громада. Раніше до останнього тримав пенсіонерів. Зараз викликав їх, попросив пробачення. Вони написали заяви на звільнення. Тепер за зекономлені гроші будемо утримувати інших лікарів.
Набагато гірша ситуація в Маньківській районній лікарні.
– У нас ситуація кричуща, – каже головний лікар Юрій Кулик. – Грошей не вистачає ні на ліки, ні на харчування, ні на заробітну плату. Ми написали звернення до Верховної Ради, Кабміну і президента. Ситуація із платними послугами виглядає знущанням. Затверджених тарифів немає. Їх має затверджувати Черкаська обласна державна адміністрація. Пропозиції такі: огляд хірурга під час планового медичного огляду працівників – 8 гривень. Невідкладна стоматологічна допомога – 11 гривень. Підіть до приватного лікаря і пролікуйте в нього зуб за 11 гривень! Або підіть у державну поліклініку й купіть ліки для лікування зуба. Укладетеся в 11 гривень? Я взагалі не знаю, хто проводив подібні розрахунки. Це просто знущання. Мінімальні зарплати в санітарки й молодого лікаря – абсолютно однакові. Хірург нашої лікарні за минулий місяць отримав 5 тисяч 300 гривень. Людина може за таку суму прожити й утримати свою родину?
Головний лікар Тальнівської районної лікарні Олег Солодько називає ідею медичної реформи правильною, але її виконання – нікчемним.
– Все так, як будь-яка реформа в нашій країні, – обурюється Олег Володимирович. –. Ще в часи попередньої влади планувалося, що на медицину витрачатимуть 7% внутрішнього валового продукту. Однак влада помінялася і цифри змінилися. У результаті на медицину було виділено 2,8 % ВВП. Що це означає? Напередодні я був у Німеччині. Там страхова медицина, але принцип розрахунку той самий – за пролікований випадок. У Німеччині за пролікований випадок платять 4563 євро. А в нас – 4563 гривні. Різниця – в тридцять разів. От звідки береться дефіцит бюджету лікарні. Зараз грошей Національної служби здоров’я України при умовах повного завантаження нашої лікарні вистачає на 60% від потреби. Але повного завантаження немає, бо карантин. Якби нам дали грошей в два з половиною рази більше, як задумувалося на початку, то ніхто би ні на що не нарікав. Реформа пройшла би вдало, як, власне, й задумувалося.
У Черкаській райлікарні довелося оптимізувати молодший медичний персонал, і тепер одна людина часто вимушена виконувати більше обов'язків. Але вдалося зберегти лікарів. Скоротили лише стоматологів, які працювали на дільницях, в амбулаторіях, але належали до райлікарні. Їм запропонували стати ФОПами або перейти на утримання громад, адже їхніми послугами користуються виключно місцеві жителі.
— Хід та реалізацію другого етапу реформи оцінювати ще рано. Ми уклали угоду з Національною службою здоров’я України на 13 пакетів, але зараз втілення мед реформи призупиняється і більшість пакетів не будуть профінансовані НСЗУ. Тобто нас фінансуватимуть, як і раніше, коштом державної субвенції. За заключеними угодами ми будемо надавати лише екстренну, амбулаторну та стаціонарну допомогу, чекаємо на підписання пакету допомоги при інсульті (вже подали пакет документів до НСЗУ), — роз'яснює заступник головного лікаря з медичної частини Черкаської районної центральної лікарні Володимир Аверьянов. — Пакети, які заключила Нацслужба здоров'я з медичними закладами, фінансуватимуть за новими тарифами. Але на ділі ці тарифи не відповідають реальній вартості послуг. Тариф розраховували без протоколів лікування. В перелік медикаментів ставили, по-перше не всі потрібні препарати, а по-друге — найдешевші. Але ж вони не дадуть бажаного ефекту. Щодо переливання крові: сьогодні вартість 1 літра крові становить 5,5 тисяч гривень, а держава нам дає близько 4,5 тисяч гривень на весь пролікований випадок. Де нам взяти ось цю тисячу гривень різниці? На чому заощаджувати? І до сім'ї пацієнта ми не маємо права звернутися, бо нас можуть позбавити ліцензії.
— Покищо ми не відчули особливої зміни у якості надання медичних послуг, бо в умовах карантину люди намагаються якомога менше звертатися у лікарню, — ділиться голова Червонослобідської ОТГ Юлія Дубовик. — Ще до реформи наша територіальна громада разом з іншими, які обслуговує районна лікарня, виділила кошти на обладнання, комп'ютери, бо лікарні потрібно було виконати ряд вимог, щоб перейти на прямі відносини з Національною службою здоров'я. Зараз мови про дофінансування чи співфінансування медичного закладу громадами не ведеться. Закінчиться карантин — спробуємо оцінити ефективність даної реформи, а поки що рано щось коментувати.
Сьогодні урядовці пояснюють: загалом влада не має наміру припиняти реформування медичної галузі, однак переглянути підхід до впровадження змін все ж доведеться. Так, через зміну системи фінансування, лікарні матимуть дефіцит коштів і не зможуть надавати безоплатні медичні послуги, гарантовані державою, у повному обсязі.
— Наразі є виступ міністра охорони здоров’я, який сказав, що реформа буде переглянута. У якому напрямку вона буде переглянута, поки що нікому не відомо. Три місяці медзаклади отримуватимуть те фінансування, яке отримували раніше через субвенцію, — пояснює директор департаменту охорони здоров'я та медичних послуг Черкаської міської ради Всеволод Кульчиковський.
Стан української медицини вже давно викликає співчуття, але сьогодні він ще й збентежує. Не зрозуміло, як надаватимуться послуги не те що до кінця року, а й у найближчі тижні. Через карантинні обмеження було припинено прийом пацієнтів на планову госпіталізацію. Медичні заклади області надавали лише невідкладну допомогу, тож передбачити, який буде розвиток подій, зараз ніхто не взмозі. І скільки наша медицина ще так протягне, відповісти все важче і важче.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter