Реклама
16.12.16 09:33

“Йолка” та Дід Мороз на замовлення. Як раніше відкривали черкаські новорічні ялинки


Реклама
Реклама
“Йолка” та Дід Мороз на замовлення. Як раніше відкривали черкаські новорічні ялинки

 

Журналіст Борис Юхно для читачів Zmi.ck.ua спробував передати головні особливості минулих літ під час відкриття новорічної ялинки у Черкасах.

Я люблю Новий рік, і в тому не оригінальний. Але люблю його “по памяті”: таким, яким він був у дитинстві. Коли свято пахло молодою сосонкою, мандаринами і димком від щойно згаслого бенгальського вогника. Коли до нього готувалися задовго, адже швидко купити все до столу дорослі не могли. Власне, то був їх клопіт, але ти знав – якщо почалося полювання за дефіцитами – все, “свято наближається”.

Ще любив його тому, що Новий рік обходився без Леніна. Цього цілком реального персонажа, який верховодив на решті свят, а тому встигав набриднути. До того ж, він давно помер, тож і подарунків від нього не дочекаєшся. Звісно, той дєдушка подарував “щасливе дитинство”, але то ж усім. А персональні подарунки робив Дід Мороз: олівці, конструктор і навіть настільний футбол, про який мріялося цілий рік. А канфєти він завжди передавав Зайцем.

Утім щодо обох, не минулося й без розчарувань. Якось класі у другому я дотумкав, що “Ілліч – то не абсолют величі ще більшої, ніж Герой Радянського Союзу, а всього лише по-батькові. А що, коли б він був Іванович чи як наш сторож – Гаврилович? Ми – майбутні “внучата Гавриловича”? Нічого дурнішого й не придумаєш. Поділився міркуваннями з вчителькою і опинився в коридорі. Дідаж, цього чарівника у червоному кожусі, колись побачив під ялинкою біля театру. Він наххилився з належними добрими намірами, і я помітив, що борода в нього на такій самій мотузочці, як і мої рукавички...

Зрештою, тут не про це. Всі казки скінчаються, нічого не вдієш. Але ж можна їх перечитати! Тепер – з поправкою на вік. Незабаром Черкаси знову прикрасить головна ялинка (180 сосонок), тому пропоную Вам пригадати (дізнатиися), як це відбувалося раніше. Ну й чимало подробиць в контексті. Дивних, а місцями й неймовірних.

Всі цитати з “Черкаської правди” (“Черкаського краю”) різних років.

1960-ті: Нарешті – з ковбасою, ялинка у новому театрі та Дід Мороз на замовлення (без Снігурочки)

“Приміщення театру ім. Т.Г Шевченка прикрасила велика ялинка. Тут влаштовується новорічне свято для юних черкасців. Звичайно, в гості до них прийдуть і Дід Мороз, і Снігуронька – з казками, піснями і подарунками. Протягом шкільних канікул на святі побувають 14 тисяч дітей.

Кілька раз в день відбуватимуться новорічні вистави біля ялинки в Палаці піонерів. Широку програму підготували юні учасники художньої самодіяльності: “Чарівна година”, “Барабанщики, вперед!”, “Кришталеві фанфари”, “Перед балом” – ось назви святкових вистав. Шефи шкіл – колективи промислових підприємств міста – запрошують своїх юних друзів на новорічні ялинки” (29 грудня, 1966 рік).

“Черкасці роблять покупки до новорічного столу. Торговельні організації обласного центру пропонують широкий вибір продуктів. Різноманітний асортимент ковбасних виробів – близько 30 видів – надсидлає в магазини м’ясокомбінат. Випущено, зокрема, нові види копчень. Магазини міськхарчоторгу продадуть 8500 тортів.Чималу кількість їх запропонують і підприємства громадського харчування. Завезено 55 тисяч подарунків для дітей.

Чудовою прикрасою новорічного столу стануть свіжі фрукти, завезентий з Криму виноград. Не обійтися на святі і без чудового виноградного вина. Черкасці зможуть купити в магазинах відомі кримські марочні вина” (29 грудня, 1966 рік).

“Шановні покупці! Поздоровляємо Вас з Новим роком – ювілейним роком Радянської влади. Просимо не забути на Новий рік відвідати нашу ялинку в річковому порту і спробувати рибальську юшку, млинці, чебуреки та інші смачні страви. Їхати автобусом №5. Відділ робітничого постачання Черкаського річкового порту” (29 грудня, 1966 рік).

“Наближається Новий рік. Багато хто з черкасців хоче поздоровити своїх друзів, товаришів, рідних зі святом, вручити новорічний подарунок: торт, букет живих квітів. І якщо ви чимось завантажені, не маєте можливості самі це зробити, зверніться у Черкаське бюро добрих послунг. Ваше доручення виконає сам Дід Мороз. Бюро вже почало приймати від населення новорічному Діду Морозу” (18 грудня, 1966 рік).

“Новий рік! Це традиційне свято радянські люди зустрічають в той час, коли наша країна вступила у своє друге 50-річчя. В успіхах першої в світі держави робітників і селян уже немає сумніву.

Закріпляючи і розвиваючи успіхи, досягнуті в ювілейному соціалістичному змаганні, віикористовуючи можливості, які відкриває розвинуте соціалістичне суспільство, трудящі нашого міста і області зроблять все для того, щоб наша Батьківщина була міцнішою і могутніщшою.

Кожний з нас чекає з нетерпінням це чудове, радісне свято. Всі черкащани готуються до його зустрічі. Деяких з жителів нашої області чекає ще одне свято – новосілля...” (28 грудня, 1967 рік).

 

1970-1980-ті: Геройські експедиції і новорічні “партзбори”

 “Водій Петро Стеценко підігнав автомобіль з телескопічною вишкою. За хвилину працівники Зеленгоспу Михайло Приходько і Анатолій Бас вже працювали на висоті. Вже восьму ялинку прикрашає робітниця Ніна Шраменко з чоловіком. Працівники підприємства “Міськсвітло” подбали про ілюмінацію новорічної красуні, яка увечері засяє вогнями...” (30 грудня, 1977 рік).

“Цього разу головну ялинку Черкас привезли з Сунківського лісництва Смілянського лісгоспзагу. Зробили це робітники Черкаської міської дільниці зеленого будівництва В.І.Гулий і В.А.Шраменко. Для них це вже десятий подібний рейс. Десять років вони відчувають особисту відповідальність за головну ялинку міста, яка приносить стільки радості черкасцям, особливо дітям.

Дорога лежала через яри, в ожеледь. Треба було рухатися повільно, щоб не обламати зелені шати красуні, яку перед тим старанно “спеленали”. І от після довгої нелегкої дороги ялинка, прикрита таємницею зимового вечора, в’їхала в місто. Величною пірамідою стоїть вона на площі перед театром, привертаючи до себе захоплені погляди.

А щоб встановити і прикрасити цю 20-метрову красуню, знадобилися найсучасніші засоби техніки. Біля коробок з найрізноманітнішими прикрасами довго чаклувала бригада під керівництвом майстра зеленого будівництва П.М.Розовляк. Для Поліни Михайлівни це теж ювілейна, десята ялинка, яку вона прикрашає. Ще хвилина – і спалахне яскрава зірка, заяснить різнобарв’ям ліхтарів ілюмінація, над якою працювали майстри підприємства електромереж зовнішнього освітлення “Міськсвітло” М.П.Вишемирський і Л.М.Чукаловський.

Але зачекайте – чи не забули про неодмінних гостей свята ялинки – Діда Мороза і Снігуроньку? Все гаразд, цими днями вони прибули до нас від майстрів з міста Теребовля, що в Тернопільській області, з фабрики ялинкових іграшок, – ось вітають нас усмішками. Мить – і ялинка засяяла усіма своїми барвами – ця улюблена красуня, про святкову красу якої дбало стільки людей!” (31 грудня, 1981 рік).

“У Черкасах, на Театральній площі, за доброю традицією “виросла” новорічна ялинка. Зрозуміло, привіз її сюди не Дід Мороз. Ялинку доставили, як завжди, працівники дільниці лісопаркової зони контори зеленого господарства.

Цей колектив ось вже два десятиріччя напередодні Нового року споряджає експедиції за головною черкаською ялинкою. Цього разу в Сунківське лісництво Смілянського району відправилися брати Іван і Василь Гулі, Сергій Небилиця, Вячеслав Федосєєв, Іван Заколодний. З ними були автокран, трактор, телескопічна вежа, автомашина з причерпом. 22-метрову лісову красуню розшукали в яру. Дуже гарна ялинка, усім вдалася – і ростом, і красою. Нелегко було пробиратися з нею через сніг. Але зі своїм завданням експедиція справилася, з великою обережністю привезла ялинку в Черкаси. І ось лісове диво піднялося на площі. Приходьте подивитися!” (28 грудня, 1986 рік).

“Настає урочиста мить – Дід Мороз, роблячи магічний жест своїм чарівним костуром, наказує: “На знак трудових перемог, ялинко, засвітись! І вона спалахує вогнями. Секретар міськкому партії Г.В. Коваленко вітає працівників промисловості з успішним завершенням трудового року. На імпровізовану сцену запрошуються переможці соціалістичного змагання...” (30 грудня, 1986 рік).

 

1990-ті: Як земляки свято запороли, іграшки на Польщу і “йолка” за 1.20

“Ось-ось виплеснеться на вулиці зелене диво, попливуть в руках перехожих ялинки, відправляться спленуті в автобусах і тролейбусах. Так завжди: ми звикли, що новорічні прикмети з’являються в місті набагато раніше самого свята.

