До чого готуватися місту: інтерв’ю з мером Черкас
Реклама
Міський голова Черкас Анатолій Бондаренко традиційно цікавий співрозмовник. Особливо, коли перебуває в "ударі". Основне про політичне середовище Черкас, деяких депутатів та куди рекомендує їм сходити з “хотілками” наступного року від нього можна почути здебільшого off record.
А от під запис головний посадовець міста розповів ЗМІ.ck.ua про те, в якому стані Черкаси знаходяться на третій рік повномасштабної війни та які має пріоритети у своєму розвитку на найближче майбутнє.
- Ми не купуємо техніку, щоб вона просто стояла на території комунальних підприємств. Це відбувається виключно як заміна. Наприклад, один трактор передали ЗСУ для будівництва фортифікацій. Відповідно ми купили для себе новий. Нам же потрібно місто утримувати.
Наразі є проблема у вантажних автомобілях. Військові постійно звертаються за допомогою.
Чи погоджуємо ми передачу комунальної техніки із ОВА? Так, звичайно. З цим немає жодних проблем. Субвенції військовим частинам ми теж погоджуємо.
- Не буду приховувати – бюджет складний. Всі пам’ятають, що 4 % ПДФО держава вилучає у місцевих громад. Зараз виконавчим комітетом затверджений загальний проект бюджету. Це сума 4,23 млрд грн.
Туди враховано виключно заробітні плати, захищені статі, вартість енергоносіїв. Він затверджений без бюджету розвитку, з врахуванням підтримки ЗСУ та програми підтримки соціального захисту.
Є проблема, що депутатський корпус запропонував провести ревізію, щоб не дублювалися виплати із державного та місцевого бюджетів (інтерв'ю з міським головою відбулося раніше, ніж це питання депутатами міськради було обговорено у сесійному залі, – Ред).
Так, звичайно, зараз вже традиційно знайдуться критики, які будуть розказувати, що все не так. Я вважаю, що місто за останні три роки правильно приймає бюджет.
- У 2025 році бюджет розвитку буде близько 300 мільйонів гривень. Так, це сума вдвічі менша, ніж була у 2023 та 2024 роках.
З освіти плануємо зробити бомбосховище для школи №21, утеплення деяких шкіл, харчоблоки.
Також нарешті доробимо басейн на стадіоні, ремонт якого був розпочатий ще в рамках програми “Велике будівництво”. Плануємо його використовувати як реабілітаційний для відновлення наших військових. Окрім того, хочемо провести ремонти басейнів у “Астрі” та територіальному центрі.
З архітектури важливим об’єктом буде будівництво сміттєзвалища. На жаль, діяльність діючого полігону вона вже перевищила всі норми. Треба терміново будувати новий полігон. Повністю за власний кошт такий об’єкт ми не зможемо профінансувати. Тому це буде співфінансування. Плануємо залучити для цього гранти.
Потрібно будувати вулицю Квіткову. Хоча розумію, що буде й багато скептиків, які будуть звертатися до нас, для чого ця дорога. Тому я поясню. Місто Черкаси бере участь у державній програмі будівництва житла для ВПО під егідою Міністерства розвитку територій. Наше місто було визначено як одне із 10 в рамках цього проєкту. Будівництво самого житла профінансують європейські донори, а місто має забезпечити належну інфраструктурну складову – дорогу, світло, воду, каналізацію. Тож, нам необхідно розвивати цей мікрорайон і в цьому напрямку будемо рухатися.
Пам’ятаєте електронну петицію щодо поганого стану доріг у Дахнівці? Цього року ми продали там на аукціоні старий клуб за 10 мільйонів гривень. Ці гроші витратимо як раз на ремонт декількох доріг у Дахнівці.
На Митниці плануємо розпочати ремонт вулиці Козацької. Теж за гроші, які отримали з продажу земельних ділянок у тому мікрорайоні через аукціони. Можливо, це будівництво буде на три роки, побачимо по стану справ.
- Це один із найголовніших напрямків. У цьому році місто повністю виконало свої зобов’язання перед військовими. Починаючи від Третьої штурмової (якій виділили субвенцію у розмірі 50 мільйонів гривень), так закінчуючи й іншими частинами, які зареєстровані у місті Черкаси і не зареєстровані.
Ще раз акцентую увагу – ми не робимо закупівлі в оборонній сфері. Набагато раціональніше надавати субвенцію на конкретну частину. Ну от хто краще знає, що треба – самі ж військові чи департамент цивільного захисту?
- Не секрет, що місцеве самоврядування значно підставляє плече фронту, щоб триматися. В умовах, коли бюджет незначний, як будете допомагати військовим?
- Тоді будемо зменшувати видатку по місту. Нехай жителі Черкас вибачають – ситуація на передовій дійсно складна.
- Я вибачаюсь перед жителями міста, якщо зараз комунальні служби десь недопрацьовують. Ситуація така, що маємо величезний брак кадрів. На комунальних підприємствах серед працівників залишилися люди, яким за 60 років або ті, що постійно їздять на Схід будувати фортифікаційні споруди.
Сьогодні висококваліфікованого інженера, зварювальника та навіть двірника – важко знайти. В цілому вирішувати кадрові питання намагаємося за допомогою жінок.
Щодо високих зарплат керівників комунальних підприємств та обурення цією темою суспільства.
У нас директор “Черкаситеплокомуненерго” Павло Карась завдяки своїй наполегливості залучив у іноземних донорів допомоги підприємству на 300 мільйонів гривень. Зрозуміло, що він повинен отримувати достойну заробітну плату. Ще двоє керівників КП – Ігор Слинько (“Черкаська Служба Чистоти”) та Юрій Єфрємов (“Екологія”) почергово місяцями особисто очолюють будівництво фортифікацій на Сході. Там робота під обстрілами, думаю, що це зрозуміло. Інші керівники КП туди теж їздили, долучалися. Я теж там був із перевіркою.
До речі, фаховість черкаських комунальників відзначають у Донецькій ОВА. Наші чітко розуміють що і як треба робити. Військовій адміністрації є з чим порівнювати, туди ж приїздили комунальники з різних міст України.
- Черкаси готові до зими. Наше місто є лідером в Україні за кількістю когенераційних установок. Наприклад, у Києві лише нещодавно тільки першу встановили. А ми їх почали встановлювати ще до війни. Я ще тоді бачив, що в цьому напрямку буде подальший розвиток. Сьогодні у разі необхідності можемо підключити котельні, лікарні та інші об’єкти. Щодо медичного кластеру – це стосується не тільки міських лікарень чи поліклінік, а й обласних лікувальних закладів.
Це така робота, яку не видно. Та й з врахуванням часу її не можна показувати. Але вона робиться на хорошому рівні.
Нещодавно було зроблено перший важливий крок для того, щоб вулицями Черкас почали курсувати нові тролейбуси, що за рівнем комфорту відповідають всім сучасним вимогам.
Це, в першу чергу, максимальна пристосованість для осіб з інвалідністю, це і система кліматичного контролю, і комфортний салон, і запас автономного ходу до 20 км, що дозволить забезпечити комунальним транспортом також і райони міста, де відсутня тролея (Митниця, Водоканал, Чіковані-Залізняка тощо).
Для цього підписали тристоронню угоду про підготовку кредитного фінансування між Черкаською міською радою, КП “Черкасиелектротранс” та Європейським Банком Реконструкції та Розвитку.
Згідно з проєктом модернізації громадського тролейбусного транспорту, планується за рахунок кредиту та грантових коштів придбати до 45 нових тролейбусів і модернізувати тролейбусну контактну мережу. Таким чином ми фактично повністю оновимо тролейбусний парк.
Загальна сума інвестицій складає 15 млн євро на строк до 13 років. Із них третина коштів будуть надані Черкасам у форматі гранту – це 3-4 млн євро.
- Громада звернулася до міської влади про бажання перейти до ПЦУ. Наскільки я знаю, були проведені відповідні збори. Велика кількість людей, які ініціювали перехід, безпосередньо постраждали від війни (або їх рідні). Я був в курсі, що вони хочуть здійснити перехід. Але як міська влада ми не втручалися у цей процес.
Собор зараз завжди відкритий для усіх – незалежно від віри. Представники інших конфесій, приходьте та моліться. Бог же один. Якщо у прихильників УПЦ МП він не московський патріарх Кіріл, звісно.
Територія біля собору наразі знаходиться на балансі КП “Дирекція парків”.
Вже всі побачили різницю у господарському підході: посаджені нові туї, платани, зроблено освітлення у парку, відновлена робота громадського туалету. Також у планах є зробити декілька доріжок та оновити дитячий майданчик.
- Чи є ще у Черкасах церкви УПЦ МП, які не перейшли до ПЦУ?
- Так, їх три. Йдеться про церкви у Південно-Західному районі, на Митниці та біля пожежної академії у мікрорайоні Лісовий.
До міської влади вже зверталися різні представники громади із бажанням здійснити перехід. На жаль, навіть перехід Свято-Михайлівського собору не вплинув на деяких діячів. Для мене це зовсім не зрозуміло. Здається, було достатньо часу, щоб визначитися.
Не є нормальною ситуація, коли у соборі до переходу не було відспівано жодного загиблого військового. Ми ж усі українці, які допомагаємо ЗСУ.
- До речі, працівника Черкаської міськради Володимира Костогриза було помічено у робочий час під час суточок у cоборі. Ви якось відреагували на цей факт?
- Я дав доручення керівнику департаменту економіки провести службове розслідування щодо цього факту. Чекаю на інформацію від нього.
- Вас обрали головою Парафіяльної ради Свято-Михайлівського собору. Що входить у ваші обов’язки?
- Одразу кажу, що політика поза церквою. Як небайдужий житель Черкас, у позаробочий час займаюсь громадською діяльністю. У мої обов’язки входить організація роботи храму.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter