01.09.21 12:45

Ще не все вивчили: в Черкасах досі не почали реалізовувати проект стерилізації котів, який виграв на "Громадському бюджеті"



Ще не все вивчили: в Черкасах досі не почали реалізовувати проект стерилізації котів, який виграв на

 

Проект "Черкаси - дружнє місто для людей і тварин" виграв у категорії "Великий громадський" ще в минулому році. Він передбачає стерилізацію двох тисяч котів. Реалізувати його мають протягом 2021 року, однак досі не провели тендер. А за цей час на вулицях Черкас зявились тисячі маленьких кошенят, яких згодом знову-таки доведеться стерилізувати та лікувати.

Про це редакції Zmi.ck.ua розповіла зоозахисниця Оксана Савіцька.

Проект "Черкаси – дружнє місто для людей і тварин" написали небайдужі до збільшення чисельності безпритульних котів у Черкасах. Тобто це зробили навіть не зоозахисники, а містяни, які розуміють та бачать цю проблему. За результатами, проект підтримало близько 800 черкащан. На його реалізацію в бюджеті передбачено 977 тисяч гривень. Загалом проект передбачає не тільки стерилізацію, але й вакцинацію близько двох тисяч безпритульних котиків.

"Відповідно вже кінець року, але кошти досі не були виділені, бо тендер не оголошується на ці роботи. Розпорядником коштів у цьому випадку є департамент ЖКГ. Він мав би оголосити тендер, вибрати виконавця й відповідно доручити йому виконувати проект. Ми маємо вже вересень і непідйомну суму. Мається на увазі, що навіть якщо всі клініки міста об’єднаються, то за місяці, що залишились, вони навряд чи зуміють освоїти ці гроші. Маємо цілковите бажання черкаських чиновників украсти ці кошти", – сказала Оксана Савіцька.

Проект є, а тендеру немає

За її словами, на етапі прийняття всіх проектів на "Громадському бюджеті" відбувається перевірка. Тобто проект не може бути виставлений на голосування, якщо він вважається нереалістичним. Виникає логічне питання, чому проект, який пройшов перевірку ще на етапі прийняття, досі не можуть реалізувати?

Зоозахисниця Яна Тябут додає, що всі активісти надзвичайно раділи, коли проект переміг на "Громадському бюджеті". Планувалось, що стерилізація почнеться вже весною й у березні не буде "котячого буму", однак склалось не так, як гадалось. І ця весна дуже сильно поповнила ряди безпритульних тварин. Цього року кожна друга кішка привела на світ по 5-6 кошенят, яких згодом (а деякі вже зараз потребують медичної допомоги) потрібно буде так само стерилізувати.

"Ми розуміємо, що якщо до кінця року не буде проведено тендер, то певно ми втрачаємо цю можливість взагалі. Якщо ж тендер буде проведено, то я думаю, що ми маємо продовжити виконання проект і перенести стерилізацію цих двох тисячі котиків на наступний рік.  Уже період тоді не буде так важливим. Головне – зменшити кількість безпритульних не стерилізованих кішок", – сказала Яна Тябут.

Як повідомив у коментарі виданню Zmi.ck.ua начальник відділу підтримки громадянського суспільства управління інформаційної політики міської ради Олексій Дубовий, у разі, якщо до кінця року не буде проведений тендер, тоді має ухвалюватися рішення про його перенесення на наступний рік. Подібні випадки вже були.

"Такого, щоб взагалі нічого не було зроблено по проекту ще не було. В попередні роки депутати залишали кошти на виконання цих проектів", – зауважив він.

Нагадаємо, що не так давно активісти приходили до сесійної зали міської ради й наголошували на тому, що в місті є така проблема. Зоозахисники навіть мітингували під стінами будівлі, аби про безпритульних котиків, які потребують стерилізації, почули чиновники.

"Я мала честь звернутися до депутатів. І бачила багато здивованих та зацікавлених очей, які вперше про це чують. І проблема котів у місті актуальна. Але чомусь не всі це бачать і розуміють, зокрема деякі чиновники навіть не розбираються у поняттях та поводяться не професійно", – зауважила Яна Тябут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гроші є, проекту немає: чому в Черкасах досі не запрацювала програма зі стерилізації котів.

 Вона додає, що активістам та зоозахисникам під час тодішнього мітингу повідомили, що нібито тендер не буде проведений, бо учасники не візьмуть у ньому участь. Але результатів не можна дізнатися, допоки його не оголосять і не проведуть.

"Ми не просто так про це говоримо. Ми маємо досвід роботи з тваринами. Хтось уже більше 10 років, хтось  чотири чи два роки працює. І ще жодна клініка нам не відмовила в обслуговуванні. Так, кожна лікарня має своїх спеціалістів за напрямками, але хірурги є у всіх ветлікарнях, які проводять цю операцію щоденно й не одну на день. Це вже стандартна, класична операція, яку роблять всі клініки. Тобто немає проблем. Мене досі дивує ця відповідь (ред. – коментар Сергія Отрешка в сюжеті "Суспільному"", – сказала Яна Тябут.

Стаціонар та небайдужі волонтери: де можна

перетримати тварин після операції

За словами Яни Тябут, немає проблеми в перетримці тварин. Оскільки клініки можуть залишити тварину на стаціонарі, де кішка може перебути після операції. Якщо ветеринарна лікарня бере участь у тендері, то вона розуміє, яку кількість кліток вона може відвести для своїх пацієнтів безпосередньо й скільки для безпритульних тварин, яких буде стерилізувати.

Президент "Друга" Валентина Калініна додає, що в кожній клініці є перетримка, тобто стаціонар, де коти можуть перебути після операції.

"Для реалізації цього проекту в нас є все. Є клініки, які готові брати участь у тендері, є перетримки в лікарнях. У нас є все, крім самого тендеру на проведення цих стерилізацій. Ми не можемо реалізувати проект. І на жаль, із кожним тижнем його реалізація стається все менш імовірною. Бо клініці доведеться робити близько 30 операцій удень, щоб устигнути освоїти ці гроші до кінця року. Це при тому, що лікарні ще мають обслуговувати тих тварин, які приходять до них на лікування, як їхні пацієнти", – сказала Валентина Калініна. Крім того, вона додає, що багато волонтерів готові взяти на перетримку додому стерилізованих котів.

Оксана Савіцька також додає, що зараз цю проблему своїми силами та коштами намагаються вирішувати небайдужі до долі котів містяни. Однак над рішенням цього питання мала б працювати міська влада, а стерилізація відбуватися за кошти бюджету, а не з кишень звичайних людей та  зоозахисників.

Кіт + собака: досвід інших міст по

стерилізації безпритульних тварин

"Проект написали звичайні громадські активісти, які не мають ніякого відношення до зоозахисників. Ми виступаємо за те, що в міста є ось така проблема і її треба якось вирішити. Але місто не просто її не вирішує, а перекладає на плечі звичайних містян. Натомість у багатьох містах уже стерилізують і вакцинують не тільки собак, але й котів.  Так само як і притулки є і для котів, і для собак. Відповідно зараз це все на плечах звичайних містян", – сказала Оксана Савіцька.

Зауважимо, що подібні проекти вже протягом років функціонують на територіях інших міст України: Вінниці, Києві, Кропивницькому, Львові, Миколаєві, Полтаві, Ужгороді, Херсоні та Хмельницькому. Однак там не відбувається поділу на котів та собак. Вакцинують та стерилізують усіх безпритульних тварин, які цього потребують. Зокрема, у Вінниці реалізуються проекти громадського бюджету зі стерилізації котів, є муніципальний притулок, де відокремлено живуть коти та собаки, а також є пільгова стерилізація, яку проводять за угодою міста з  приватними клініками. А у Миколаєві є тимчасова муніципальна перетримка котів та собак після стерилізації та вакцинації. Потім тварин відпускають у місця відлову.

У Херсоні  стерилізацію котів місто забезпечує за угодою з міжнародними фондами, що проводять таку діяльність на території України (ТОВ «Чотири лапи Україна», що на Черкащині здійснювали стерилізацію собак у містах регіону). У Луцьку існує відповідна програма для котів та собак, є також комунальне підприємство, що не тільки проводить відповідні роботи з котами та собаками, але й реалізує спец програми, наприклад, каністерапію для містян (ред. – метод позитивного психосоціального і фізіореабілітаційного впливу на людей, які цього потребують, через спеціально керованих і навчених собак. Є одним із методів зоотерапії).

"У нас же чомусь є розділення на котів та собак. В інших містах не розділяють, стерилізують і котів, і собак. Так само у нас чомусь є тільки притулок для собак. Чому не створити й для котів? Їх чомусь ігнорують. Ми відкриті до спілкування, в цій темі працюємо роками, тому готові надавати будь-які дані та співпрацювати. Ми все допоможемо та підкажемо. Є багато міст, де працюють подібні організації, можна поїхати чи зателефонувати їм і все дізнатися. Вони показують результати в цифрах. У деяких містах навіть є ветеринарні клініки, які працюють цілодобово. А в нас, якщо щось стається, то телефонують до нас, але ми не можемо вирішити всі проблеми.  У зоозахисників також є свої проблеми, свої тваринки. Ми такі ж звичайні люди, які просто працюють над цим у свій вільний час. Якщо нас просто не стане на день, то що буде?", – розмірковує Яна Тябут.

За словами Оксани Савіцької, вони будуть добиватися, аби проект було реалізовано. Зокрема, про проблему затягування процесу проведення тендеру активісти також повідомлять і під час маршу зоозахисників, який відбудеться 5 вересня в Черкасах.

Чому тендер досі не проведено?

Як розповів у коментарі виданню Zmi.ck.ua директор департаменту ЖКК Андрій Наумчук,  зараз відбувається підготовка заявки на тендер, зокрема вивчення досвіду інших міст.

"Там є багато помилок, ми б не хотіли їх допускати теж. Це трохи незвична процедура. Треба вивчати місця перетримки тварин. Крім цього, автор проекту планував, що це (ред. – перетримка) буде за рахунок громадських організацій, крім стерилізації, але, на жаль, так непередбачено законом. Перетримання – це головне, що треба після операції. Тому зараз вивчаємо, як вийти з такої ситуації", – сказав він.

Також Андрій Наумчук повідомив, що вже за пару тижнів тендер буде оголошено й процедура розпочнеться.

"Краще зробити один раз правильно, ніж постійно переробляти. Ми плануємо залишити цю послугу в бюджеті й на наступні роки. Вона має бути на постійній основі, як у нас організований, наприклад, притулок для собак. І таким чином має бути організовано все для котів. Але це має бути правильно й надовго. Зараз уже трохи залишилось. Думаю пару тижнів, а то й менше і буде вже оголошення тендеру. Якщо тендер не буде проведено, то його продовжать вивчати й реалізовувати", – сказав він.

Підготувала Світлана Небилиця

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Безпритульні не з власної волі: чому на Черкащині люди знущаються над тваринами та як це припинити.

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter
#стерилізація #кіт #коти #стерилізація котів #проект #громадський бюджет #тендер #зоозахисники

Останні новини

29 березня 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
00:22
Офіційно: над Черкащиною сили ППО збили ворожі БпЛА
28 березня 2024
20:03
У Золотоноші двоє канівчан розкладали "закладки"
19:04
У Черкасах п'яний водій наїхав на припарковане авто
18:05
У Черкасах на Дніпрі шукають людину
17:02
На Черкащині у понад 55 гектарів неефективно використовуваних земель зміняться власники
16:46
В Умані чоловік збував небезпечний наркотик
16:25
Черкаський Соборний парк передали на баланс комунального підприємства
15:50
У Черкасах зіштовхнулися дві автівки
15:07
Жовтий рівень небезпеки: на Черкащині посилиться вітер
14:47
В уманському виші відреагували на різанину, у якій загинув студент
14:08
У Черкасах пенсіонер повідомив про фейкову підготовку вибуху в квартирі родичів
13:50
Черкаські енергетики терміново звернулися до власників генеруючих установок
13:19
Де автівка збила хлопчика: біля Палацу молоді встановлять світлофор
13:09
Втік, щоб поїхати до дівчини: на Звенигородщині шукали неповнолітнього
12:45
Черкаським піротехнікам передали підсилення
12:19
У Черкасах поліція під час нічних патрулювань звертає особливу увагу на зібрання молоді біля одного із ТРЦ
12:02
Які фільми черкащани можуть подивитися в кіно (АФІША)
11:51
У Черкасах для членів добровольчих формувань змінили порядок виплати грошової підтримки
11:31
У Черкасах кухарі дитячих садочків отримуватимуть більшу зарплату
10:49
На Чигиринщині прощатимуться із полеглим захисником
10:02
У Черкасах низка будинків будуть без електропостачання
09:50
У Черкасах біля Долини троянд хочуть побудувати апарт-готель висотою 33 метри