Нас оточують суцільні дефіцити. Навіть сніг на Новий рік, здається, теж став дефіцитом. А ось ялинок, як обіцяють лісівники, повинно вистачити усім. Держлісгоспи Черкаської області готові відправити у міста і села близько 50 тисяч лісових красунь. Особливо багато їх, понад 11 тисяч, надійде з Умані. Чигиринці займають, так би мовити, почесне друге місце. Вони відправлять у торгівлю більше 8 тисяч ялинок. У чигиринських лісах, до речі, ростуть і найвищі ялини. Саме у Матвіївському лісництві розшукали головну черкаську ялину, яка підніметься біля театру. За нею невдовзі спорядять спеціальну експедицію у супроводі автоінспекції.

Для продажу ялинок торговельники відкриють новорічні базари. Ціни встановлені досить помірні, по кишені, здається, поки-що кожному. Сосна від метра до трьох коштуватиме 3-5 карбованців, а ялина на карбованець-два дорожче.

Словом, ялинки будуть. Гірше з іграшками, придбання яких раптом стало проблемою. Як нам пояснили на базі “Укркультторгу”, причин для цього не було, блискучого товару припасено не менше, ніж завжди. Хіба Дідів Морозів і Снігурочок не постачили підприємства ялинкових прикрас. Виявляється, винні в цьому наші земляки: там скаржаться, що Черкаська фабрика гігроскопічної вати підвела з сировиною.

Так в чому ж річ? Виявляється, іграшки масово скуповуються “туристами”, які їдуть в Польщу. Там прикраси набагато дорожчі, ніж у нас, і за два-три набори різнокольорових кульок, куплених тут за якихось 20-30 карбованців, у поляків можна взяти джинси. Ті самі, за які на товчку правлять 600-800.

...А Новий рік все ближче, Незважаючи ні на що, ми все ж зустрічаємо його з надією” (21 грудня, 1991 рік).

“Про ялинки для цього Нового року лісівники подбали ще за Союзу. Адже якщо сосна до свята росте 4-5 років, то ялинка 6-7. Отож, це будуть останні “совєцькі” ялинки. Але вже за наші гривні. Коштуватимуть деревця, як передбачають в об’єднанні “Черкасиліс”, від 1 гривні 20 копійок до 2 гривень. Але як розповів головний лісничий Іван Захарченко, при щорічних можливостях облдержлісгоспу продавати 60-80 тисяч сосон та ялин, торік збут знайшли тільки 40 тисяч. В таких же обсягах планується продаж і цього року.

А лісівникам же для закладки нових плантацій так потрібна виручка. З надією на багатші часи жодне з 59 лісництв області і в ці роки не зменшило площі таких ділянок. Збуту за межі області, на жаль, мало. Хоча закупівельників звідусіль повно. Вони пропонують за наші деревця по... 30 копійок” (26 грудня, 1996 рік).

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter
#Новий рік

Останні новини

13 січня 2025
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
08:23
На Черкащині вночі оборонці знищували ворожі БпЛА
12 січня 2025
17:12
Зворушлива історія: черкаський військовий, який освідчився під час концерту, одружився з коханою
14:16
У Черкасах біля одного з ТРЦ сталася аварія між автівкою та маршруткою: постраждала жінка 
13:41
Виконував завдання в Курській області: на війні загинув захисник із Черкащини 
11:33
Чоловік, який у Смілі викрав сумку, може провести 10 років за ґратами
09:04
"Мінуснули" 8 БпЛА: на Черкащині працювали сили ППО 
11 січня 2025
18:22
Черкасець виявив у полі вибухонебезпечну знахідку 
16:00
Копали 4 метри глибини: у Черкасах стався масштабний порив
14:25
“Відновимо людину — вона відновить все”: на Черкащині говорили про підтримку ментального здоров’я ветеранів
13:33
На Золотоніщині водійка зіткнулася з автівкою та з'їхала в кювет: постраждав пасажир (ФОТО)
11:24
На Черкащині чоловік, який був у розшуку, пропонував патрульним 10 тисяч, щоб не їхати до ТЦК
09:12
На Черкащині збили 9 безпілотників: є пошкодження
10 січня 2025
20:25
Обвинуваченим, які ображали лайкою та побили військового у Смілі, обрали запобіжні заходи
19:12
У Черкасах на перехресті оновлюють світлофори
18:24
Житель Черкас повернувся додому після майже трьох років полону
17:06
Стало відомо, хто може очолити бюро технічної інвентаризації у Черкасах
16:24
На Звенигородщині водій авто в'їхав у мотоцикліста та втік: є постраждалий
16:06
Рух ускладнений: у Черкасах сталася аварія
15:57
Черкащанам повідомили, за яким графіком працює центр обслуговування споживачів ТЕЦ
15:10
На Черкащині презентували посібник для викладачів про безпілотні системи
14:45
На Черкащині розшукали чоловіка, який зник напередодні нового року
13:58
Загинув у одній з найгарячіших точок: у Черкасах в останню путь провели головного сержанта