Дозволяє врятувати та подовжити життя: в Черкасах обговорили можливості трансплантації
Реклама
Актуальність питання трансплантації та її перспективи в Черкасах сьогодні, 10 серпня, обговорили під час наради в обласному кардіологічному центрі.
Про це повідомляє кореспондент Zmi.ck.ua.
Наразі трансплантація - це одне з нагальних питань, які потребують всебічної підтримки. Після трансплантації життя пацієнта може бути збільшена на 10-25 років.
За словами голови Черкаської обласної ради Анатолія Підгорного, по області близько 400 пацієнтів потребують оперативного втручання та близько 200, які мають потребу в трансплантації.
"Я переконаний, що ми всі разом повинні об'єднати зусилля та працювати так, щоб кардіоцентр вийшов на новий рівень. Для цього ми напрацьовуємо ініціативи. Сьогодні нами закладаються нові фундаменти. Йдеться про розвиток і будівництво нового корпусу, виділення земельної ділянки. Також виділення коштів на проектування цього нового корпусу. На найближчій сесії це питання має бути розглянуто. Друга ціль - це комерційна складова. Будівництво цього корпусу дозволить вийти на новий рівень у цьому питанні", - зауважив він.
Заступник голови обласної ради Роман Сущенко розповів, що трансплантація сьогодні є єдиним шляхом, який може продовжити та підтримати життя черкащан.
"Депутатський корпус та окремі політики працюють над тим, щоб залучити сюди кошти. Зараз ведуться перемовини з інвестором, який буде готовий вкласти гроші. Ми наразі дивимось на це зі стриманим оптимізмом", - сказав він.
Зі слів керівника цього закладу Світлани Журби, сьогодні кардіоцентр працює на максимум своїх можливостей.
"Справді трансплантація серця - це єдиний порятунок для людей, яких не можна врятувати інакше. Понад один мільйон людей у світі проживає з пересадженими органами. Щороку в світі проводять 7, 5 тисяч трансплантацій серця. В Україні ці темпи трохи відстають", - сказала вона.
За словами Світлани Журби, закон про трансплантацію в Україні був прийнятий тільки в 2018 році, що гальмувало теми розвитку трансплантації. А вже в 2020 рік вийшов наказ МОЗ про констатацію смерті мозку. Це дозволило пришвидшити темпи розвитку цього питання в Україні. На кінець грудня 2020 року була постанова Кабміну про затвердження реєстру, куди трансплант-координатори вводять всіх пацієнтів, які потребують допомоги.
"Виражена серцева недостатність є підставою для трансплантації. Ця хвороба є і в молодих людей, не тільки в людей похилого віку. Потреба в цьому методі лікування надзвичайно велика. До цього ми користувались тільки закордонними клініками - вартість 100 тисяч доларів у Білорусі, наприклад. Це дорого. Для того, щоб пересадити серце, треба його мати. Третя лікарня зробила великий вклад у тому, як фахівці підійшли до констатації смерті мозку та навчились це визначити", - сказала вона.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Шанс на друге життя: в Черкасах знову провели успішну родинну трансплантацію нирки.
За словами Світлани Журби, в 2019 році Черкаський обласний кардіоцентр подав документи для отримання ліцензії про трансплантації та успішно її отримав. А вже цього року була проведена перша трансплантація серця. Світлана Журба додала, що на сьогодні понад півтори тисячі операцій на рік проводять у кардіоцентрі. Однак весь свій потенціал центр використовує на максимум і роботи більше вони не можуть через те, що мають лише одну операцій та один операційний стіл.
"Ніхто з наших колег не вірить, що в нас лише одна операційна й один операційний стіл. Ми свої резервні можливості вже вичерпали. Ми потребуємо розширення свого діагностичного, лабораторного центру тощо", - сказала вона.
Як повідомив міський голова Анатолій Бондаренко, міська влада готова співпрацювати з обласною радою та кардіоцентром, а також Третьою міською лікарнею.
"Я хотів би поговорити про те, що нам потрібно запустити соціальну рекламу, зокрема й щодо донорства органів. Багато людей, коли втрачають близьку людину, не розуміють, що органи потрібні живим людям. Це велика робота - переконати людей, які втратили рідних, допомагати іншим. Але я впевнений, що суспільство зрозуміє це", - зауважив він.
Лікар-хірург серцево-судинний, головний позаштатний кардіохірург УОЗ черкаської ОДА, кандидат медичних наук Олег Журба розповів, розповів про те, як проходила перша в Черкасах трансплантація серця.
За його словами, було три констатації смерті мозку. По перших двох серце отримати не вдалось через різні причини, а щодо третього випадку - було отримано погодження родини на мультиорганний забір.
"Ми зателефонували пацієнту і сказали, що є унікальна можливість пересадити йому донорське серце. На це чоловік сказав, що йому потрібно подумати п'ять хвилин. Через цей час він погодився. Я вдячний за допомогу головному лікареві «швидкої», який направив туди машину. Пацієнт був забраний із дому. Приблизно за 40 хвилин ми були поділені на три бригади. Одна їхала трансплантацію серця, забір орган, тут одночасно ми починали операцію. У нас була синхронізація. Через 36 хвилин серце було в кардіологічному центрі", - сказав він.
Нагадаємо, що шанс на друге життя отримав 59-річний пацієнт із Чорнобаївського району. Операція для нього була безоплатною – її вартість покрила держава. Пацієнта обрала Єдина державна інформаційна система трансплантації. Перед початком операції було проведено тест на сумісність донора та реципієнта.
Трансплантація виконувалася спільно зі спеціалістами з Інституту серцево-судинної хірургії ім. Амосова.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Черкаський онкодиспансер почав проводити трансплантації кісткового мозку.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter