"Коли починає горіти трава, вони згорають або задихаються від диму": як на Черкащині від пожеж рятують тварин
Реклама
Із приходом весни на Черкащині активізуються палії трави. Наразі такі загорання стаються ледь не щодня по декілька разів. Від спалювання сухої трави страждає не тільки довкілля, але й маленькі тваринки, які спокійно жили серед листя та трави в своїх нірках, поки не прийшла людина й не вирішила, що може влаштувати сезон паління. Деяким вдається врятуватися, а інші згорають заживо.
Виданню ЗМІ.ck.ua рятувальник Вадим Начкар розповів, що нині пожежі відбуваються досить часто. Бригаді за добу інколи доводиться виїжджати по 5-6 разів, бувають й такі дні, коли виклики про загорання сухої трави надходять рідко, але масштаби можуть бути великими й на гасіння такої пожежі може знадобитися 2-3 дні.
За його словами, найбільше від пожеж сухостою страждають маленькі тваринки, як-от їжачки та зайчики. Нагадаємо, що від початку весни рятувальники вже декілька разів витягали з вогню маленьких пухнастиків. Останній випадок стався у селі Іваньки 3 квітня. Тоді з вогню дістали маленьке зайченя. Вадим Начкар розповідає, що знайти й помітити його вдалося через плач. У зайченяти обгоріли бік, голова та лапки.
"Зайченя кричало, як маленька дитинка. Пищало, саме по звуку його почули й вдалося врятувати. Воно почало тікати, але не знало, куди бігти, бо скрізь був вогонь. Обгоріло. Якби втекло від нас, то могло б не вижити", – пригадує рятувальник.
Зараз із тваринкою все добре. До своєї родини зайченя забрав інший рятувальник. Його погодували й тепер життю крихітки нічого не загрожує. Вижити йому вдалося завдяки везінню: встигли приїхати рятувальники, змогли почути крик про допомогу, спіймали, не були байдужі. А скільки таких маленьких життів гине по всій Україні через паліїв трави?
"Для тварин загорання трави – вкрай небезпечні. До речі саме для таких маленьких, як їжаки та зайчики, також лисенята, тому що вони зараз у норах. Коли починає горіти трава, вони згорають або задихаються від диму, який заходить всередину до них. Не встигають втекти. А масштаби сухої трави великі, то тікати немає куди й вони просто згорають заживо", – розповів Вадим Начкар.
Він також додає, що є ймовірність, що під час пожежі тварині вдасться втекти самій, однак шанс такий не високий. Бо тварина не може передбачити, коли й де саме станеться загорання. За його словами, доволі часто доводиться рятувати тварин, забирати з вогню й випускати в безпечне місце. Від пожеж також гинуть і птахи, які нерідко облаштовують у високій траві гнізда, де висиджують своє потомство. Часто вони згорають там, не бажаючи полишати своїх дітлахів.
Як розповіла нашому виданню речниця ГУ ДСНС у Черкаській області Юлія Норовкова, з 1 січня 2022 року в області виникло 373 пожежі в екосистемах на загальній площі 800 гектарів. Це і суха трава, і сміття, і лісові масиви.
Нагадаємо, що випалювання сухої рослинності або її залишків тягне за собою адміністративну відповідальність. Крім того, такі пожежі є досить небезпечними, адже вогонь по сухій рослинності швидко поширюється та виникає загроза перекидання на житлові будинки чи лісові масиви. Нерідко під час таких пожеж травмуються, а то й гинуть не тільки тварини, але й люди.
За спалювання сухої трави та листя передбачений штраф від 3060 до 6120 грн для громадян, від 15300 грн до 21420 грн на посадових осіб. За ті самі дії, вчинені в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, доведеться заплатити від 6120 до 12 240 гривень.
Зауважимо, що окрім того, що спалювання сухої трави шкодить довкіллю, людям та тваринам, у воєнний час, який запроваджений в Україні з 24 лютого, ці дії також можуть розцінюватися як акт диверсії. 3 березня 2022 року ВР внесла зміни до ККУ, посиливши відповідальність за злочини проти основ національної безпеки в умовах воєнного стану. Зокрема це стосується паліїв сухої трави. Відповідальність за злочини, передбачені ст.113 "Диверсія", караються від 15 років до довічного ув'язнення.
Крім того, великою проблемою є виділення шкідливих відходів у навколишнє середовище. Люди та тварини, які вдихають чадний газ, тверді частинки у вигляді сажі, можуть отримати отруєння.
Як ми писали раніше, серед основних негативних наслідків спалювання сухостою:
– шкода живим організмам, які живуть в цих екосистемах;
– жертви серед рослин;
– матеріальні збитки для окремих людей та держави в цілому;
– шкода для ґрунту;
– забруднення навколишнього середовища.
Рятувальник Вадим Начкар звертається до людей та просить не палити суху траву, адже шкоди від цього більше, ніж користі.
"Не забувайте, що всі ми люди й повинні ними залишатися. Треба думати про інших. Тим паче зараз, коли в країні військовий стан, у рятувальників дуже багато робити й без паліїв трави", – сказав він.
Про те, чи є альтернативні способи, як поводитися із сухою травою, читайте ТУТ.
Підготувала Світлана Небилиця
Фото та відео - ГУ ДСНС у Черкаській області
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Весняне "прибирання" і знищена екосистема: де між ними межа й чому черкащани так люблять палити траву.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter